Kadın ve Moda

Kız Oyunları Hakkında Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

29.07.2023
Kız Oyunları Hakkında Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

Kız Oyunları İnternet  çağını yaşadığımız bu günlerde yediden yetmişe hemen herkes bir şekilde bu çağın gereklerini yerine getirmekten kaçınamazlar. Aile içerisindeki tüm bireyler bu çağın etkilerini hissetmekte ve buna ayak uydurmaktadırlar. İnternetin hayatımıza girdiğinden bu yana hayatımızın önemli bir bölümünü bilgisayar veya  Telefon başında geçirmekteyiz. Kimimiz haberleri internet üzerinden takip ederken annelerimiz ve eşlerimiz artık yemek tariflerini bile internet üzerinden öğrenerek bilgilerini paylaşmaktadırlar. Bilgisayar çağının en büyük etkileri beklide çocuklar üzerinde olmuştur.

Çocuklarımız zamanlarının çoğunu bilgisayar ve internet üzerinden oyun oynayarak geçirmektedir. Erkek çocukları daha çok yarış ve macera oyunları oynamakta iken kız çocukları ise çoğunlukla Kız Oyunları adı altında düzenlenen oyunları oynayarak vakit geçirmektedirler. Kız çocuklarının oynadıkları oyunlar daha çok bebek oyunları ve giydirme oyunları pratiklerine uygun olan oyunlardır.

3 yaş üzeri olan kız çocuklarına yönelik çok çeşitli oyunlar yayınlanmakta ve çoğu kız çocuğu daha okuma yazma öğrenmeden bu oyunları oynayabilmektedirler. Bu yaşlardaki kız çocukları boyama oyunları ile bilgisayar ile olan tanışmalarını yapmakta ve daha sonra  makyaj oyunları ile devam etmektedir. Bu oyunlarda genellikle çizim yapılan renksiz kız çocuğu resimleri fonda gösterilerek çocuklardan bu resimleri istedikleri renklerde boyamaları istenmektedir. Bu boyama işlemleri yan tarafta bulunan boya paletlerine dokunarak istenilen renk seçilerek gerçekleştirilir.

Çocuklar istedikleri fırça ile istedikleri renkleri kullanarak makyaj işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu oyunlar yardımı ile çocukların el melekeleri gelişmekte ve yaratıcı düşünce ve bakış açıları kazanmaktadırlar. Basit oyunlardan olan bu oyunlar özellikle okuma yazma bilmeyen kız çocukları için hoş vakit geçirmelerini sağlamakta ve anne babalarına sıkıntı çıkarmamak tadırlar. Çocuklar bu oyunların sayesinde hem renkleri tanımakta hem de okuma yazma öncesi pratik yapabilmektedirler. Kız çocukları boyama ve giysi giydirme oyunları oynayarak yaratıcı düşünce ve yeteneklerini en üst düzeye getirebilmektedirler.

Çocuklar daha okula bile başlamadan bu oyunlar sayesinde renkleri tanıyabilmekte ve zihinlerinde hayal ettikleri şeyleri bilgisayarda gerçekleştirebilmektedir. Eğitimciler her ne kadar çocukların bilgisayarda fazla zaman geçirmelerini pek tavsiye etmeseler de tamamen bu oyunlardan uzak kalmalarını da tavsiye etmemektedirler. Hatta çoğu okul programlarının ders takipleri bile artık bilgisayar üzeriden yürütülmektedir.

Çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirmelerine büyük katkı sağlayan bu oyunlar sayesinde kız çocukları zamanlarını verimli olarak geçirmektedirler. Çoğu çocuğun gün ışığı görmeden günlerini evlerinde geçirdiği günümüzde onlara iyi vakit geçirme imkânı tanıyan bu oyunlar internet üzerinden oynanabilmektedir. İnternet erişimi olan evlerde çocukların vaktini hoşça geçirmelerinin en güzel yolu basit oyunlar oynamaktır. Bu oyunlar birçok web sitesinde ücretsiz olarak oynanabilmektedir. Özellikle kız çocuklarının oynadığı oyunlardan birisi de barbie oyunları Barbie karakteri üzerinden yaratılan birçok oyun türü vardır.

Barbie makyaj yapma ve barbie saç şekillendirme oyunları 3 yaş üzeri kız çocuklarının oynadıkları oyunlardır. Barbie saç şekillendirme oyunu ile kız çocukları barbie karakterinin saçlarını istedikleri şekil ve renk kullanarak şekillendire bilmektedir. Ekranlarının yanlarında bulunan saç şekillerinden istedikleri birisini seçerek karakterin saçlarını değiştirebilmekte ve renk paletleri ile de renklendire bilmektedirler.

Ayrıca barbie elbise giydirme oyunları ile karakterin üzerindeki elbiseleri değiştirmekte ve modellerine göre elbiseleri karakter üzerine giydirerek puan kazanmaktadırlar. Oyuncu isterse karakterin elbisesini, ayakkabılarını, çantasını ve saç şekillerini kendi istediği biçimde şekillendire bilmektedirler. Kız çocuklarının sağlıklı zeka ve yaratıcı güçlerinin gelişmesi için bu oyunlar çok önemli bir yer tutmaktadır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar