Sivilcem Yara Oldu Nasıl Geçer?

31.01.2019
238
A+
A-
Sivilcem Yara Oldu Nasıl Geçer?

Sizi çıldırtan bir sivilceniz vardı ve en sonunda dayanamayıp onu patlattınız. Biliyorsunuz sivilceleri patlatmamalısınız ama çoğu zaman bunu yaparız. Şimdi, sivilce yerine, kırmızı kabuklu bir yaranız var. Üstelik ağrılı da olabilir.

Cildinize verilen hasarı en aza indirmeye yardımcı olmak için bu yazımızda vereceğimiz ipuçlarını adım adım deneyin ve yara izinin iyileşmesini sağlayın.

Hızlı Bir Şekilde Sivilce Yarasından Kurtulmak için Neler Yapmalıyız?

1.Yara Olan Bölgeyle Artık Uğraşmayın

Eğer aynı yerde tekrar beyaz bir iltihap oluşursa onu kesinlikle sıkmayın. Bu yaranın daha da irileşmesine neden olacaktır. Cildin yenilenmesi ve geride bir iz bırakmaması için açılan sivilcenin zamanla iyileşmesine izin vermelisiniz. Elbette bu zaman içerisinde iyileştirici uygulamalar yapılacak ancak yaranın ellenmemesi gerekiyor.

2. Nazikçe Temizleyin

Cildinize iyi bir temizlik yapın. Yüzünüzü yıkarken normal yüz temizleyicinizi kullanabilirsiniz. Nazik olun ve oluşmaya çalışan iltihabı kesmemeye çalışın. Bir pamuk yardımı ile üzerine temizleyici solisyon ile dikkatlice bastırın. Kesinlikle agresif bir şekilde ovalamayın.

Her ne kadar birçok insan patlamış bir sivilce üstüne alkolü veya oksijenli su ile temizlenmesini önerse de bunlar iltihaplanmayı azaltmada etkili olamazlar.

3. Patlamış Sivilce Üzerine Buz Uygulayın.

Muhtemelen şu anda yüzünde büyük, şişmiş, kırmızı bir yumru var. Buz uygulaması onu sakinleştirmenin ve iltihabı azaltmanın en iyi yoludur. Yumuşak bir bez veya kağıt havluyla sarılmış bir buz küpü veya soğuk paket kullanın.

Şişmiş bölgeye günde birkaç kez bir seferde birkaç dakika uygulayın. Bu, şişliği azaltmanıza ve patlattığınız sivilcenin ağrısını daha az hissetmenize yardımcı olacaktır.

4. Bir Antibiyotik Merhem Kullanın

Patlamış sivilceye açık bir yara gibi davranın. Çünkü temelde bundan pekte farkı yoktur. Reçetesiz satılan bir antibiyotik merhem böyle zamanlarda en iyi arkadaşınız olacaktır. Sivilceyi, tamamen iyileşene kadar az miktarda merhem ile kaplayın. Bu birkaç gün sürebilir.

Dikkat etmeniz gereken şey; antibiyotik merhem gözeneklerinizi tıkayabilir, bu yüzden tam olarak ihtiyaç duyduğu alanda tutmalısınız. Kremi sadece sivilce üzerine uygulamanız gerekiyor. Etrafındaki deriye değil (özellikle yüzünüzdeyse)

5. Cildi Onaran Kremler İşe Yarayabilir.

Eğer çok iltihaplı bir durum yok ise ya da bu durum geçti fakat siz açılan yara izini kapatmak istiyorsanız eczaneden madecassol krem alıp yaranızın üzerine sürebilirsiniz. Bu işlem cildin kendini hızlı bir şekilde toparlamasına yardımcı olur.

Krem uygulaması aynı zamanda kabuğunu nemli tutar, böylece kuru, çatlak ve belirgin görünmez.

6. Tedavilerinizi Kullanmaya Devam Edin

Herhangi bir sivilce ürünü veya reçeteli sivilce ilacı kullanıyorsanız, buna devam etmelisiniz. Sivilce ilaçlarının çoğu, bu sivilcenin iyileşmesini sağlamada yardımcı olması gereken anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Unutmayın, patlamış sivilcenize iyi bir bakım yaparsanız, birkaç gün içinde iyileşmesi gerekir. Bu gerçekleşene kadar sabırlı olmaya çalışın.

Hala Geçmiyorsa Cilt Uzmanından Yardım Alın

Cildinize zarar verme noktasına gelene kadar patlatmak veya sıkmak için zorunlu bir gereksiniminiz varsa doktorunuzla konuşun. Farklı türde bir sivilce türü de olabilir. Ayrıca hormon bozukluğu ve aşırı yağlı cilt ya da aşırı kuru cilt tiplerinde sivilce kaçınılmaz olabilir. Böyle durumlarda yaranız iyileşse bile tekrar edecektir.

Cilt dengenizin oluşması için bol su ve vitaminlerin alınımı başta olmak üzere bazı bakım ürünleri ile desteklemek gerekmektedir. Sorunun ne olduğunu kesin tespit etmek ve ihtiyacınız olan tedaviyi almanız için mutlaka bir cilt uzmanına danışın.

Yara olmuş sivilceniz için evde kendi yaptığınız uygulamalar sonuç vermiyorsa, yaranın iyileşmesine yardımcı olabilecek reçeteli ilaçlar vardır.

FOTO GALERİ / Sivilcem Yara Oldu Nasıl Geçer?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.