Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri

5
18

Mektup nasıl yazılır? mektup örnekleri konulu bu yazımızda sizlere bir zamanlar duyguların en güzel şekilde tarif edilme aracı olan mektuplardan bahsedeceğiz. Günümüzde belki hala mektup yazanlar vardır. Ancak çoğu kişinin mektup ile iletişim kuracağını sanmıyorum. 

Çünkü günümüzde teknolojinin gelişmesi ve iletişim araçlarının birbirleri ile yer değiştirmesi mektup ile iletişim olayını neredeyse bitirmiştir. Bu gün sadece resmi kurumlara kullanılan bir durum halini almıştır. Resmi kurumların dışında ise hepimizin kullandığı elektronik postalar, telefon, mesajlaşma ve internet üzerinden çevrim içi iletişim araçları yaygın olarak kullanılmaktadır. Biz yinede mektup yazma geleneğini devam ettirenler için ya da mektup yazmasını bilmeyenler fakat öğrenmek isteyenler için mektup nasıl yazılır? Sorusunun cevabını vererek mektup yazarken nelere dikkat edilmeli kısa ve öz bir şekilde size anlatmaya çalışacağız.Mektup nasıl yazılır mektup örnekleri

İlk önce neden mektup nasıl yazılır konusunu anlatmaya çalıştığımızdan bahsedelim. Bu gün birçok iletişim aracı varken hala neden mektup yazma ile uğraşalım diyebilirsiniz. Ama bu gün kullandığımız iletişim araçları ile yaptığımız mesaj içeriklerine baktığınızda göreceksiniz ki, mesajların içeriği boş, duygusuz ve her türlü insan duygusundan yoksun. Hele önemli günlerde zoraki yapılan mesajlaşmalar yok mu? İnsanı çileden çıkarır. Herkes birbirine hazır mesajları çekerek sadece mecburiyet olduğu için yapıp bir anca kurtulmak istemesi insani ilişkilerimizin de günden güne kaybolmasına sebep oluyor. Önceden yazılan mektupta yazanın aklından geçen düşünceleri, kalbinde oluşan duyguların en güzel şekilde kâğıda dökülmüş ve sizinde duygularınızın en üst seviyeye çıkmasını, bununla birlikte bir samimiyetin ve dostluğun, ilişkinin en güzel şekilde anlamlaştığı bir durum ortaya çıkıyordu. Haliyle sizde karşınızdakine insan için vazgeçilmez değerler ve duygular çerçevesinde bir mektup yazarak karşılık veriyordunuz. Mektup nasıl yazılır?

Öğrenmek isteyenler için, mektup yazarken nelere dikkat ediliri maddeler halinde sizlerle paylaşalım. 1-Mektubunuza beyaz bir A4 kâğıdı hazırlayarak başlamanız gerekmektedir. 2-Daha sonra mektubu kime yazdığınız çok önemli. Mektubu kime yazıyorsanız başlangıçta yazdığınız kişiye hitap ederek başlangıç yapmanız gerekmekte. Mektubun bazı kısımlarında da bu hitabı tekrar ederek kullanabilirsiniz. ÖR. Sevgili Yunus, gibi. 3-Mektubumuzun hitap kısmından sonra mektubun giriş kısmı yazılır. Giriş kısmı kısa ve öz olarak yazılmalı ve mektubun amacı yani ne için yazıldığı anlatılmalıdır. ÖR. Mektubuma başlamadan önce sevgi saygı ve muhabbetlerimi en içten dileklerimle paylaşmak isterim. Bu mektup sana sevgimin küçük bir göstergesi için kaleme alınmıştır.

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri

4-Mektubun giriş kısmından sonra esas mektubun ana kısmı olan gelişme kısmına geçilir. Gelişme kısmında ise karşınızdaki kişiye anlatmak istediğiniz içinizden geçen her duygu aklınıza gelen her düşünceyi anlatabilirsiniz. Mektubun gelişme kısmı giriş ve sonuç kısmına göre uzun olmak zorundadır. 5-Gelişme kısmından sonra ise mektubunuza son vermek için sonuç kısmını yazıyorsunuz ve mektubunuzu sonlandırıyorsunuz. Mektubun sonuç kısmında ise vedalaşma yapılır. ÖR. Seni en derin saygılarımla selamlıyor ve en samimi duygularımla mektubuma burada son vermek istiyorum. Sevgi ve muhabbetle. 6-Son olarak ta mektubun sağ alt kısmına adınızı, soyadınızı, imzanızı atmanız ile mektubunuzu noktalamış olursunuz. Bunun yanında yazdığımız mektubu bir zarf içerisine koyarak postaya vermemiz gerekiyor. Mektup zarfının da yazılması gerekiyor. Daha sonraki yazımızda sizlere mektup zarfı nasıl yazılır makalemizi paylaşacağız. Ayrıca mektup örnekleri ile ilgili internette bir çok mektup örneği bulabilirsiniz. 

Mektup Nasıl Yazılır?  Mektup Örnekleri

Mektup Özellikleri ve Kuralları

 Yukarıda anlatılanlara ek olarak şunları da söyleyebiliriz ki, mektup geçmişten günümüze kadar gelerek değerini asla yitirmeyen iletişim araçlarından biridir. Eski zamanlarda, günümüzdeki gibi haberleşmek kolay değildi, ne cep telefonu vardı ne de internet ortamı. Evlerde bulunan telefonlar bile herkesin evinde olmamakta ve ancak postanelere gidilerek telefon görüşmesi yapılabilmekteydi. Dolayısı ile herkesin en kolay iletişim aracı bir kağıt ve kalem ile yapılabilecek mektup yazmak idi. Ne ses ne de görüntü olmadan haberleşme sağlayan mektubun aslında bunlardan çok daha manevi içeriği bulunmaktadır. İnsana sevdiği kişiden gelen mektup, onun eline değen kağıda onun kalemi ile yazılmış, hatta kokusu bile sinmiş olarak gelirdi.

Mektup Nasıl Yazılır?  Mektup Örnekleri

İçeriğinde yazanları okurken sanki onu görmüş ya da duyuyormuş gibi olunurdu. Günümüzde whats up denen iletişim aracındaki gibi emojiler ya da kısa ve değersiz yazışmalar yoktu, mektup sevgiliye, anneye babaya özlemle yazılan uzun içerikli yazılardı. Tabi ki mektup yazmanın da bazı kuralları bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilenler gibi mektubun giriş, gelişme ve sonuç kısımları bulunmakta olup giriş kısmında selamlama, sonuç kısmında ise veda yapılır. Gelişme kısmında ise bahsedilmek istenen konu ne ise o yazılır. Bitirdikten sonra ise sağ alt kısma ad soyadı yazılarak zarfın içine konur. Zarfın arkasına gönderenin ve gönderilenin adresleri yazılarak postalanır. Bu şekilde emekle yazılan ve sevgiyle postalanan mektuplar hiçbir zaman değerini yitirmemiş ve günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.

Önceki İçerikParlak Saçlar İçin Maskeler
Sonraki İçerikMezuniyet İçin Saç Önerileri 2019

18 YORUMLAR

  1. artık günümüzde mesajlaşmalar kısa kısa nbr slm gibi insan değer vermeyen tavırlar içerisinde oluyor insanlar. mektup yazarak insanlar ne güzel ifade ediyorlarmış sevgilerini hasretlerini özlemlerini mektup yazmak onun için değerli bir şey

  2. doğru diyosunuz da jale hanım mektup yazmak eskide kaldı teknolojiye ayak uydurmak lazım. insanlar mektupta yazdıkları duygulu şeyleri mesajla da yazabilir değil mi

  3. ikincisi ise siz hiç mesajlarda böyle mektupta yazılan duygulu sözleri mesajlarda gördünüzmü? hekez hazır mesaj yolluyor birbirine aynı mesaj insanların telefonuna gönderilip duruyor sürekli. mektup yazmak bir sanattır herkes onun için mektup yazamaz.

  4. mektup yazmak sanat işi olduğu için biraz okumak gerekir okumayan insan mektup yazmasını da bilemez. mesajlaşmalardaki kısa kısa cümlelerin anlamsız cümlelerin sebebi ise okumamanın göstergesi değil midir? okumak ta her babayiğidin harcı değil demi? kısacası diyorum ki cahil insan atar mesaj okumuş insan ise yazar mektup

  5. arkadaşlar mektup yazmak ile ilgili düşüncelerini okudum ve ikinize de hak veriyorum ama bence iki mektup yazma sanatını ve teknolojiyi bir araya getirmek lazım. o zaman işte hem teknolojiyi kullanmış oluruz hem de mektup yazarak duygularımızı ifade etmiş oluruz.

  6. mektup yazmak herkesin yapacağı bir şey değil gerçekten kitap okumak gerekir. mektup nasıl yazılır başlıklı yazı mektup yazmakla alakalı çok güzel bilgiler vermiş teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz