Kadın ve Moda

Host Dosyası ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

15.03.2019
Host Dosyası ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Bu yazımızda sizlere Yasaklı sitelere nasıl girilir? Yasaklı sitelere Host dosyası ile giriş nasıl yapılır? Host dosyası ile yasaklı sitelere giriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Konularını anlatacağız.

Günümüzde birçok işe yararlı site ya da çokça kullandığımız siteler bir anda mahkeme kararı ile kapatılabiliyor. Ertesi gün birde bakmışsın dün faydalandığınız bir site artık yok. İnternet özgürlüğünüze anında kısıtlama getirilmiş ya da elinizden alınmış.

Yasaklı sitelere girmek için birçok değişik yöntem var ve bu yöntemlerin bir kaçını daha önceki yazımızda sizlerle paylaştık. Yasaklı sitelere kolayca giriş yöntemlerinden biriside host dosyası ile giriş yapmaktır. Host dosyası ile yasaklı sitelere giriş en çok kullanılan ve beklide en kolay olan yöntemdir. Yasaklı sitelere host dosyası ile giriş için aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Hotsa dosyası ile yasaklı sitelere giriş için Windows işletin sisteminde bulunan host dosyasında düzenleme yaparak kolaylıkla yasaklı sitelere giriş yaparak en güvenli yollardan birini yapmış olursunuz.

Bilgisayarınızda C: Windows System32 drivers etc klasörünün içinde var olan ‘‘host’’ dosyasını metin düzenleyicide açıp editörün en altına bağlanmak istediğiniz yasaklı sitenin ip adresini yazarak boşluk bırakıyorsunuz ve hemen site adını yazıp dosyayı kaydediyorsunuz. Hemen yasaklı sitelere hiçbir engel olmadan kolaylıkla girebiliyorsunuz.

Host Dosyası Değişikliği ile Yapılabilecekler

Host dosyası ile yapılabilecek değişiklikleri incelemeden önce host dosyasının ne işe yaradığının ve çalıştığının anlanması gerekmektedir. Bilgisayar işletim sisteminde metin editörleri ile açılıp değiştirilebilen bir dosyadır host dosyası. İnternete bağlanmak istediğiniz site isimleri ile bu siteye ait ip adreslerinin eşleşmesi host dosyası sayesinde sağlanır.

Sağladığı bu bağlantı sayesinde DNS (Domain Name Server) erişiminde bir engelleme ya da yönlendirme varsa host dosyasında değişiklik yapılarak engelleme ve yönlendirme kaldırılabilir. Host dosyası Windows, android ve ios gibi tüm işletim sistemleri üzerinde kontrol edilerek engelli sitelere erişim sağlanır.

Host dosyasının değiştirilerek engelli sitelere girilmesinin yanında istenilen sitelere erişimi de engelleyebilirsiniz. Örneğin erişimini engellemek istediğiniz siteleri host dosyasına 127.0.0.1 siteadresi.com şeklinde ekleyerek engelleyebilirsiniz.

Host Dosyası ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Host Dosyası Değişikliği ile Karşılaşılabilecek sorunlar

Host dosyası note pad gibi bir metin editörü ile değiştirilerek yasaklı sitelere erişim sağlanır ya da istenilen bir site engellenebilir. Bu dosya işletim sistemi üzerinde internet bağlantısı için önemli bir görev üstlendiği için dosya üzerinde yapılan değişiklik yanlış olursa ya da dosya tamamen yanlışlıkla silinirse internet bağlantısında sorun yaşayabilirsiniz.

Bu durumda host dosyası üzerinde değişiklik yapmadan önce dosyanın ilk halini kaydetmekte fayda vardır. Eğer host dosyasının ilk halini kaydetmemiş ve dosyayı sildiyeseniz işletim sisteminize uygun orijinal bir dosyayı internette aramanız sorunun çözümü için en uygun yol olacaktır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar