Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

25.02.2013
971
A+
A-
Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı genellikle dişeti hastalıkları, diş çürükleri, bakımsız dişler, yirmilik dişler gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelir.

Birçoğumuzun hayatımızın değişik evrelerinde diş ağrısı çektiği ve çözüm yolları aradığı rahatsızlıklardan birisidir. Bazen öyle anlar olur ki diş ağrısı çekilmez bir hal alır ve korkulu rüyalarımız arasına girer.

Bu yazımızda sizlere diş ağrısı nasıl geçer veya diş ağrısına neler iyi geleceğini anlatacağız.

Diş Ağrısının Nedenleri
1. Diş çürükleri
2. Diş minesinin aşınması
3. Dişeti hastalıkları
4. Dişeti iltihaplanması
5. Sinüzit gibi hastalıklar da diş ağrılarına sebep olabilir.

Diş Ağrısında Ne Yapılmalıdır?
Öncelikle diş ağrılarında özellikle dişlerin temiz tutulması gerekir. Dişlerin arasında yemek artıkları kaldıysa dişlere zarar vermeden hassas bir şekilde temizlemek gerekir. Belki bu bile dişinizin ağrısını geçirebilir. Bilinçsiz uygulanan yöntemlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Örneğin, dişin üzerine ağrı kesici yerleştirmek, alkollü bir pamuğu dişe yerleştirmek gibi. Özellikle ağrıyan diş üzerine Aspirin yerleştirmeyiniz. Çünkü kimyasal yapıları dolayısıyla diş etinize ve çevredeki yumuşak dokulara zarar verir. Ağrıyı kesicem derken ağzınızda daha fazla tahrişe neden olacak şeylerden kaçınınız.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş ağrınızın sebebi diş çürükleri ise buraya pamuğa emdirilmiş çok az karanfil yağı ile yerleştirebilirsiniz. En genel diş ağrınızı hafifletir. Ya da bir miktar karanfil çiğnenip diş üzerine uygulamanız gerekebilir. Ancak unutulmamalıdır ki çok fazla karanfil de diş etinize ve ağzınıza zarar verebilir. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafifleticidir. Bu yüzden diş ağrılarını bastırır.

Bu işlemlerden sonra ya da kullandığınız ilaçlardan sonra verim alamadıysanız, çürük dişten ileriye gitmiş yani sinirlere ulaşmış durumda ise dişinizin olduğu tarafı soğuk su ile çalkalamak ağrılarınızı kısa süreliğine dindirir. Çünkü sinire inmiş bir çürük soğuk bir füzyon ile dindirilebilir.

Sirkeye biraz kekik ve biraz kimyon katarak ta gargara yapılırsa diş ağrınızdan bir süreliğine kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak ayrıca iltihapları da kurutmaktadır. Ancak bunu bir süre tekrar etmek gerekir.

Tüm bunları yapmadan direkt olarak diş ağrılarınız başladığında ileri seviyeye gelmeden mutlaka diş hekimine görünmek en akıl karı yöntem olacaktır.

Diş ağrısını dindirmenin çok daha ileri seviye yöntemleri de vardır fakat bunlar pek akıl karı çözümler değildir. Çünkü bunlar bir taraftan ağrıyı kesmeye çalışırken diğer taraftan sağlığınıza da zarar verebilir.

Ağrısız günler dileğiyle…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.