Çocuk İstismarına Savaşın Etkileri

17.05.2013
733
A+
A-
Çocuk İstismarına Savaşın Etkileri

İç savaşlar ve işgal edilmiş ülkelerde çocukların yaşantısını olumsuz etkiliyor. Yıllarca iç savaştan dolayı yetim ve kimsesiz kalan, sakatlanan bu çocuklar kimi zaman çetelerin ellerinde savaş makinesine dönüştürülüyor.


20 yi aşkın ülkede çocuklar savaşın doğrudan katılımcıları.  Bu çocukların sayısının 200.000 ve 300.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Çoğu savaş yüzünden ailesini kaybediyor, sakat kalıyor ya da hayata veda ediyor.

Bedensel, zihinsel, ahlaki ve duygusal gelişimi tamamlanmayan çocuk deneyimsiz ve korkusuz olması nedeniyle özellikle zor görevlerde kullandırılıyor. Buna verecek o kadar çok örnek var ki. Terör eylemlerinde,  gösterilerde en ön sırada çocukların kullanıldığını görüyoruz.

Çocuk İstismarına Savaşın Etkileri

Pek çok cinayette çocuklar yaşları küçük oldukları için kullanılıyor. Kapkaç, hırsızlık ve uyuşturucu vb suçlar… Türkiye’de de yasa dışı terör örgütü birçok çocuğu kandırarak örgüt saflarına katıyor. Yaptıkları yasadışı gösterilerde çocukları en ön saflarda kullanıyor.

Savaşın bir türlü bitmediği açlığın sefaletin kol gezdiği 30 yıl işgal altında bulunan 24 milyon nüfuslu Afganistan’ın 11 milyonunu 0-18 yaş arası çocuklar oluşturuyor. 1979 Sovyet işgali döneminde döşenen 10 milyon mayından dolayı her gün 20-25 çocuğun yaralandığı ve öldüğü belirtiliyor.

Yıllarca süren savaş yüzünden 100 binden fazla çocuğun sakat kaldığı,1 milyondan fazla çocuğun da anne ve babasını kaybettiği açıklanıyor. 2001 yılından önce 7.5 milyon insanın açlık tehlikesi olduğu ülkede 2002 yılından itibaren ülke nüfusunun tamamı beslenme sorunu yaşıyor.


Afgan halkı günde 2 dolarla yaşamını sürdürüyor. Sözde demokrasi, özgürlük ve insan hakları için işgal edilen ülkede 1 milyon Afganlı çocuk mülteci ot ve çekirge yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor. 2002 yılından itibaren kamplarda kış aylarında donarak ölen binlerce çocuğun öldüğü bildiriliyor.

Tüm bu sefaletin yanı sıra her yıl onlarca çocuğun, organ ve uyuşturucu ticaretinde kullanılmak veya intihar bombacısı olarak yetiştirilmek üzere yurt dışına kaçırıldığı bildiriliyor.

Tıpkı Afganistan gibi işgal altında bulunan Irak’da da çocukların durumu içler acısı. Savaş yüzünden ailesini kaybeden, sakatlanan binlerce çocuk bulunuyor. Son yıllarda 9 ile 15 yaş arası kız çocuklarının kaçırıldığı 20 ile 30 bin dolar arasında fiyatlara satıldığı, bazı kadınlarında fuhuş batağına itildiği belirtiliyor.

Çocuk yaşta kaçırılan kızların Arap ve Körfez ülkelerine pazarlayan bir çok çetenin olduğu biliniyor. Bu çeteler kaçırdıkları kızları Ortadoğu ülkelerine cariye ve hizmetçi olarak pazarlıyor. Sadece kız çocuklar değil 8-9 yaşları arasındaki erkek çocuklarda kurbanlar arasında bulunuyor.

Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Çocuk İstismarına Savaşın EtkileriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.