Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

22.02.2019
1.349
A+
A-
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

İnsanlar hamilelik döneminden itibaren çocuğunu hep koruma ve gelişimini en iyi şekilde sağlama eğilimindedir. Hamilelik dönemi çocuğun ileri zamanlardaki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini etkilediği kabul gören bir gerçektir.

Hamilelikte beslenme de geleceğe yapılan bu yatırımın temel öğelerinden birini oluşturmaktadır. Doğumdan itibaren beslenme önemli olduğu kadar hamilelik döneminde beslenme de hem anne hem de çocuk sağlığı için oldukça önemlidir.


Hamilelik döneminde beslenme biçimi nasıl şekillendirilmeli?

 

Bunun için öncelikle hamile kadınlar nelerden uzak durmalı ona bakmak gerekir. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız çay ve kahve hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken gıdaların başında geliyor.

Çünkü kahvedeki kafein ve çaydaki tein uyarıcı etkiye sahip ve bebeğin özellikle ilk üç ayda anneye tutunmasına etki edebiliyor. Yine daha az zararlı olduğunu düşündüğümüz bitkisel çaylar, bir kısmı uyarıcı etkiye sahip olduğu için düşük riskini artırabilir. Yine sadece hamilelik dönemi değil her zaman kaçınmamız gereken hazır gıdalar, asitli içecekler.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

 

Özellikle bu dönemde kilo almak istemeyen hamilelerin kalori olarak yüksek gıdalardan uzak kalarak çok az kilo alarak hamileliklerini devam ettirebilirler. Ayrıca asitli içecekler ilk aylarda yaşanacak mide bulantılarının yanı sıra reflüye de neden olabildiği için bu süreçte kaçınmak faydalı olacaktır.

gebelik beslenme listesigebelikte beslenme

Hamile bayanlar çiğ et ve şarküteri ürünlerinden uzak durmalı.  Hazır meyve suları yerine de meyveleri posalarıyla birlikte yemeleri hem hamilelik döneminde anneye yarar sağlayacağı gibi hem de bebeğin daha sağlıklı bir şekilde yararlanmasına sebep olacaktır.

 

Hamilelik döneminde beslenme de dikkat edilecek bir önemli kaynak da kalsiyum. Hamile bayanlar bu dönemde normal zamandan iki kat daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Çünkü gebelik boyunca diş ve kemiklerden sürekli bir kalsiyum eksilmesi olmaktadır. Aksi halde bebek annenin vücudunda depoladığı kalsiyumu hızla tüketecektir.  Hamilelik sürecinde düzenli kalsiyum alınmadığı zaman ilk olarak annenin dişlerinde çürümeler meydana gelmektedir ve yine ilerleyen süreçte kemiklerde ağrılar sıklıkla yaşanabilir.  Alınacak basit önlemler ile bu ağrıları yaşamadan hamileliğinizi devam ettirebilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

 

Başlıca kalsiyum kaynakları ise süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Brusella ve tifo gibi hastalıklardan hamilelik döneminde de korunmak için daha çok pastörize peynir ve süt kullanmak gerekir.

Vücudun demir ihtiyacı da aynen kalsiyum

gibi hamilelik döneminde büyük oranda artıyor. Demir ihtiyacını karşılamak için eğer vejetaryen değilseniz kırmızı et ve karaciğerden sağlayabilirsiniz.

Et ürünlerinin yanı sıra baklagillerden de temin edilebilir fakat kırmızı etteki kadar etkili değil. Vejetaryen hamile bir bayan bu dönemde baklagillerin yanı sıra demir takviyesi de alabilir.

Hamilelik döneminde sağlam kemikler ve dişler için hem bebek hem de anne için fosfor oldukça önemli bir besin kaynağı. Bir mineral olan fosforun ayrıca kas kasılması, kan pıhtılaşması ve normal kalp ritminin sağlanması için de önemi büyüktür.

Fosforu alabileceğimiz başlıca besin grupları ise Süt, yoğurt, dondurma, peynir, et, bezelye, yumurta, bazı tahıl ürünleri ve ekmek fosfor açısından zengin gıdalardır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Ayrıca bu süreçte bebeğinizin zekâ gelişimine katkı sağlamak amacı ile folik asit içeren balık ve ceviz gibi gıdalar da yine beslenme listenizin üst sıralarında yer almalıdır. Bu dönem içerisinde kuruyemişlerin doğal yağlarından faydalanmak için kavrulmamış tohum kuruyemişleri rahatlıkla tüketebilirisiniz.

Yukarıda verilenler hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken ve hamilelik döneminde alınması gereken besinlerden sadece bazılarıdır. Hamilelik döneminde daha dikkat edilecek birçok noktanın olduğunu unutmamak gerekir.

 Kalorisi Düşük Sağlıklı Besinler Tüketin

Hamilelikte kalori olarak yüksek olan gıdalar yerine bebeğin gelişimine fayda sağlayacak olan besinler tüketilmelidir. Hamilelikte hareket kısıtlaması yaşayan pek çok anne bu süreçte beklenenden fazla kilo alabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ürünler ile beslenmek gereksiz kilo alımınızın önüne geçecektir. Hamilelikte özellikle hamurgillerden kaçarak bile daha az kilo almanız mümkündür.

Hamilelik Sürecince Beslenme Kadar Sporu İhmal Etmeyin

Hamilelerin beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gereken bu hassas dönemde bebeğin gelişimi için gerekli olan bir diğer husus ise spordur. Hamilelik süresince alınacak kiloları ve bacak, bel ağrıları için uzun süreler yatarak dinlenmek yerine basit yürüyüşler yapılabilir. Hatta hamile yogası gibi basit hareketler içeren ve doğru nefes almayı öğreten bir spor programına dâhil olabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.