Kadın ve Moda

Gaz Karın Ağrısı mı yoksa Daha Ciddi Bir Şey mi?

29.06.2023
Gaz Karın Ağrısı mı yoksa Daha Ciddi Bir Şey mi?

Herkeste rahatsız edici şişkinliğe ve hatta karın ağrısı sorununa yol açabilen bağırsak gazı vardır. Ancak aşırı gazın ne zaman daha ciddi bir şey olabileceğini nasıl anlarsınız?

Gaz, sindirim sürecinin normal, ancak genellikle rahatsız edici bir parçasıdır. Yediğimiz birçok besinin yan ürünüdür. Mide gazının suçlanmayacağı durumlarda genellikle diğer işaretler gösterilir.

Karın Ağrısı Sorunu

Başlıklar

Karın Ağrısı Sorunu Sadece Bağırsak Gazı mı?

İnsanlar bazen günde yirminin üzerinde gaz çıkarabilmektedir. Yine de bu kişinin beslenme, yaşam koşulları ve biyolojik yapısına bağlı olarak normal olabilir. Doktorlar için bu durum, dışkı içerisinde görülebilecek kan, hızlı veya aşırı kilo kaybı, geçmeyen karın ağrısı ya da yutkunurken zorlanma gibi ciddi olabilecek belirtiler ortaya çıkarmadığı sürece, sorun teşkil etmeyecektir.

Yani aşırı gaz sandığınız şey oldukça sıradan olabilir. Bir diyet günlüğü tutmak ve gözden geçirmek, sorunun kaynağını gaz üreten birçok gıdadan biri olarak belirlemenize kolayca yardımcı olabilir. İşte şişkinlik ve rahatsızlığınızın arkasında bağırsak gazı olup olmadığını anlamanın bazı basit yolları:

 • Gaz çıkarma veya geğirme dürtüsünü hissediyorsunuz.
 • Gaz çıkardığınızda şişkinlik ve kıvrandıran gaz ağrısı sorunundan kurtulursunuz.
 • Ağrınız ve şişkinliğiniz devam etmez veya kötüleşmez.
 • Diyetinizde süt ürünlerini ortadan kaldırmak, lifi azaltmak veya yüksek yağlı yiyecekleri sınırlamak gibi belirli değişiklikler yaptığınızda aşırı gaz ve şişkinlik düzelir.
 • Daha az hava yuttuğunuzda ağrı ve şişkinlik düzelir, örneğin sakız çiğnediğinizde veya çok hızlı yemek yediğinizde olan budur.

Çok miktarda gaz oluşması genel olarak önemli bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Yine de farklı bir sağlık sorununun olabileceğine dair bir uyarı olabilir. Örneğin “gastroparezi” benzeri bir sindirim sistemi sorununun belirtisi olabilmektedir.

İşte üst ve alt karın ağrısı ve şişkinliğin birkaç olası nedeni:

 • Kabızlık
 • Laktoz intoleransı veya başka bir gıda intoleransı veya alerjisi
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) veya hazımsızlık
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
 • Böbrek taşları, safra taşları veya iltihaplı safra kesesi
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit (inflamatuar bağırsak hastalığı)
 • Sindirim sisteminde bir ülser
 • Apandisit
 • Bağırsakta bir tıkanıklık
 • Karında bir tümör

Yukarıda belirtilen sorunlarda, karın gazı sorunundan ziyade, rahatsızlığa ait diğer belirtileri göreceksiniz. Örneğin, apandisit rahatsızlığında sık görülen karın bölgesinde sertleşme ve dokunmaya veya hareket etmeye karşı aşırı duyarlılık ortaya çıkacaktır.

Fakat karnınız gaz sancısı süresince temasa karşı duyarlılık göstermeyecektir. Bundan dolayı hareket veya dokunmaya karşı fazla duyarlılık geliştirdiyseniz mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Gaz Sanıcısı Sorununu

Gaz Sanıcısı Sorununu Teşhis Etme

Yüksek oranda gaz ağrısı olduğunu düşünüyorsanız ancak bu ağrı gaz sancısı değilse, bu durumu anlamak amacıyla uzman tarafından gerekli muayene ve testler sağlanabilir.

Gaz sancısına neden olanın laktoz intoleransı olduğu düşünülürse, uzman tarafından bir nefes testi talep edilebilir. Mevcut sebeplerin ne olduğuna göre yapılacak olan diğer testler içerisinde, kan testi, tomografi ve endoskopi gibi testler istenilebilir.

Şişkinliğe ve rahatsızlığa neden olan aşırı gaz, tedavisi zor bir durum olabilir. Genellikle yaşam tarzı değişikliği gerektirir ki bu her zaman kolay değildir. Diyetinizi ayarlamanız gerekebilir. Örneğin,

karbonhidratlar şişkinliği daha da kötüleştirebilir. Bu gibi durumlarda gazlı içeceklerden, sakızdan, baklagillerden (fasulye ve mercimek gibi) veya turpgillerden kaçının. Bununla birlikte sebzeler (karnabahar gibi) gaz ağrısı, şişkinlik ve gaz problemlerinde size yardımcı olabilir.

Glutene duyarlılık da şişkinliğe neden olabilir. Ancak glütene duyarlılık mutlaka çölyak hastalığı anlamına gelmez. Kabızlık da şişkinliğe katkıda bulunabilir. Egzersiz yardımcı olabilir. İnce bağırsaktaki bağırsak bakterilerinde bir dengesizlikten şüpheleniliyorsa, probiyotikler gaz problemini çözebilir.

Sürekli aşırı gaz, Sürekli karın ağrısı veya şişkinliğiniz varsa ve rahatlayamıyorsanız, doktorunuza başvurmanız iyi bir fikirdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar