Kadın ve Moda

Özbek Pilavı Tarifi

17.03.2019
Özbek Pilavı Tarifi

Orta Asya kültüründe Özbek pilavının oldukça önemli bir yeri vardır.  Özbek Pilavı çok doyurucu ve yüksek kalorili bir yemektir. Özbek mutfağında özel bir yere sahiptir. Başlı başına ana yemek kabul edilmektedir. Onlarca çeşidi olan Özbek pilavının her yörede kendine has yapılış şekli vardır. Afganistan, Özbekistan’da akşam yemeklerinin yanı sıra kahvaltıda bile tercih edilmektedir.

Bayramlarda, düğünlerde, davetlerde mutlaka ikram edilmektedir.

Son zamanlarda ise ülkemizde sıklıkla akşam yemeklerini şenlendirmeye başlayan Özbek pilavının hem görünüşü hem de lezzeti misafirlerinizi oldukça şaşırtacaktır. Genel olarak her evde kolayca bulunan bu harika pilav ile mutfağınızda harikalar yaratacak ve usta şeflere taş çıkaracaksınız.

Özbek Pilavı Malzemeleri

·         2 Su bardağı baldo pirinç veya (orjinalindeYasmin pirinci )

·         2 Adet havuç

·         250 gr koyun eti

·         Yarım su bardağı sıvıyağ

·         1 Adet soğan

·         1 Adet soğan

·         4 Su bardağı su

·         Tuz ve kimyon

Özbek Pilavı Hazırlanışı

Pilav yapmaya başlamadan evvel pirincimizi sıcak su koyarak ıslatıyoruz. Ardından İlk olarak derin bir pilav tenceresi çıkarın ya da pilavınızı en iyi yaptığınıza inandığınız tencereyi bu yemek için kullanın. Tencere sıvıyağı koyarak kızdırılır. İçine kuşbaşı etleri ekleyin suyunu çekinceye kadar kavrulur. Daha sonra küp şeklinde veya julyen şeklinde kesilmiş olan soğan ilave edilir ve et ile birlikte güzelce kavrulur. Ardından kibrit çöpü uzunluğunda kesilen havuçlar eklenir, havuç diriliğini kaybedinceye kadar kavrulur.

Yarım saat sıcak suda bekletilen pirinç nişastası kaybolana kadar soğuk suda yıkanır, süzdürülerek karışıma ilave edilir. Karışımı pilav yaptığımız zaman ki gibi pirinçleri de kavurarak tencerede kavrulma işlemini devam ettirin. İstediğiniz kadar pirinçlerinizi kavurduktan sonra üzerine 4 bardak sıcak su eklenir ve kaynamaya başlayınca altı kısılarak normal pilav pişirilir gibi suyunu çekene kadar pişme devam ettirilir.

Pilavınızın suyunu koyarken Tuz ve kimyon eklemeyi unutmayın ve pilavınızı ağır ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Piştikten sonra kapağı kapatılarak 20 dakika dinlendirilir. Bu dinlendirmenin ardından bu lezzetli pilavı servis edebilirsiniz.

Özbek Pilavı

Özbek Pilavı Farkı

Biz Türkler pilavı tereyağlı severiz. Dilerseniz bu pilavda da tereyağı kullanabilirisiniz. Bizim mutfağımızda benzer pilavlar var ancak içerisine kimyon konulması Özbek pilavını farklılaştırıyor. Orijinal tarife saygı göstermek adına tarifi birebir uygulayabilirsiniz.

Ancak mutfağınızda şef siz olduğunuz için küçük dokunuşlar ile de bu pilavı pişirmeniz mümkündür. Bu pilavı pişirirken tek dikkat edeceğiniz nokta koyun etinin kokusu olmadan bu tarife dâhil etmek ve sebzelerin kavrulma süresini kaçırmadan doğru şekilde yapmak… ardından bu lezzet bombası olan pilavı sık sık pişirerek herkesi çok mutlu edeceksiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar