Temizlikçi Kadına Sigorta Nasıl Yapılır?

02.02.2019
178
A+
A-
Temizlikçi Kadına Sigorta Nasıl Yapılır?

Temizlikçi Kadına Sigorta Nasıl Yapılır, konusunda ana kriter ev hizmetlerinde çalışan kişilerin 10 günden az mı çok mu çalıştığıdır. 2015 yılından itibaren yaşlı ve çocuk bakımı, yemek, ütü, temizlik gibi ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalı olması için tek bir bildirim yeterli oluyor. Eğer çalıştırılan personel bir ay içinde 10 günden az çalışıyor ise ev sahipleri sadece 5510’a mesaj atar. Bu şekilde 2,10 TL iş kazası primi ödemiş olur. Ev sahipleri bu şekilde tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılır.

On günden az personel çalıştıran ev sahipleri işveren sayılmıyor. Durum bu şekilde tanımlanınca da iş yeri bildirgesi, aylık prim, sigortalı işe giriş bildirgesi, hizmet belgesi, işten ayrılış belgesi de düzenlemesi istenmiyor.

Gündelik Temizlikçi için Sigorta

Evinizde çalışan temizlik personelleri için iki farklı kategori üzerinde sigorta yaptırılabilir. On günden az çalışan gündelikçi temizlikçiler için 5510’a kısa mesaj göndermek yeterlidir. Bunun yerine SGK merkezine giderek ya da internet üzerinden işlemler yapılabilir. Bunun dışında prim ödemelerinizi telefon faturalarına yansıtabilirsiniz. Ayrıca banka yolu ve kredi kartınız ile SGK web sitesi üzerinden ödemeler yapılabilir.

10 Günden Az Çalışanlar için Ne Kadar ve Nasıl Prim Ödenir?

Gündelik çalışan personel için önce sigorta tescili yapılır. Ödenmesi gereken prim ise asgari ücret üzerinde hesaplanır. Asgari ücretin yüzde 2’si olarak prim belirlenir. Bu primin ödenmesi ile gündelik çalışan işçi iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmış olur.

www.sgk.gov.tr adresi üzerinde e-sgk menüsünden online ödemeler yapılabilir. Kart ile prim ödeme seçeneği ile pratik bir şekilde ödemeler yapılabilir.

Evde Bir Kaza Geçirilirse Ne Yapılması Gerekir?

Gündelik temizlikçi iş kazası geçirdiğinde www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e- hizmetler menüsüne ulaşılır. Ev hizmetleri seçilerek iş kazası bildirimi menüsü içinden bildirimler yapılabilir. Ayrıca doğrudan SGK’ya gidilerek İş Kazası ve Meslek Hastalığı bildirim formu talep edilerek de doğrudan başvurular yapılabilir.

Ev Hizmetleri Kapsamında Sigortalı Sayılmayanlar

Aynı evde oturan bireyler ev hizmetleri yapıyor ise ve bu kişiler üçüncü derece dahil hısım oluyor ise gerçek kişi olarak sayılmıyor. Bu nedenle sigortalı sayılmıyor.

10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılan Kişiler için Sigorta

Bir ay içinde 10 gün ve üzerinde personel çalıştırıyor iseniz bu durumda iş veren sayılıyorsunuz. Bu nedenle Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalıştırılacaklara ilişkin bildirgeyi doldurmanız gereklidir. Bildirge sigortalı ile birlikte imzalanmalıdır. Bildirge ile sosyal güvenlik merkezine, sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurular yapılır. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir. İşverenin vekalet verdiği kişiler ile de başvuru yapılabilir. İşverenden bir defalık damga vergisi alınıyor.

Sigortalılık Koşulları

– Yeni uygulamalarda işveren TC kimlik numarası ile takip ediliyor.

– İş yeri numarası artık oluşturulmuyor.

– Primler çalıştırılan ayın sonuna kadar ödenmelidir.

– Ödenecek rakam ise sigortalıya ödenen brüt ücret üzerinden yüzde 34,5 olarak hesaplanır.

– 10 gün fazla ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar aynı anda birden fazla işveren üzerinde sigortalanabiliyor.

– Ev temizliği hizmetinde çalışanlar emekli ya da yaşlı aylığı alsalar bile bu kategori içinde sigortalı olabiliyorlar.

– Bu şekilde sigortaları yapılan işçiler sağlık hizmeti için başvuru tarihleri baz alınmak üzere son bir yıl içinde 30 gün genel sağlık sigortası primi ödediğinde sağlık yardımlarından faydalanır.

– 10 günden fazla çalışanlar yabancı uyruklu olsa da bu şekilde sigortalılıktan faydalanabilir. Sadece başvurularda çalışan kişinin çalışma izni ve iş verenin bildirgesi sunulan evraklarda ibraz edilmelidir.

FOTO GALERİ / Temizlikçi Kadına Sigorta Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.