El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

13.02.2013
4.139
A+
A-
El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlı olmaya başlayacağımız bir nokta da el ve tırnak bakımı olmalı. Gün içerisinde en çok kullandığımız uzvumuz ellerimizdir dolayısıyla en çok el ve tırnak bakımına özen göstermemiz de gerekir.

Her gün bulaşık, yemek, temizlik ve toz toprak derken bize yardımcı olan ellerimizin bakımını kıymetini bilmeliyiz. El ve tırnak bakımına başlarken öncelikle ellerimizi koruyarak işe başlayabiliriz. Nelerin el ve tırnaklarımıza zarar vereceğini bilirsek ve el ve tırnaklarımızı korursak bakımını sağlamak o kadar kolaylaşır.

El ve tırnaklarımızı korumak için nelerden uzak durmalı ve hangi tedbirleri almalıyız.

Çok sıcak veya çok soğuk sudan uzak durmalıyız. Bunun tedbiri çok basit plastik eldivenler kolaylıkla el ve tırnak bakımını sağlamada yardımcı olabilir.

Deterjanlar, temizlik ürünleri kullanırken dikkatli kullanmalı, alırken de dikkatle seçmeliyiz.

Yine güneş, yağmur, toprak da ellerin yıpranmasına neden olur.

 

Şimdide el ve tırnak bakımını evde kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç öneri:

Sert ve kuru elleriniz varsa el bakımını şu şekilde yapabilirsiniz

1 litre sıcak su

1 tatlı kaşığı soda

1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp ellerinizi içerisinde bir süre bekletin.

Terleyen ellerin bakımı

1bardak su

1 bardak alkole elinizi birkaç defa batıp çıkartın.

Genellikle limon ellere iyi gelir rengini açar bakım sağlar, tırnaklarında daha güçlü olmasını sağlarken kolay kırılmasını engeller fakat limonla el ve tırnak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken nokta limonun asitli yapısının ellerinizi kurutabileceğidir. Bu yüzden ellerinizi limonla ovduktan sonra nemlendirici bir krem kullanmanız gerekir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. kerem dedi ki:

  el tırnak bakımı herşeyden önce gelir çünkü insanın en çok kirlenen organı elleridir şüphesiz. elde bulunan tırnaklar ise kesinlikle bakteri yuvalarıdır. özellikle bayanların tırnaklarını uzattığını düşünürsek tırnaklarda biriken bakteriler kesinlikle vücudumuzu etkileyecektir. onun için ellerimizi tırnaklarımıza özenle bakım yapmalıyız. yukarıdaki yazıda da bir el ve tırnak bakım önerisi verilmiştir. sağolsunlar yazı faydalı olmuş bence

 2. fatma dedi ki:

  el ve tırnak bakımı gerçekten çok önemli çünkü ellerimiz sürekli kir pislik içinde kalıyor. belki göremiyoruz ama her şey için ellerimizi kullandığımız için ellerimizde görünmeyen bir çok mikrop oluyor buda sağlığımızı yakından alakada ediyor. el ve tırnak bakımımıza dikkat etmeliyiz.

 3. burcuulak dedi ki:

  arkadaşlar tırnak soyulması el ve tırnak bakımıyla mı alakalı yoksa bir hastalık belirtisimi?

 4. felekci dedi ki:

  tırnak soyulmaları genellikle dengesiz beslenmeyle alakalı olabilir özellikle bayanların fit olmaya çalışması ve bunun sonucunda bir çok vitamini almaması sonucu vitamin eksikliği tırnak soyulmasına tırnak kırılmasına yada tırnak çatlamasına sebep olabilir.

 5. ulak dedi ki:

  evet arkadaşım tırnak soyulmasının dengesiz beslenmesi ile alakası olabilir ama sadece o değil bende dengeli beslenen biriyimdir ama yinede tırnak kırılması ile sık sık karşılaşıyordum tırnağımın kırılması genellikle sınav zamanlarına rastgeldiğini tespit ettim ve tırnağımın kırılma sebebinin tamamen stres ile alakalı olduğunu gördün stresten uzak olduğum zaman tırnaklarımda herhangi bir kırılma vesaire olmuyordu. sende bi bak istersen stresli olduğun zamanlar da mı tırnakların soyuluyor ona göre çözüm bulursun arkadaşım

 6. figen_34 dedi ki:

  arkadaşlar her şeyin başı sağlık bence sağlıklı olmakta mideden geçiyor mideye giden yolda ise ellerimizi bir hayli kullanıyoruz. ellerin temiz bakımlı olması sağlığımızı doğrudan etkilemektedir. özellikle bayanlarda bu çok daha önemli çünkü tırnak uzatan arkadaşlar için söylüyorum göremediğimiz bir çok bakteri tırnaklarımızın dibinde ellerimizde barınabiliyor ve biz bunu farkında bile olamıyoruz hele anne adayları yemek yaparken çocuklarını beslerken kesinlikle hijyenik olmak zorunda. yoksa Allah korusun kendi değil herkesi hasta eder sonra. ellerin ve tırnakların bakımı onun için çok önemli ellerimize ve tırnak bakımımıza önem vereceğiz 🙂

 7. aynur dedi ki:

  el ve tırnak bakımı için başka doğal koruma yöntemleri var mı?

 8. ERCAN dedi ki:

  el ve tırnak bakımı gerçekten çok önemli