Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

05.03.2019
160
A+
A-
Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

Evrensel insan hakları nedir? Evrensel insan hakları dünya genelinde renk, dil, din ve cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanlığın sahip olduğu haklardır. Evrensel insan hakları yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen özellikle dünya tarihinde önemli olayların olması ile birlikte gelişen haklar olarak görülüyor.

  Yüzyıllar öncesinde evrensel insan hakları gelişme göstermediği için bir takı temel haklar insanlar tarafından bilinmiyor ya da yaşanılan dönemin otoriteleri tarafından bu hakların kullanılmasına izin verilmiyordu. Özellikle kölelik düzeninin yaygın olduğu çağlarda evrensel insan haklarından bahsetmek mümkün değildir. Çünkü bu dönemde insanlar bir eşya gibi alınıp satılıyor hiçbir şekilde söz hakkına sahip olmuyordu.

Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

Böyle bir ortamda bir haktan söz etmek bu sözü eden kişinin ölüm ile cezalandırılmasına neden olabiliyordu. Ancak zamanla insanlar toplumsal olarak bir baş kaldırışın altına imza atarak o dönemlerdeki otoriteleri zor durumda bırakmış ve çağın ileri gelenleri tarafından insanların evrensel anlamda haklarının verilmesi konusunda kararlar alınmıştır.

  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

  İnsanların evrensel anlamda haklarının olduğu, bu hakların kesintiye uğrayamayacağı, herhangi bir otorite tarafından bu hakların gasp edilemeyeceği insan hakları evrensel beyannamesinde belirtilmiştir. Bu beyanname ile belirtilen haklar tüm dünya genelinde kabul görürken günümüzde bu haklar daha da genişletilerek evrensel anlamdaki haklar insanlar tarafından en doğal haklar olarak görülüyor.

Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

 Evrensel insan haklarının en önemli özelliği yasalar ile sınırlandırılamamasıdır. Bu nedenle bu haklar bir insan nereye giderse gitsin en doğal hakları olarak biliniyor. Bu hakların ihlal edilmesi ya da hu hakların kesintiye uğratılmasına neden olmak uluslararası anlamda cezai müeyyideler ile yaptırımlar uygulanıyor.

 En Temel İnsan Hakkı: Yaşama Hakkı

 Evrensel insan hakları içerisinde yer alan en temel hak yaşama hakkıdır. Anne rahminde var olmaya başladığı andan itibaren yaşama hakkına sahip olabiliyor. Doğumu ile birlikte de bu hak resmen uygulanır hale geliyor.

Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

 İnsanların yaşama hakkı hiçbir otorite tarafından engellenemez. Kesintiye uğratılamaz. İnsanların renk, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımlarından dolayı yaşama hakları elinden alınamaz. Bu nedenle yaşama hakkı tüm yasaların ve kanunların üzerinde görülen bir hak olarak görülüyor ve biliniyor.

  Eğitim Öğretim Hakkı

  İnsanlar, için en temel haklar arasında yer alan eğitim ve öğretim hakkı da yaşama hakkı gibi hiçbir otorite tarafından engellenemiyor. Hatta hemen hemen bütün ülkeler eğitimlerin belli bir döneme kadar zorunlu olmasını sağlayarak bu hakkın en iyi ve kaliteli bir biçimde uygulanmasını sağlıyorlar. Eğitim almak isteyen bir kişinin alacağı bu eğitim için herhangi bir kısıtlama ya da yasaklama söz konusu olamaz.

Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

Bu nedenle eğitim ve öğretim hakkı insanların en temel hakları arasında görülüyor. İnsanlar akademik olarak bir eğitim aldıktan sonra almış olduğu eğitimin dışında farklı alanlarla da eğitim alabilme haklarına sahiptir.

  Barınma ve Seyahat Etme Hakkı

  İnsanların en doğal hakları arasında yer alan barınma hakkı da diğer haklarda olduğu gibi engellenemeyen bir haktır. İnsanlar yaşamları gereği bir meskende oturmak ve barınmak zorundadır. Bu nedenle insanların bir meskende oturması ya da barınması ile ilgili herhangi bir otorite tarafından izin verilmez. Bu hak insanların doğuştan kazandığı bir haktır. Aynı zamanda barınma hakkı haricinde seyahat etme hakkı da evrensel haklar arasında yer alıyor.

Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

  İnsanlar bir yerden başka bir yere gitmek ve gittikleri yerleri görme ve tanıma haklarına sahiptir. İnsanlar yaşadığımız dünyayı gezerek tanımak isteyebilirler. Bu istekleri vize prosedürleri gerçekleştirilerek yerine getiriliyor. Bu haklar dünya genelinde tüm insanların ortak hakları olarak biliniyor.

FOTO GALERİ / Evrensel İnsan Hakları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.