Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

14.05.2013
877
A+
A-
Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

Dünya genelinde ise çocuklar daha çok uluslar arası tekeller tarafından sömürülüyor ve üzerinden kar sağlanıyor. Tütün, muz, maden, kakao, tekstil ve ayakkabı üreten vs…

Örneğin hepimizin çok sevdiği özellikle çocukların bayılarak yediği vazgeçilmezi zor tatlarından biri olan çikolata gibi. Çikolatanın nasıl üretildiğini bilmediğimiz gibi açıkçası merak da etmiyoruz.

Oysa damaklarımızda eşsiz tatlar bırakan bu yiyecek birçok çocuğun yaşamları çalınarak üretiliyor.

Dünya kaynağının %70’ini oluşturan kakao ağacının ana vatanı Fildişi Sahili ülkesinde, 1900 lü yılların başından beri kakao üretimi yapılan çiftliklerde küçük yaştaki çocuklar köle olarak çalıştırılıyor.

Bu çocuklar az bir yemek ve uyku karşılığı günde 12-14 saat haftada 5 ile 7 gün kakao toplatılıyor, zehirli ilaçlara maruz bırakılıyor.

Çocukların bu çiftlikten kaçmaları ise neredeyse imkânsız. Zira başlarına ne geleceklerini biliyorlar. Her an kaçanlar için hazır tutulan mezarlar ve ellerinde makineli tüfeklerle onları ölümle tehdit eden adamlar bulunuyor.

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz

Sayılarının on bini bulduğu tahmin edilen bu çocukların kanıyla, teriyle toplanan kakaolar büyük çikolata firmalarına satılıyor. Birçok firma bu durumdan haberdar olmasına rağmen hiçbir şey yapmıyor.

Ağır tarımsal işlerde çocuk işçiliği ülkemizde de son derece yaygın. Tarımsal faaliyetlerde çalışmak için yaklaşık 50-60 bin aile bulundukları illerden başka illere çocuklarıyla birlikte gidiyorlar. Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi Karadeniz’de fındık bahçelerinde , Çukurova’da pamuk tarlalarında, İç Anadolu’da patates ve pancar tarlalarında eğitimden yoksun kalarak  çalışmak zorunda kalıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.