Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

08.03.2019
1.335
A+
A-
Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı genellikle diş eti hastalıkları, diş çürükleri, bakımsız dişler, yirmilik dişler gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelir.

Birçoğumuzun hayatımızın değişik evrelerinde diş ağrısı çektiği ve çözüm yolları aradığı rahatsızlıklardan birisidir. Bazen öyle anlar olur ki diş ağrısı çekilmez bir hal alır ve korkulu rüyalarımız arasına girer.

Bu yazımızda sizlere diş ağrısı nasıl geçer veya diş ağrısına neler iyi geleceğini anlatacağız.
Diş Ağrısının Nedenleri
1. Diş çürükleri
2. Diş minesinin aşınması
3. Dişeti hastalıkları
4. Dişeti iltihaplanması
5. Sinüzit gibi hastalıklar da diş ağrılarına sebep olabilir.

Diş Ağrısında Ne Yapılmalıdır?
Öncelikle diş ağrılarında özellikle dişlerin temiz tutulması gerekir. Dişlerin arasında yemek artıkları kaldıysa dişlere zarar vermeden hassas bir şekilde temizlemek gerekir. Belki bu bile dişinizin ağrısını geçirebilir. Bilinçsiz uygulanan yöntemlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Örneğin, dişin üzerine ağrı kesici yerleştirmek, alkollü bir pamuğu dişe yerleştirmek gibi. Özellikle ağrıyan diş üzerine Aspirin yerleştirmeyiniz. Çünkü kimyasal yapıları dolayısıyla diş etinize ve çevredeki yumuşak dokulara zarar verir. Ağrıyı kesicem derken ağzınızda daha fazla tahrişe neden olacak şeylerden kaçınınız.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Apselerine Dikkat?

Dişlerde hafiften başlayan çürükler zamanla çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonlardan dolayı başta mide, kalp, kemikler, yüz ve göz şişliği olmak üzere vücutta farklı rahatsızlıklar görülebilir. Diş bakımı çürüme ve daha farklı rahatsızlıkların olmaması açısından önemlidir. Her gün yemeklerden sonra kalıntıların çürüme etkisi meydana getirmemesi için fırçalanması gerekir. Fırça diş aralarını tamamen temizlemediği için belli aralıkla diş ipi kullanılması bakım açısından önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş ağrınızın sebebi diş çürükleri ise buraya pamuğa emdirilmiş çok az karanfil yağı ile yerleştirebilirsiniz. En genel diş ağrınızı hafifletir. Ya da bir miktar karanfil çiğnenip diş üzerine uygulamanız gerekebilir. Ancak unutulmamalıdır ki çok fazla karanfil de diş etinize ve ağzınıza zarar verebilir. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafifleticidir. Bu yüzden diş ağrılarını bastırır.

Bu işlemlerden sonra ya da kullandığınız ilaçlardan sonra verim alamadıysanız, çürük dişten ileriye gitmiş yani sinirlere ulaşmış durumda ise dişinizin olduğu tarafı soğuk su ile çalkalamak ağrılarınızı kısa süreliğine dindirir. Çünkü sinire inmiş bir çürük soğuk bir füzyon ile dindirilebilir.

Sirkeye biraz kekik ve biraz kimyon katarak ta gargara yapılırsa diş ağrınızdan bir süreliğine kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak ayrıca iltihapları da kurutmaktadır. Ancak bunu bir süre tekrar etmek gerekir.

Diş ağrıları gece artar. Gece ağrılarının ana nedeni, yatar pozisyonda iken kan basıncının kafaya ve çeneye doğru olmasıdır. Basıncın azaltılması ve ağrının hafifletilmesi için yatarken yüksek yastık kullanılması doğru olacaktır.

Tüm bunları yapmadan direkt olarak diş ağrılarınız başladığında ileri seviyeye gelmeden mutlaka diş hekimine görünmek en akıl karı yöntem olacaktır.

Diş ağrısını dindirmenin çok daha ileri seviye yöntemleri de vardır fakat bunlar pek akıl karı çözümler değildir. Çünkü bunlar bir taraftan ağrıyı kesmeye çalışırken diğer taraftan sağlığınıza da zarar verebilir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrıyı Geçirmenin Doğal Yolları

İlaç kullanmadan önce ağrıyı geçirmek için doğal yollara başvurulmalıdır. Diş ağrısını dindirmek için kullanılabilecek doğal yollar şunlardır:

·         Sarımsağı ezip ağrıyan dişin üzerine yerleştirmek güzel bir çözümdür. Sarımsağın iltihabı sökme özelliği vardır. İki diş sarımsak ezilir. Ağrıyan dişin üzeri kaplanır. Böylece sarımsak dişin iltihabını alarak ağrıyı rahatlatır.

·         Oda sıcaklığındaki salatalık dilimleri tuzla ovalanır. Dişin üzerine konulur. Bir süre bekletildiğinde ağrının hafiflediği görülecektir.

·         Çay ağacı yağı diş ağrılarına birebirdir. Çay ağacı yağı iki şekilde kullanılır. Birincisi yağdan bir iki damla damlatılan pamuk dişin üzerine konulabilir. İkincisi ise bir bardak suyun içine birkaç damla çay yağı damlatılır. Bu suyla ağız gargara yapılır.

·         Çörek otu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ağrıyan bölge için çörek otu yağı kullanılabilir.

Ağrısız günler dileğiyle…

FOTO GALERİ / Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.