2019 Bursluluk Sınavı Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

16.01.2019
610
A+
A-
2019 Bursluluk Sınavı Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

Bursluluk sınavı, eğitim süresince gerçekleşecek mali giderler için yapılıyor. İlköğretim, 5, 6, 7 ve 8. hazırlık sınıfı ve 10. ve 11. sınıf için bursluluk sınavı gerçekleştiriliyor. Bursluluk sınavı sorgulama işlemleriyle kısa zamanda sonucu öğrenebilirsiniz.

Üniversite yıllarında burs imkanları, eğitime katkı sağlamaktadır. Özel kuruluşlar da burs verme yetkisine sahiptir. Bu kategorideki burslara, özel burs denilmektedir. Devlet eliyle verilen burslar KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kategorisinde verilmektedir.

Burslar ödemeli ve hibe şeklinde verilmektedir. Bu iki kategorinin kendine özgü şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyan öğrenciler kredi başvurusu yapabilmektedir.

 Bursluluk Sınavı Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Bu sınavın sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden öğrenilebilir. Www.meb.gov.tr adresinden sınav sonuçlarına bakılabilir. Ayrıca, http://odsgm.meb.gov.tr adresinden de sonuçlar anlık öğrenilebilir. Burs başvuru işlemleri için okul müdürüne başvurmak yeterlidir. E-Burs modül üzerinden kolaylıkla başvuru yapılabilmektedir. Kayıt süresini geçiren öğrenciler hakkını kaybetmektedir. Kayıt süresi içerisinde mutlaka kayıt olunması gerekir. Son başvuru tarihi takip edilmelidir. İlgili siteye girdiğiniz zaman arama motoruna istenilen bilgileri yazarsınız. Arama tuşuna bastığınız zaman sınav sonuçları ortaya çıkmaktadır. Siteye girmeden önce kimlik belgeniz hazır bulunsun. Kimlik bilgilerini kolaylıkla girebilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu kategorisinde yapılan başvurular, https://sonuc.kyk.gov.tr adresinden öğrenilebilir. E-devlet kanalıyla da sonuçlar takip edilebilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile alınan burslar ödemelidir. Ödeme işlemi üniversite hayatından sonra gerçekleşmektedir. Bu kategoride Üniversite öğrencisi olmak gerekir. Bu kredinin alınabilmesi de öğrencinin gelirine bağlıdır. Öğrencinin gelir durumu da dikkate alınmaktadır. Bu kategoride şartlara uyan öğrencilere burs verilmektedir.

Sonuç öğrenmek için online sorgulama seçenekleri oldukça pratiktir. Sınavın sonuçları ilan edilen tarihte yayınlanmaktadır. İlk gün yoğunluk olduğundan sitenin çalışma kapasitesi düşebilir. İlerleyen saatlerde internet sitesine giriş azalır. Bu durumda sonuçlar hemen yansıyabilir.

 Sınav Ne Zaman Geçersiz Hale Gelir?

 

Başvuru yapmadan önce, başvuru şartları incelenmelidir. Şartlara uymayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sınava geç gelinmesi durumunda sınav hakkı ortadan kalkmaktadır. Gerekli kimlik belgeleri unutulmamalıdır. Cevap kağıdına kimlik bilgileri doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Kurala uygun bir şekilde sorular cevaplanmalıdır. Cevap kağıdı zarar görürse, bu durumda sınavın geçersiz olur. Sınavın geçersiz olmaması için cevap kağıdının zarar görmemesi gereklidir. Sınav evrakı size ait olmazsa, sınav geçersiz olacaktır. Doktor raporu ile verilen cihazlar hariç ( işitme cihazı, insülin pompası ve benzeri) diğer cihazlar sınava alınamaz.

Cep telefonu, çanta, saat, radyo, telsiz, kamera ve bilgisayar gibi cihazlar bulundurulamaz. Kolye, küpe, bilezik ve yüzük gibi takılar da bulundurulamaz. Elektronik kayıt cihazları, mekanik cihazlar ve hesap makinesi gibi eşyalar da bulundurulamaz. Kağıt, kitap, pergel, cetvel ve delici kırtasiye ürünleri de bulundurulamaz.

Ayrıca silah, bıçak ve benzeri yaralayıcı aletler de bulundurulamaz. Yiyecek ve içecek getirilemez. Sigara içmek de yasaktır. Sınav esnasında rahatsız edici tavırlarda bulunulamaz. Bu şekilde rahatsız edici tavırlarda bulunan kişiler salonu terk etmek zorundadır.

 Kopya Çektiği Tespit Edilen Öğrencilerin Durumu

Sınav kurallarına uymak, başarılı olmanın ilk adımıdır. Özellikle kopya çekme durumları affedilemez. Kopya çektiği tespit edilen öğrencinin sınavı geçersiz olur. Bu durum salon görevlisi tarafından rapor edilir.

Bu rapora göre öğrencinin sınav kağıdı iptal edilir. Elektronik aygıtlarla veya başka yöntemlerle kopya çekildiğinde sınav iptal olmaktadır. Boş kağıt vermek de iptali gerektirir.

Sınava giren öğrenci soruları cevaplamalıdır. Kimlik belgesinde başkasının fotoğrafı olması da başka bir nedendir. Sınav kimliğinde fotoğraf ve kimlik bilgileri gerçeği yansıtmadığı zaman sınav iptal olur.

FOTO GALERİ / 2019 Bursluluk Sınavı Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.