Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

13.02.2019
218
A+
A-
Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

Çocuklar geleceğin büyükleri olarak toplumun mirasçıları olarak görülmektedir. Bu nedenle çocukların iyi eğitilmiş olmaları ve doğru aile terbiyesi ile ahlaki kuralları edinmiş olmaları oldukça önemlidir. Fizyolojik ve psikolojik olarak 3 ile 6 yaş arası erken çocukluk dönemini temsil etmektedir. Oyun dönemi olarak da bilinen bu süreçte çocuk tüm boyutuyla çevresine yönelmektedir. Bedenini çevresinde kullanma konusunda gelişmiş bir sürece dahil olmuştur.

Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

7 ile 11 yaşları arasında kalan süreç ise ikinci çocukluk dönemini kapsamaktadır. Bu süreçte çocuklar aile ortamında yavaşça sıyrılmaya ve dış dünya ile doğrudan iletişim kurmaya başlamaktadır. Okul dönemi bu sürecin en belirgin aşamasıdır. Ergenlik dönemi denen 12 ile 18 yaş arasında bulunan süreç ise bireylerde fiziksel ve duygusal gelişimlerin belirgin bir şekilde yaşandığı dönemi temsil eder. Bu dönemde ruhsal çöküntü, sinirlilik ve hatta saldırganlık hali net bir şekilde görülebilmektedir.

Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

Çocukluk dönemi 3 yaş ile 18 yaş arasında bulunan evreyi kapsayan oldukça geniş bir dönemi ifade etmektedir. Bu geniş süreçte çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler, geleceğine yön veren birer yapı taşları durumuna dönüşebilmektedir. Bu nedenle anne ve babalar başta olmak üzere çocuğun yakın çevresine büyük sorumluluk düşmektedir. Nitekim çocukluk evresinde doğru ve yanlış kavramları net olarak zihinde kodlanmamıştır. Bu nedenle çocuğun yakın çevresinin özellikleri çocuğun fiziki ve zihinsel gelişimi açısından bir turnusol özelliği gösterecektir.

Çocuk yetiştirmek geleceğin inşasında bir tuğla koymak anlamına geldiği için çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler yakın çevre tarafından yakinen bilinmelidir. Çocuk yetiştirmek çekirdek aile ile okul yönetiminin etkin olduğu geniş bir süreci ifade etmektedir. Bu nedenle gelenekselleşmiş ancak doğruluk payı bulunmayan köhne uygulamalar terk edilmeli, temel ahlak ve doğruluk prensipleri çerçevesinde çocuk gelişimi önemsenmelidir.

Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

Geleceğin baş aktörü ancak günümüzün çocukları olan bireylerin gelişimini kontrollü sürdürebilmeleri için toplumsal olarak çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler hakkında bilgi edinmeliyiz.

Çocuk Gelişimi ve Psikoloji

Çocuğun yetişmesi ve sonrasında kaliteli bir birey olarak toplumda söz sahibi olması önemlidir. Bu sürecin daha sağlıklı ve başarılı bir biçimde yürütülebilmesi için toplumsal olarak çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler bilinmeli ve uygulanmalıdır. Bu faktörlerden önemli olanları şu şekildedir:

·         Çocuk bebeklik evresinden itibaren kavga ve gürültü ortamlarından uzak tutulmalıdır,

·         Çocuğun kendisini ifade etmesine izin verilmeli, yetişkin bir birey gibi fikirleri dinlenmeli ve önemsenmelidir,

·         Çocuğun bebeklikten itibaren yakın çevresinde bulunan insanların çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olması ve bu hususlara riayet etmesi son derece önemlidir,

Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

·         Çocuğun çevresinde bulunan rol modellerin doğru seçimi önemlidir, kötü alışkanlıklara karşı çok dikkatli olunmalı ve arkadaş çevresi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır,

·         Çocuğu gelişimi esnasında psikolog ya da yetkin bir gelişim uzmanı ile görüşülerek sürecin daha etkili ve sağlıklı yürütülmesi sağlanmalıdır,

·         Çocuklukta yaşanan olumsuzlukların çocuğun karakterine olumsuz bir yansıması olacağı bilinmelidir,

·         Kavga ortamının sakini olan bir çocuğun şiddet eğilimlisi olması çok muhtemeldir,

·         Çocuğun öz benliğine be gizliliğine saygı duyulmalı ve belirli sınırlar aşılmamalıdır,

·         Çocuğun faaliyetlerinden haberdar olunmalı ve belirli bir çizgiden sürekli himaye edilmelidir,

·         Özellikle ergenlik döneminde yaşanan gelişimlere karşı da hassas olunmalıdır.

·         Çocuğun cinsel istismarına karşı karşıya kalması büyük bir yıkım olacağından, dikkatli olunmalıdır.

Sağlıklı Bireyler için Çocukluk Evresi

Çocuk Psikolojisini Etkileyen Faktörler

Çocukluk evresi gelişim döneminin ve hayatın geri kalanı için büyük öneme sahiptir. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan birçok olayın yansımaları çok ileri dönemlerde kendisini gösterebilir. Bu nedenle çocukluk dönemi hayatın inşası anlamında kritik bir role ve öneme sahiptir.


FOTO GALERİ / Çocuk Psikolojisini Etkileyen FaktörlerZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.