Lökopeni Belirtileri Nelerdir?

05.02.2019
243
A+
A-
Lökopeni Belirtileri Nelerdir?

Kan; beyaz kan hücreleri veya lökositler dâhil olmak üzere farklı kan hücreleri türlerinden oluşur. Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminizin önemli bir parçasıdır ve vücudunuzun hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Çok az sayıda beyaz kan hücreniz varsa, lökopeni olarak bilinen bir hastalığınız olabilir.

Birçok tıbbi durum, özellikle enfeksiyonlar, beyaz kan hücrelerinin azalmasına neden olur. Aynı zamanda beslenme yetersizlikleri, bazı ilaçlar ve tıbbi tedaviler (örneğin radyasyon tedavisi) ile daha da tetiklenmektedir.

Lökopenili Kişiler Tarafından Belirtilen Yaygın Belirtiler

 • (38˚C) Üstü yüksek ateş
 • Titreme
 • Terlemek
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Ağrı
 • Endişeli ruh hali veya depresyon
 • Düşük bağışıklık
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız içi aft
 • İdrar yollarında enfeksiyonlar
 • Anemi
 • Kadınlarda ağır geçen adet sendromları
 • Sıcak basması
 • Sinirlilik
 • Baş ağrısı

Lökopeni olan bir kişinin, düşük beyaz kan hücresi sayımı nedeniyle başka semptomları da olabilir. En kötüsü de bazı hastalarda belirtilerin olmaması ya da az hissedilmesi nedeni ile hasta, tedavisini istemeden geciktirebilir.

Genelde başka bir sağlık sorunları için kan testi yaptırdıklarında ya da rutin kontroller sırasında bulunur. Özellikle Lölopeni hafif vakalarda neredeyse hiç belirti göstermeyebilir iken ağır vakalarda belirtiler net olarak ortaya çıkmaktadır.

Lökopeni hastalarında olası belirtiler hissedildiğinde, doktor kan sayımı için bir miktar kanı laboratuvara göndererek bu hücrelerin ne kadarına sahip olduğunuzun ölçümünü görmek isteyecektir. Bu test sonucunda beyaz kan hücre sayınızın düşük çıkması her zaman endişelenecek bir hastalık sebebi değildir.

Kan sayımı sonucunda düşük beyaz kan hücreleri için referans değer mikrolitre başına, 4.000-11.000 arasıdır. Elbette yaş, cinsiyet ve kan sayımı sırasındaki sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Çocuklarda oranlar daha yüksek seviyelerde olmaktadır. Referans değerinin altında olan kişiler, doktoru tarafından detaylı muayeneye alınırlar. Sitometri adındaki bir teknik uygulanarak teşhis konulacaktır.

Lökopeni Neden Olur?

Kemik İliği Sorunları: Düşük WBC sayıları sıklıkla kemik iliği problemleriyle bağlantılıdır. Böcek ilacı gibi bazı kimyasalların yanı sıra kemoterapi ve radyasyon gibi bazı kanser ve kanser tedavilerinin yanında olmak, kemik iliğinizin WBC yapma yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

Enfeksiyon: Virüsler kemik iliğinizi etkileyebilir ve bir süre düşük WBC’lere neden olabilir. Kan enfeksiyonları gibi ciddi enfeksiyonlar, vücudunuzda WBC’leri yapabileceklerinden daha hızlı kullanmasına neden olabilir. HIV, belirli bir tür beyaz kan hücresini öldürür.

İlaçlar: Antibiyotikler de dâhil olmak üzere bazı ilaçlar WBC’leri yok edebilir.

Beslenme: Folik asit ve B12gibi bazı vitaminlerin gerekli miktarda alınmaması veya düşük düzeyde tüketilmesi, vücudunuzun WBC’leri yapma şeklini etkileyebilir. Alkol tüketimi de düşmesine neden olabilmektedir

Dalak Sorunlarına Dikkat: Dalak da lökosit yapar. Enfeksiyonlar, kan pıhtıları ve diğer problemler, dalak şişmesine ve olması gerektiği gibi çalışmamasına neden olabilir. Bu, WBC sayınızı düşürür.

Mantar enfeksiyonları, kan zehirlenmesi, organ yetmezliği, zatüre, septik şok gibi rahatsızlıklarda beyaz kan eksikliğine neden olabilirler.

Lökopeniyi Önlemek Mümkün Mü?

Lökopeniyi önleyemezsiniz, ancak beyaz kan hücresi sayınız düşük olduğunda enfeksiyonları önlemek için harekete geçebilirsiniz. Bu nedenle tedaviniz iyi beslenmeyi, dinlenmeyi ve yaralanma ve mikroplardan kaçınmayı içerecektir. Bunlardan herhangi birini yapmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuz, hemşireniz veya diyetisyeninizle konuşun. Kendinizi daha iyi hissetmek ve yaşam kalitenizi arttırmak için bazı yönergeleri uyarlayabilirler.

Lökopeni hafif vakalarda tek başına bir tehlike değil iken ağır vakalarda ölümcül olabilmektedir. Ancak hafif vakalarda da bağışıklık sistemini olumsuz etkileyeceği için vücudu savunmasız bir duruma sokarak, dolaylı yoldan hayati önem taşır hale getirebilmektedir. Bu kişilerin tedavi şekli, doktoru tarafından yakından takip edilmelidir.

FOTO GALERİ / Lökopeni Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.