Waffle Örgü Nasıl Yapılır?

16.01.2019
372
A+
A-
Waffle Örgü Nasıl Yapılır?

Hem şık bir görünüm ortaya çıkaran hem de kolay ve pratik olması yönüyle, Waffle örgü ilgi gören tasarımlar arasında yer alıyor. Siz de basit aşamayla beraber örnekleri inceleyerek, waffle örgü modellerini hayata döndürebilirsiniz.

Özellikle örgüye yeni başlayan kadınlar için etkili bir alternatif imkanı sunuyor. Kolay ve pratik yönüyle hem el yapımı işler hem de örgü modellerine yavaş yavaş alışan kadınlar, Waffle örgü tasarımlarıyla denemeler gerçekleştirebilir.

Ayrıca ortaya çıkan etkili modeller, farklı giyim seçenekleri üzerinde değerlendirilebilir. Diğer bir ismiyle gofret örgü modelleri olarak da bilinmektedir. Bu ismi almasının nedeni örgü işi tamamlandığında tıpkı bir gün gofreti andırmasıdır. Adım adım Waffle örgü modelinin aşamalarını takip ederek siz de etkili tasarımları açığa çıkarabilirsiniz.

Waffle Örgü Modeli Kolaylığı

Diğer ismi ile gofret örgü tasarımı olan Waffle modelini kolayca örebilirsiniz. Eğer özellikle el işi çalışmalarına ve örgüye yeni başlamışsanız, mutlaka önceliğiniz waffle örgü modelleri olmalıdır. Böylece eliniz alışabilir ve çok daha pratik bir hale gelebilirsiniz.

Geniş bir yelpaze altında kendi hayal gücünüze göre farklı örgü ve desen modellerini ortaya çıkarmanız mümkün. Bu örgü modelleri biraz da olsa sepet örgü tasarımlarına da benzemektedir. Ancak Waffle modelleri çok daha kolay ve pratik yolla yapılır. Farklı boyutlarda, değişik tasarımlar arzu edilen tüm amaçlar altında kullanılabilmektedir.

Waffle Örgü Çeşidi Nasıl Örülür?

Boyutlarına bağlı olarak birçok değişik tasarım altında kullanım amaçlarına göre değişik Waffle örgü çeşitlerini tasarım haline getirebilirsiniz.

– Oldukça güzel bir görünüşe sahip olan bu gofret örgü modelleri için, öncelikle kalın tığlar ve kalın ip seçimi gerçekleştirmeniz gerekir. Waffle şeklinin görüntü olarak daha net ortaya çıkması adına kalın ip ile tığlar kullanılmalıdır.

– Tığ genel olarak 3 veya 4 numara olmalıdır. Buna göre uyumlu ip tercihi yapılması gerekmektedir.

– Daha sonra zincir çekme işlemine başlamak suretiyle giriş yapabilirsiniz. Bu konuda ortaya çıkaracağınız tasarıma bağlı olarak farklı sayıda zincir çekmeniz gerekir. Örneğin bir battaniye oluşturmak için 140 veya 150 zincir çekimi yapmanız yeterli gelecektir.

– Buna göre gerçekleştirecek olan tasarımın tabanını arzu ettiğiniz ölçeğe bağlı olarak zincir çekilme ile ilk başta tasarlamanız gerekmektedir. Daha sonra ek olarak 3 sefer daha zincir çekme işlemi gerçekleştirerek, üst kısma geçilir. Bu işlem dikey biçimde arzu edilen yüksekliğe ulaşılana kadar devam edilir.

– Her defasında 3 ekleme yapılarak bir üst kademeye geçilir. Böylece hem yatay hem de dikey olarak Waffle örgünün genel hatları ortaya çıkar.

– Ardından temel kısım olarak tırabzan oluştuğunda, yine her 3 zincir çekme ile beraber bir dönüş yapılarak, alt tırabzan kısmındaki delikten bir kez tığ geçirilir. Böylece işlem sürekli olarak aynı şekilde devam eder.

Waffle Örgü İle Farklı Tasarımlar Ortaya Çıkarmak

Geniş bir yelpaze altında değişik ebatlara bağlı olarak Waffle örgü ile harika tasarımlar yaratabilirsiniz. Mutfakta kullanılabilecek ürünlerin yanı sıra özellikle battaniye çok fazla tercih edilmektedir.

Burada unutulmaması gereken tığ ne kadar kalın olursa, ortaya çıkacak tasarım görsel açıdan o kadar dikkat çeker. Bununla beraber battaniye çeşitlerinin yanı sıra atkı, bebek battaniyeleri, hatta örgü şal dahi gerçekleştirilebilir. Böylece farklı yerlerde şık ve samimi bir tasarım ile, bu sıcak örgü Waffle örneklerini kullanabilirsiniz.

Yeni başlayan her kadının kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir tasarım olarak gofret örgü modeli ön plana çıkıyor. Siz de hayal gücünüzü geniş bir şekilde kullanarak, birbirinden farklı tasarımlar yaratabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Waffle Örgü Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.