Bazı İnsanlar İçin Kilo Vermek Neden Zordur?

0
0

Son yıllarda zayıflama takıntısı sebebi ile birçok insan diyet yaptığını söyler. Fakat diyet yapan insanların çoğunluğu yaptığı rejime rağmen kilo veremez.

Metabolizma hızının yavaşlaması, yanlış diyetler, bazı hastalıklar, hareketsizlik veya bazı vitaminlerin eksikliği, kilo vermeyi engelleyecektir. Uzun süre diyet yapmasına rağmen hedeflediği kiloyu veremeyen insanlar ise bir süre sonra rejimden sıkılır. Yani genellikle en uzun rejim 10 gün sürer. Vücudundaki yağlardan şikâyet eden, rejim yapmasına rağmen kilo veremeyen insanların yaptığı yanlışlar şu şekilde sıralanabilir;

kilo veremiyorum
kilo veremiyorum

1- Yanlış Diyetler
Fazla kilolarından şikâyet eden insanlar genellikle kulaktan dolma bilgiler ile veya meşhur olan diyetleri takip ederek zayıflamaya çalışır. Oysa yanlış yapılan diyet kişide halsizlik, enerji kaybı ve bazı hastalıklara yol açacaktır. Diyete başlamadan hemen önce bir diyetisyene gitmek ve gerekli tahlilleri yaptırmak ve bu tahliller neticesine göre kendi beden yapınıza göre diyet listesini diyetisyenden almak gerekir.

2- Hareketsizlik
Kilo fazlası olan kişinin, kilo verebilmesi için günlük alınan kaloriden daha fazlasının yakılması önemlidir. Diyet yapmasına rağmen, egzersiz yapmayan, hareketsiz yaşayan kişilerin kilo vermesi imkânsızdır. Ayrıca spor yapmadan verilen kilolar, bedenin sarkmasına sebep olur.

3- Su İçmeyi İhmal Etmek
İster diyet yapın ister yapmayın, su her insan için hayati öneme sahiptir. Günlük 2 litre su mutlaka içilmelidir. Bedenin susuz kalması, birçok hastalığa ayrıca derinin çabuk kırışmasına, saçların kurumasına sebep olur. Sabah yataktan kalkar kalkmaz 1-2 bardak su içerek güne başlanmalıdır. Böylece metabolizma hızlanır. Yine bitki çayları, bedende biriken ödemin atılmasında etkilidir.

kilo verememe sebepleri
kilo verememe sebepleri

4- Moral Durumuna Göre Beslenme
Çevremizde; stresliyken, üzgünken aşırı yemek yiyen insanlar görürüz. Oysa moral durumuna göre beslenmek, hızla verilen kiloların geri alınmasını sağlar. Moral durumuna göre beslenenlerin, sağlıklı atıştırmalıklara yönelmesi gerekir. Kalorisi düşük meyveler, yoğurt, ceviz gibi ürünler, bu süreçte kilo almanızı önler.

5- Diyet Molalarına Dikkat
Uzun süre diyet yapan kişiler, arada bir kaçamak yapmak ister. Bu süreçte, çikolata, kek gibi besinleri tercih etmek, tüm emekleri boşa çıkartacaktır. Tatlı krizi anında çok az olması şartı ile dondurma ve sütlü tatlılar, tatlı krizleri ile başa çıkmanızı sağlayacaktır.

kilo vermek neden zordur
kilo vermek neden zordur

6- D Vitamini Eksikliği
Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar, D vitamini eksikliğinin birçok hastalık gibi kilo almaya da sebep olduğunu göstermiştir. Beyaz tenli insanların, her gün en az 10 dakika güneşte durması gerekir. Kış aylarında ise doktor kontrolünde D vitamini hapları kullanılmalıdır. Yine bazı tahıllarda ve sakatatlarda D vitamini mevcuttur.

Önceki İçerikUzun Kollu Elbise Modelleri
Sonraki İçerikStil Kadınların Sırrı… ( vücut tipine göre giyinmek)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz