Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

13.02.2019
257
A+
A-
Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek sahibi olmak en özel duygular arasında gelmektedir. Anne ve baba olmak özellikle ilk kez deneyim sahibi olan bireylerde büyük duygusal etki meydana getirmektedir. Hayatın anlamı ve yaşam kaynağınız bebek ekseninde önemli oranda değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle özellikle toplumumuzda bebek bakımı önemsenmektedir.

Bebek bakımı ve yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus bulunmaktadır. Nitekim konuşma ve yürüme becerisinden başlayarak neredeyse tamamen boş bir zihin yapısına sahip olan bebek, çevresinde öğrendikleri ile büyür. Bu bakımdan bebek bakımı gelecek nesillerin birikimli ve donanımlı olması bakımından da büyük öneme sahiptir.

Günümüzde ve özellikle son dönemlerde anne adayı olan kadınların belli bir kısmı iyi eğitimin bir sonucu olarak çalışma hayatına doğrudan dahil olmaktadır. Bu bakımdan evlilik sürecine de giren bayanlar bir süre sonra anne olabilmektedir. Annelerin iş yerlerinde olmaları sonucu, geride kalan bebeklerin zamanlarının büyük kısmı annelerin yanında olmamaktadır. Bu durumda da kişilerin akıllarına ilk olarak aile büyüklerinden müsait olanların bebek bakımını üstlenmesi gelmektedir.

Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak aile büyüklerinin kimi zaman uygun koşullara sahip olmaması nedeniyle ebeveynler bebek bakıcısı seçeneğine yönelmek durumunda kalabilmektedir. Bu durumda olan aileler için bebek bakıcısı için öneriler konusu öne çıkmaktadır.  Doğru seçimin yapılması hem bebek sağlığı ve gelişimi açısından hem de anne ve babanın iç huzuru açısından önemlidir.

Yeni doğmuş ve dünyaya yeni adım atmış bebeğiniz için bebek bakıcısı için öneriler oldukça önemlidir. Anne şefkatine sahip ve bebek bakımı konusunda uzman kişilerin seçimi oldukça önemlidir. Nitekim günümüzde istenmeyen bebek bakıcı şokları ile karşılaşılmaktadır. İstenmeyen durumların önlenmesi için aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sayede hem bebek gelişimi kontrol altına alınırken bir taraftan da ailenin huzuru sağlanacaktır.

Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bakıcısı Seçim Kriterleri

Her aile bebeğini doğru kişilere teslim etmek isteyecektir. Bu durumda aile büyüklerinin en temel hakkıdır. Bu nedenle de bebek bakıcısı için öneriler dikkatle incelenmeli ve gerekli önlemler hassasiyetle alınmalıdır. Buna göre dikkatli olunması gereken kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Bebek bakıcısının belirli bir deneyime sahip olması,
  • Yorucu ve azami dikkat gerektirmesi nedeniyle, bakıcı adayının sağlık durumu gayet yerinde olmalı ve yaşının ortalama olması gereklidir,
  • Bakıcı adaylarının mümkünse belli seviye eğitimin üzerinde olması gereklidir,
  • Çocuk yetiştiriciliği, Okul Öncesi Öğretmenliği veya Psikoloji gibi bölüm ya da ana bilim dallarından herhangi birinden mezun olmuş olmaları önemli bir meziyet olarak kabul edilmelidir,
  • Bakıcının temel ilk yardım kurallarını bilmesi, bebek bakımı ile ilgili yine temel konularda deneyim sahibi olması beklenmelidir,
  • Sakin bir kişiliğe sahip hatta mümkünse mizah anlayışı olan şefkatli kişilerin seçimi büyük yarar sağlayabilecektir.

Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda belirtilen kriterler ışığında bebek bakımının daha kolay olabileceği ve istenmeyen durumların önüne geçilebileceği öngörülmektedir. Bu nedenle uzman görüşleri de dikkate alınarak bebek bakıcısı için öneriler incelenmelidir.

Bebek Bakıcısı Seçimi ve Sonrası

Bebeğiniz için en doğru olan seçimin yapılmasının ardından geriye bakıcı ile ilgili belirli hususların belirlenmesi kalmaktadır. Buna göre bakıcının sorumluluklarının belirlenmesi ve bildirilmesi, daha kontrollü bir süreci geçirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ev ortamında belirli noktalara güvenlik kamerası konulması ve faaliyetlerin incelenmesi de düşünülebilir.

Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve siz ayrıldıktan sonra yabancı üçüncü şahısların belirli sıklıkla gelmelerinin de önüne geçilmesi gerekebilir. Nitekim günümüzde bu tarz hareketlere karşı güven ortamı maalesef yitirilmiştir. İleri boyutlu sıkıntılar yaşamadan evvel profesyonel bir yardım alarak bebek bakıcısı için öneriler konusuna eğilmeniz gerekli olduğundan hassasiyetli davranmanız gerekmektedir.

FOTO GALERİ / Bebek Bakıcısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.