Kadın ve Moda

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

23.12.2020
Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden birisi diş fırçasını doğru seçmekten geçer. Seçimde yapılan yanlışlar genellikle diş minesine zarar vermekle birlikte diş etlerinde hassasiyet yaratır. Satın alımlarda çoğu kişinin tercihleri görsellikten yana olsa bile sıklıkla dişçi tecrübesi edinenler diş fırçası seçmeye gerekli özeni gösterir. Dişleri yemek artıklarından ve asidik içeceklerden temizleyen diş fırçasının önemi çürükle mücadele sırasında ortaya çıkıyor. Ucuz fiyat arayışı nedeniyle bütçe dostu diş fırçalarına verilen yönelim yine dişler üzerinde uzun süreli zararlara neden olabilir. Başta ekonomik nedenlerin düşünüldüğü fırça seçimi dişçi yoluna gidenler tarafından zarar olarak görülmekte. Yalnızca başa gelen diş hastalıkları sürecinin diş fırçası seçiminde rol oynadığı düşünülürse, kişilerin gerekli özeni göstermeleri şarttır. Bu gerçeklik göz önüne alındığında herhangi bir marketteki birden fazla seçeneği elemek yine sıkı bir araştırmadan geçiyor. Eleme konusunda sorun yaşayanlar için oluşturulan bu yazımız, diş fırçası seçimini sizlere öğretecek ve dişçi yolunu tutmanızı engelleyecektir.

Odak Noktanız Kıllar Olmalı

Genellikle sert bir kıl seçiminin daha doğru olduğunu düşünmekteyiz. Ancak yapılan bu seçim diş fırçasını sıklıkla kullananlar arasında zararlı olacaktır. Oluşan bir çürükten sonra iyi bir ağız ve diş bakımı yapan bireyin motivasyon kırılışını gözler önüne getirebiliyoruz. Her öğün tükettiği yemekten sonra mutlaka diş fırçasıyla samimi olanlar ağız içinde oluşan hastalık riskinin nedenini anlayamaz. Oysa diş fırçasındaki sert kıl yapısı diş minelerinin zarar görmesini sağlıyor. Fazla kullanımda dolgu maddesine zarar veren sert kıllar yerine yumuşak ve daha yuvarlak kıllara sahip olanlar tercih edilmeli. Sertlikten vazgeçemeyen bireyler diş temizliği sırasında çok fazla baskı uygulamaya alışıktır. Bu nedenle diş fırçasındaki ilk seçim kılların yumuşaklığı olmalı. Unutmayın, veda edilmeyen her sert kıllı diş fırçası dişleri aşındırır ve onlara hassasiyet kazandırır. Bu kazanım ileri derecelerde çürük oluşumuna zemin hazırlayabileceği gibi ağız içi kanamalara da yol açabilir.

Ürünün Kalitesine Bakılmalı


Seçim esnasında birçok kez fiyatların yüksek olduğu düşünülmektedir. Diş fırçasının bu fiyatları hak etmediği algısıyla hareket ederek daha ucuz ve görsel yönden daha güzel olanlar tercih edilmekte. Rengi ve fiyatı üzerine yoğunlaşmak yerine diş yapınıza uygun bir seçimden yana şansınızı kullanmalısınız. Bazı indirim günlerinde toptan satılan ucuz ürünlerin bir pazarlama stratejisi üzerine kurulu olduğunu mutlaka hatırlamalı ve bu yönde hareket etmelisiniz. Diş fırçanızı en fazla 3 ay gibi bir sürede kullanacağınız düşüncesiyle ağız içine gerekli değeri vermeli ve ürün kalitesini fiyat ile değiştirmemelisiniz. Kıyaslama yapılan her ürün, başlangıçta ekonomik yönden bütçenize daha uygun gelecektir. Ancak, kişisel ürün seçiminde ileri boyutlu zararları önlemek adına fiyat aralığını yükseltmek gerekli. Fiyatı göze uygun gelen ürünlerin ağız dostu değil, düşmanı olduğu anımsanmalı ve kıl seçiminde uygunluk olmayan modeller elenmelidir.

Fırça Başlığının Önemi Anlaşılmalı

Tıpkı her insanın farklı oluşu gibi ağız tiplerinde de farklılıklar vardır. Bu farklılıkları kavrayarak diş fırçasında başlık seçimine özen gösterilmeli. Bir ağız şekli için oluşturulan diş fırçaları, diğer ağız şekillerine uyum sağlamayabilir. Başlıktaki kıllar yeterli bir düzeyde olmalı. Bu düzeydeki yeterliliği anlamanın tek yolu diş fırçalama eylemini gerçekleştirdiğiniz sırada aynanın karşısında gözlem yapmaktan geçer. Kıllar mutlaka diş yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde olmalı ve diş yüzeyinin açıkta kalan bir yeri olmamalıdır. Başlığın üstündeki yoğun olmayan kıllar temizlikte uygulama alanının nokta şeklinde açık kalmasına neden olur. Bu durumda dişinizde çürük oluşumu için uygun bir yer bulan asidik maddeler zamanla bölgeyi tahrip edecek ve daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Seçimde Çocuk ve Yetişkin Kavramı


Diş fırçasını çocukları için seçen ebeveynlerin dikkatli olması gereken en önemli madde ağız genişliği. Çocuklar için oluşturulan özel diş fırçaları yalnızca çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için oluşturulmamıştır. Ebeveynleri kadar geniş bir ağız içine sahip olmayan çocuk fırça kullanımında daha rahat eder. Ağız başlığı konusunda ideal seçimi yapan ebeveyn daha sonra dikkatini sapın boyutu üzerine yoğunlaştırmalı. Küçük eller tarafından kullanılması beklenen fırçalar büyük seçimlerde zorlukların yaşanmasına neden olmakta. Kullanımda sağlık ve rahatlık adına belirli tasarımlarla geliştirilmiş olan bebek ve çocuk diş fırçaları, ileri yaşlarda sağlıklı bir diş hayatını getirir. Çocuğunuz için yaptığınız diş fırçası seçimi sizi zorladığı anda uzman bir diş hekiminden de yardım alabilirsiniz.

Manuel ve Elektrikli Diş Fırçası

Seçim yaptığımız sırada gözlerimiz sıklıkla elektrikli diş fırçalarına kayar. Son teknoloji ürünleri olarak raflarda yerlerini alan elektrikli diş fırçalarının faydaları, özel kıl yapısı sayesinde anlaşılabilir. Bu kıllar, diş ve diş etlerinin üzerindeki plak birikimini yok eder. Titreşim ve döner başlıklı yapısı, daha mikro hareketlere olanak sağlamak içindir. Plak çıkarma konusunda geliştirilmiş olan diş fırçaları, manuel fırçalara göre daha az plak ve diş eti iltihabına sebep olur. Yapılan araştırmalara göre, üç aylık bir kullanımın sonucunda plak yüzde 21 kadar azalırken, diş eti iltihabındaki bu azalma yüzde 11’dir. Dönen fırçaların titreşimli diş fırçalara kıyasla plak temizliği konusunda daha iyi olduğu tespit edildi. Elektrikli diş fırçalarının diş ve diş eti üzerine getirdiği faydalarının yalnızca ağız bölgesi için olduğu düşünülmemelidir. Karpal tünel, artrit ve gelişimsel yetersizliklere sahip olan bireyler için kullanım kolaylığı manuel fırçalara göre daha üstün. Üstelik 3 aylık sürenin sonunda değiştirmeniz gereken diş fırçanız, elektrikli diş fırçalarda yalnızca başlık seçimiyle bitiyor. Tak, çıkar bu sistem sayesinde yeni bir diş fırçası alma zorunluluğunuz yok. Yalnızca olumlu düşünülen bu yazımızda olumsuz özellikleri olan elektrikli diş fırçası, kullanış bakımından ekstra maliyet getirebilir. Bu maliyet yedek fırça başlıkları ve pil değişiminden kaynaklanıyor. İsteğe göre manuel fırçaları tercih ederek bütçeyle daha barışık olunabilir. Önemli olan diş fırçasının üstte verildiği maddeler doğrultusunda seçilmesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.