Crp Belirtileri Nelerdir?

03.02.2019
202
A+
A-
Crp Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz CRP belirtileri nelerdir sorusu akılları karıştırmaktadır. Bu belirtiler kişide vücut ısısında dengesizlik, yorgunluk ve kendini bitkin hissetme olmaktadır. Sürekli uyuma ve yatağından kalkmak istememe söz konusudur.

Vücudun belirli bölgelerinde kümeler halinde kızarıklıklar görülebilir. Aniden başlayan ağrılar söz konusu olmaktadır. Nabız da aşırı hızlanma ve oldukça yavaşlama gibi zıt belirtiler vardır. Soluk alıp vermede zorlanmalar gözlemlenmektedir. Doktor kontrolleri sonucunda organların çalışmasında yetersizlik söz konusu ise CRP den şüphelenilmektedir.

İltihabın ortaya çıkması ile kanda meydana gelen zehirlenme vücut ısısını etkileyecektir. Normalde 37.5 olan vücut ısısı 39 dereceye çıkabilmekte veya 36 dereceye düşebilmektedir. Sık nefes alıp verme nadir olarak görülse de genellikle uzun ve az nefes alışverişi söz konusudur. Gündelik işlerinizi yaparken kısa süre de yorulma gözlemlenebilir. Akşam erken saatlerde yatma isteği olacaktır. Halk arasında dendiği gibi elim ayağım tutmuyor şeklinde söylemlere başlayabilirsiniz.

Odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durum iş ve aile hayatınızı etkiyecektir. Kafayı toparlayamama ve sürekli yorgun hissetme sebebiyle stres görülmektedir. Çabuk yorulma sonucu kaygı, endişe ve korku oluşabilmektedir.

CRP Nedir?

CRP, C reaktif proteindir ve kan tahlillerinde görülebilir. Vücutta oluşan iltihaplara karşılık karaciğerden salgılanan bir madde olarak bilinmektedir. Yüksek duyarlılıklara sahip olması yönüyle vücudun en önemli maddesi olmaktadır. Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunu tedavi edilmezse kansere kadar ilerleyebilmektedir. Bunun asıl sebebi kandaki CRP seviyesinin çok yüksek olmasıdır.

Yüksek seviye de olduğunu tespit eden doktorlar kalp damarlarında iltihaplanma olduğunu düşünmeye başlamaktadır. Nezle veya grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları kanser ve kalp krizi riskleri taşımaktadır. Kalbin arterlerinde CRP seviyesinin oranı kalp krizini tetiklemektedir. CRP belirtilerini hissediyorsanız en kısa süre de doktorunuza başvurmalısınız. Bunun için Dahiliye bölümü İç hastalıklara gitmelisiniz. Gerekli kan tahlilleri ve testler yapılmaktadır.

Kullanılan iki farklı yöntem sayesinde CRP için kesin bir sonuç elde edilmektedir. Bu yöntemler ise özel testler ve prosedürler içeren Türbidimetrik ve Nefelometrik olmaktadır.

CRP ile İltihaplanma İlişkisi

CRP, kanda oluşmuş ve oluşmakta olan iltihaplanma düzeyini açıklamaktadır. Eğer bu değerler yüksek çıkarsa kanda iltihaplanma yüksek demektir. Kısa süre de kalp krizine neden olacağına işarettir. Normalde CRP değer aralığının litrede 0 ila 0,5 mg arasında olması kabul edilebilir değerlerdir. Alınan kanda litre de 3 mg saptanması yüksek riskli grubun içerisinde yer almaktadır.

Değerler kanda litrede 10 mg ve üzeri olduğunda ise kalp krizi görülür. İltihaplanmanın bulunduğu yer tam tespit edilememektedir. Bu nedenle felç veya damar içi pıhtılaşma gözlemlenebilir. Beyin damarlarına pıhtı atma söz konusu olabilir.

CRP Yükselmesine Neden Olan Etmenler

Doku veya organlarda var olan tümör veya ur CRP seviyesini yükseltmektedir. Tekrarlanan enfeksiyonlar da diğer bir etmendir. Trafik veya iş kazası gibi darbe ve yaralanma söz konusu olan durumlarda ciddi etmenler arasındadır. Kişinin kanser hastası olması CRP seviyesini yüksek tutacaktır.

Özellikle göğüs kanseri ve akciğer kanseri etkilidir. Sindirim sistemi organlarında meydana gelmiş kanserlerde neden olmaktadır. Sigara dumanı solumak, stres, uzun süre hareketsiz kalma, genetik etmenler de yer almaktadır. Organ nakli yapılmış hastalarda uyum sürecinde değerlerde yükselme görülür.

Düzensiz beslenmeye bağlı hazır ve işlenmiş gıda tüketimi zamanla seviyeyi yükseltmektedir. Bazı hormon tedavileri de etmenler arasında bulunmaktadır. Fazla kilo, sigara kullanımı da diğer etmenlerdir. CRP seviyesini etkileyecek farklı ilaç içerikleri de bulunmaktadır. Bu ilaçları doktorunuzla paylaşmalısınız.

FOTO GALERİ / Crp Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.