Çilek Reçeli Tarifi

06.04.2013
1.481
A+
A-
Çilek Reçeli Tarifi

Çocukluğumuzdan bugüne kadar değişmeyen sevdiğimiz tatlardan bir tanesi de çilek reçeli olmuştur birçoğumuz için. Tabi bir meşhur söz de vardır annemin çilek reçeli gibisi yoktur diye. Bizde çilek sevenler için yıl boyu çilek lezzetini yaşaması için ev yapımı çilek reçeli tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Çilek reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi Malzemeleri

1 ölçü çilek

Bir ölçü şeker

Limon tuzu – limon suyu

Çilek Reçeli Tarifi Yapılışı

Çileklerin dağılmaması için küçük çilekleri seçmenizi tavsiye ederek çilek reçeli tarifimize başlayalım. Bir ölçü çileğin üzerine 1 ölçü şekeri koyup bir iki saat bekletin. Daha sonra orta ateşte bir ocağa alın. Yalnız çilek reçeli çabuk taşmaya meyilli olduğundan başında beklemenizi öneririz. Bazen kaynadığında üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri kaşığınızla alıp farklı tatlılarda kullanabilirsiniz. Yaklaşık 30- 40 dakika kaynatın.

Kaşığınızla bir tabağa alıp eğin eğer reçel akmıyorsa olduğunun resmidir. İçerisine 1-2 diş limon tuzu veya birkaç damla limon suyu sıkın. Bir taşım daha kaynatın. Çilek reçeliniz hazır.

Altını kapattığınız çilek reçelinizi hemen kavanozlara koyup ağzını kapatarak çok uzun süre saklayabilirsiniz.

 

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sinan dedi ki:

    çilek reçelini kaynatırken şekerini bir ölçüden fazla koymak çileğin tadını bastırır mı bastırmazsa şekerli yapmak istiyorum şekerli sevdiğim için