Yumurtalık Seğirmesi Neden Olur?

03.02.2019
2.765
A+
A-
Yumurtalık Seğirmesi Neden Olur?

Kadınlar durup dururken gerçekleşen yumurtalık seğirmesinin neden olduğunu sorgulamaktadır. Genellikle kaslarda gerçekleşen istemsiz kasılmalara seğirme denmektedir. Fazla hareket etmek veya uzun süre hareketsiz kalmak vücudun çeşitli bölgelerinde seğirmelere yol açmaktadır.

Özellikle yüksek tempolu koşu sonrasında kasıklarda seğirmeler olabilmektedir. Basit sebepler dolayı oluşsa da bazen hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle şüpheci olmakta fayda vardır. Uzun süreli veya aniden oluşan kısa süreli kasılmalar günlük aktivitelerinizi zorlayacak pozisyonda oluşabilir.

Spor sırasında kaslarınızı zorlayan hareketlere ara vermeyi düşünmelisiniz. Özellikle ağırlık çalışıyorsanız bu seğirmelerin önüne geçmek mümkün olmayabilir. Regl dönemi öncesinde ve regliyken ağır egzersizleri ertelemelisiniz. Yumurtalıklarda kist ve miyom oluşumu gibi ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yumurtalık Seğirmesi Nedenleri

Gün içerisinde yaptığınız egzersiz hareketleri en basit sebeplerden biridir. Kasık ve karın bölgesinin çok fazla çalışmasına neden olan hareketler kasılmalara neden olmaktadır. Ağır fiziksel aktivitenin devamında gece yatarken seğirmeleri çok fazla yaşayabilirsiniz. İşi gereği sabahtan akşama kadar masa başında olan kişilerde kasıklarda kasılma görülmektedir. Bunun sebebi uzun süre tuvalet ihtiyacını gidermemekte olmaktadır.

Hasta olduğunuzda uzun süre yatakta uzanmakta yumurtalıklar da seğirme oluşacaktır. Orta yaşlı bireyler de rastlanan apandisit iltihaplanması da ciddi bir neden olabilir. Karnın sağ alt kısmında hissedilen uzun süreli kasılmalar ve ağrıların yumurtalıklarda olduğu düşünülmektedir. Bu ağrı apandisit hastalığını da işaret edebilmektedir. Hemen müdahale edilmesi gereken apandisit rahatsızlığı için hızlı hareket edilmelidir.

Yumurtalık Seğirmesi ve Hamilelik

Hamilelik döneminde rahimdeki hareketlenmeden dolayı yumurtalıklarda seğirme görülmektedir. Başlı başına doğumun habercisi olmayan bu kasılmalar rahmin aktivitesini gösterebilir. Tüketilen besinlerin etkisi ve gün içerisindeki hareketlilik durumu bu aktiviteyi hızlandırabilir.

Hamile kaldığınızın bir belirtisi de olabilmektedir. Beklenmedik bir hamilelikte çoğu kadın seğirmelerin nedenini anlamamaktadır. İlk haftalarda sıkça görülen kasılmalar ani hareketlerde şiddetini artırmaktadır. Düzenli spor yapıyorsanız bu spor hareketlerini daha basite indirgemeniz gerekebilir. Hafif ve kısa setler halinde devam edebilirsiniz.

Sol veya sağ kasıklarda yani yumurtalıklara yakın bölgelerde seğirmelerin olması direkt hamile olduğunuzu göstermez. Mutlaka belirti olarak göz önünde bulundurulmalı ve test yapılmalıdır. Hamileliğin son aylarında yumurtalıklardaki seğirmeler sakıncalı olabilmektedir. Erken doğuma sebep olabilecek bu kasılmalar anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu durumda en kısa süre de doktora gidilmeli ve durum açıklanmalıdır.

Seğirmeleri Göz Ardı Etmeyin

Kadın hastalıklarının en önemli belirtileri ağrılar, kasılmalar ve acı hissi olmaktadır. Günümüzde sıkça rastlanan yumurtalarda kist oluşumu belirtilerinden biri olarak görülmektedir. Özellikle adet dönemi yaklaştığında kasıklardaki kasların düzensiz kasılmaları durumu zorlaştırmaktadır. Dayanılamayacak derece de bir ağrıya eşlik eden seğirmeler kadınları korkutmaktadır. Çoğu zaman doktora gitmeye korkan kadınlar hastalıkların ilerlediğinin farkında değildir. Hayatınızı kurtaracak bu belirtiler ile doktorunuza gitmelisiniz.

Diğer bir sebep ise doğum kontrol hapları olmaktadır. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak seğirmelerin rahatsız edici bir boyuta ulaşmasına neden olur. Hayatınızı zorlaştırabilir ve günün kötü geçmesine neden olabilir. Doğum kontrol haplarına ara verdiğinizde kasılmalar olmuyorsa kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Devam etmeyi düşünüyorsanız başka bir alternatif hap tercih etmelisiniz.

Gece yatış pozisyonundan kaynaklı ağrı ve kasılma hisleri sabah kalktığınızda hissedilir. Bütün gece cenin pozisyonunda kalmak kasılmalara neden olur. Bazı kişiler de regl öncesi ve cinsel ilişki sonrasında da seğirmeler oluşabilmektedir. Cinsel ilişkinin pozisyonu bu konuda etkili olmaktadır. Duruş şekli veya ilişkinin süresi kadında sık oluşan seğirmelere neden olacaktır.

FOTO GALERİ / Yumurtalık Seğirmesi Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.