Kadın ve Moda

Kına Gecesi Saç Modelleri

13.08.2020
Kına Gecesi Saç Modelleri

Bir bayan için hayatından çok özel ve nadir günler vardır. Düğün ve düğün arifesindeki kına gecesi her gelin adayının özenle hazırlandığı bir gecedir. Kıyafetler özenle seçilir. Kıyafetin ve gelinin güzelliğini ortaya çıkaracak olan kına gecesi saç modelleri ise ayrı özen gösterilerek seçilir. Kına gecesi saçı için model beğenirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar arasında; gelinin yüz şekli, gecenin yapılacağı mekan, elbisenin modeli, tarzı, organizasyon konsepti dikkate alınması gereken hususlardandır.

Saç modellerini güzelleştiren ve daha dikkat çekici yapacak olan aksesuarlar vardır. Detay ve gereksiz gibi düşünenler olabilir. Fakat saç aksesuarları gelini güzelliğini tamamlayan unsurların arasında yer aldığından kullanılmalıdır. Kullanılacak saç aksesuarları kıyafet ve kına organizasyon konsepti ile uyumlu olmalıdır. Gypsy konseptinin hakim olduğu kına gecesinde Hürrem toka ve taçlarının kullanılması uygun düşmeyecektir. Kına gecesi saç modelleri, aksesuar, kıyafet ve yüz uyumu yakalandığında tamamlanır.

Kına geceleri, Anadolu’nun vazgeçilmez gelenek ve görenekleri arasında yer alır. Eskilerden tek ve birbirine benzer kıyafetler kullanılırmış. Şimdilerde ise farklı konseptler ve farklı tarz kıyafetler giyilmektedir. Bundan dolayı kıyafetlere göre saç modelleri de farklılık göstermektedir. Kına gecelerinde bindallı giymek son zamanlarda çok popüler oldu. Bindallı üzerine saç modelleri ve kullanılan aksesuarlar ile abiye elbise üzerine kullanılanlar aynı değildir. Ayrıca gelin adayın ten ve yüz tipi de Kına gecesi saç modelleri üzerinde etkilidir.

Kına Gecesi Saç Modelleri

Başlıklar

Açık Kına Gecesi Saç Modelleri

Kına gecelerinde gelinler saçlarını savurarak oynamak ve eğlenmek isteyebilirler. Bu çok normal ve doğaldır. Açık saç modellerinde genellikle maşa kullanılır. Maşa sayesinde saçlar dalgalandırılır ve belirginleştirilir. Saçların dikkat çekmesi istendiğinden dolayı tercih edilen açık ve dalgalı saçlara uygun, muhteşem güzellikte saç aksesuarları vardır. Aksesuarlar giyilen kıyafetin tarzı dikkate alınarak ve modele uyum sağlayacak tarzda seçilir. Aksesuarlar ve tokalar olmadan açık ve dalgalı saçlar eksik kalır. Şayet kına Osmanlı konseptliyse saça fes çok yakışacaktır.  Hanımların bazısı saçını tamamen açık bırakmak yerine bir kısmına örgü yerleştirtir. Böylece daha farklı bir hava oluşturulur.

Topuz Kına Gecesi Saç Modelleri

Toplu veya topuzlar kına gecesi saç modelleri arasında en fazla tercih edilendir. Dağınık veya tepeden sıkı topuz şeklinde uygulanmaktadır. Dağınık topuz birçok kıyafetler kullanıldığından çok daha fazla talep görmektedir. Dağınık veya tepeden yapılan topuza takılan çok şık ve estetik aksesuarlar vardır. Örgülü topuzlar ise sıra dışı bir modeldir. Farklı olmak yerine doğal ve daha derli toplu saç isteyenler tercihlerini klasik topuzdan yana kullanırlar. Klasik topuzlar diğer saçlara nazaran daha zor bozulur. Klasik topuzlar aksesuarlarla renklendirilip hareketlendirilir. Topuzunuza seçeceğiniz toka, taç, zincir veya kurdeleyi kıyafetinizi dikkate alarak belirlemelisiniz.

Kına Gecesi Saç Modelleri

Kına Gecesi Saçı Modelleri Yüz Şekline Göre

Saç modellerini belirlemede etkili olan en önemli hususlardan biri de yüz şeklidir. 5 farklı yüz şekli vardır. Kalp, kare, yuvarlak, dikdörtgen ve oval yüz şekilleri dikkate alınmadan kına gecesi saç modelleri belirlenemez. Saç modeli belirlemeden önce gelin adayının yüz şeklini doğru belirlemesi gerekir. Yüz şeklinin yanlış nitelendirilmesi saç modelini de yanlış yönlendirir. Yüz şeklini dikkate alarak saç modelleri belirlerken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Yüz hatlarının ovale yaklaştırılması önemlidir. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar biraz saha yüzünü uzun gösterecek saç modellerini tercih etmelidir. Yuvarlar yüzlüler ovallik katabilmek için dağınık topuz kullanabilir. Önde bir parça saç bırakılması yüzü nispeten daha uzun gösterecektir.
  • Yüz şekli kalp olan gelinler atkuyruğu yapabilirler. Atkuyruğunu tercih etmeyenler topuz kullanabilir. Kalp yüz hatlarına sahip gelinler kına gecesi saç modelleri için tepeden bombeli tasarımları kullanmaya özen göstermeli.
  • Kare yüzler, belirgin, keskin, sert ve köşeli hatlara sahiptir. Kare yüzlüler toplu saçları kullanmalı. Saçlarını toplayıp önden bukleler bırakmak keskin hatları yumuşatır. Dalgalı veya katlı modeller de tercih edilebilir.
  • Dikdörtgen yüzler uzundur. Ovale yaklaştırmak için biraz kısa görünmesini sağlamak gerekir. Uzun hatlara sahip olan dikdörtgen yüzü kısa göstermek için yüzün genişliğini artıran ve yanlara doğru hacim kazanan modeller kullanılmalıdır. Örnek olarak ensede dağınık duran topuz veya dalgalı, kıvırcık saç modelleri idealdir.

Kına İçin Saç Modelleri Mekana Göre

Kına geceleri farklı mekanlarda yapılır. Düğün salonları, oteller, bahçe, sokak arası, tarihi mekanlar gibi birçok alanda kına yapılır. Davetin yapılacağı yer kına gecesi saç modelleri belirlemede etkili olmaktadır. Otelde veya gösterişli tarihi mekanlarda yapılacak kınaların saç modellerinin de gösterişli olması gerekir. Tarihi mekanın anlamına uygun konsept belirlenerek model belirlemesi yapılabilir. Dağınık topuz ve gösterişli aksesuarların kullanıldığı modeller kullanılabilir.

Kına Gecesi Saç Modelleri

Sokakta, küçük bir salında, bahçede ve açık havada yapılan kınalarda salaş tasarımlar tercih edilebilir. Açık, dalgalı, maşalı ve örgülü saçlar bu tür mekanlar için çok uygundur.

Kına Gecesi Saç Modelleri Elbiseye Göre

Kına gecesinde kullanılacak olan saç modellerinde kıyafet çok etkilidir. Elbise ile uyum yakalanamadığında saçlar kendini gösteremez. Işıldamak isteyen gelin adayı maalesef uyumsuzluğun kurbanı olur. Kıyafetlerin özellikle yaka tipine dikkat edilmelidir. İllüzyon yaka, bisiklet, halter, hakim veya kapalı yakalarının kullanıldığı elbiselere toplu kına gecesi saç modelleri yakışır. Atkuyruğu, topuz veya tepeden minik topuz gibi modeller kullanılabilir. Saçlar açık bırakılırsa yakayla birleşince boğucu duracaktır.

Derin V yaka, straplez, aşklı, açık yaka veya düşük omuzlu kına gecesi elbiseleri için açık saç modelleri tercih edilebilir. Straplez tarzında boyun, omuz bölgesini açıkta bırakan elbiseler için istenilen saç modeli kullanılabilir. Karmaşık bir görüntü oluşmayacağından aksesuarlarla süslenmiş açık saçlar çok güzel duracaktır. Elbisenin tarzına uygun olarak kullanılan aksesuarlar gelinin ışıltısını artıracaktır.

Elbisenin yakası derin V yaka ise dalgalı veya düz açık saçlar kullanılabilir. Saçları uzun olanlar atkuyruğu yapabilir. Saçlar salık bırakıldığında dekolteyi kapatır. Hanımların bazıları dekoltelerinin kapanmasını istemediğinden dolayı saçlarını atkuyruğu yapar. Atkuyruğunu süslerle farklılaştırmak mümkündür. Kalın askılı elbiselere kına gecesi saç modelleri olarak dağınık topuz çok yakışır.

Kına Gecesi Saç Modelleri Konsepte Göre

Kına geceleri artık çok farklı konseptte yapılmaktadır. Özellikle en fazla popüler olanlar Hint, gypsy ve Osmanlı konseptidir. Her bir konseptin birbirinden farklı özellikleri ve eğlenceli tarafları vardır. Bazı gelinler birden fazla konsepti bir araya toplayarak her birinin tadını ve zevkini almak istemektedir. Böylece konsepte uygun çok farklı saç modelleriyle güzelliğini daha çok gösterme fırsatı yakalar.

Kına Gecesi Saç Modelleri

Gypsy veya Çingene konsepti olarak da bilinen temada dalgalı ve açık saçlar daha popüler. Yüz tipine göre toplu modeller de kullanılabilir. Saça takılacak olan karanfili, gül veya farklı çiçeklerden yapılan taçlar harika duracaktır.

Osmanlı konseptinde gösterişli bindallılar, kaftanlar, özel tasarım sultanlara layık elbiseler giyilir. Genelde bu elbiseler çok işlemeleri, gösterişli ve şatafatlıdır. Elbisenin yaka durumuna göre açık veya toplu saç modelleri tercih edilebilir. İnce veya kalın tokalar, inciler, feslerle saç süslenirse çok daha güzel ve uyumlu olur. İnce tokalar ve aksesuarlar açık saçlarda güzel dururken gösterişli aksesuarlar ve taçlar dağınık topuzlarda güzel duracaktır.

Rengarenk eğlenceli, bol oyunlu konsept arayışında olanlar Hint konseptini tercih etmektedir. Hint konseptikına gecesi saç modelleri genelde toplu olur. Süsler alında toplanır. Işıltılı ve rengarenk aksesuarlarla süslenen saçlar Hint gelinlerinin vazgeçilmezleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar