Çocuk İstismarı ve Ekonomik Nedenler

17.05.2013
656
A+
A-
Çocuk İstismarı ve Ekonomik Nedenler

Ekonomik, sosyal ve dinsel nedenlerin oluşturduğu toplumsal tabakalaşma büyük uçurumlar yaratıyor. Örneğin ekonomisi son derece zayıf, karnını dahi doyuramayacak derecedeki yoksul aileler çocuklarını Budizm ve Hinduizm’in geleneğine göre toplumun en üst sınıfı olan rahiplere ve tapınaklara hizmet etmesi için bağışlıyor.

Evden eksilen bir boğaz aileler için kazanç sayılıyor. Geleneklerine ve dini inanışlarına göre Budist rahiplere verilen çocuklar aynı toplumda değerli bir jest olarak nitelendiriliyor.

Hizmet için tapınaklara verilen kız çocukları önce hayali ilahlarla evlendiriliyor sonra da rahipler tarafından tecavüze uğruyor. Çocuklar biraz büyüdükten sonra 4000 ila 10000 ruple  yani (90-250 Dolara) satılıyor. Tapınak da bu ahlak dışı işten gelir sağlıyor. Olan tabi ki çocuklara oluyor.

Çocuk İstismarı ve Ekonomik Nedenler

Bizde de durum aynı ekonomik olarak güçsüz olan bazı yoksul aileler kız çocuklarını özellikle ev işlerinde, çocuk bakımında çalışması için varlıklı ailelerin yanına veriyorlar. Küçük yaşta okula gitmesi ve arkadaşlarıyla oynaması gereken kız çocukları evdeki tüm işlerin sorumluluğu altına giriyor ve küçük yaşta eziliyor. Buna da halk arasında beslemelik deniliyor.

Geleneksel ataerkil aile yapısından kaynaklanan bazı ülkelerde kız çocukları istenmiyor. Çin, Hindistan ve Pakistan’da doğan her kız çocuğu utanç olarak kabul ediliyor. Doğmadan ultrasonla cinsiyetleri belirlendikten sonra  hayatlarına son veriliyor.

Özellikle Hindistan’da batıl inançların gereği kız çocukları ailelerine yük olarak görülüyor. Çeyiz parası onların belini büküyor. Kız çocukları gereksiz bir boğaz olarak evlendikten sonra başkasının hizmetine gireceği için yaşamaları çok da önem arz etmiyor.

Uzakdoğu’da özellikle Tayland’a ise doğan her kız çocuğu için aileler bayram ediyor. Çünkü bu kızlar aileleri için birer sermaye kaynağını oluşturuyor. Doğar doğmaz birçok kız çocuğu fuhuş sektöründeki acentelere satılıyor. Acenteler bu kızları diledikleri gibi kullanıyor. Seks endüstrisinde her çocuk günde en az 5-6 turiste hizmet veriyor

Kaynak: www.mavimenekse.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.