İdeal Çocuk Sayısı Kaç Olmalı?

18.02.2019
314
A+
A-
İdeal Çocuk Sayısı Kaç Olmalı?

Ülkemizin nüfusu giderek azalıyor. Yapılan araştırmalar, 2030 yılından itibaren ülkemizin yaşlı nüfus oranının daha fazla olacağını göstermektedir. Bundan dolayı devlet 3 çocuk sahibi olan ailelere özel teşvikler sunmaya hazırlanmaktadır.

ideal çocuk sayısı kaç olmalı

Nüfusun durumu göz önünde bulundurulunca ideal çocuk sayısı kaç olmalı sorusunu sormadan edemiyoruz. Türk toplumu eskiden beri çok çocuklu ailelerden oluşur. Son yıllarda kadınların da aktif olarak çalışma hayatına girmesi ve yaşam şartları insanların az çocuk sahibi olmasına neden olmuştur. Az çocuk modernleşmenin bir gereği gibi düşünülmeye başladı. Çok çocuklu aileler geleneksel, az çocuklu aileler modern olarak nitelendirilmeye başladı.

            ideal çocuk sayısı kaç olmalı

Geçiş Dönemindeki Toplumlarda Çocuk

Toplumumuzda geniş aile denilince dayılar, halalar, amcalar, dedeler, neneler, teyzelerin de bulunduğu büyük bir kitledir. Çok fazla otoritenin olduğu ortam çocukların yetişmesinde bazı sakıncaları içermektedir. Herkesin çocuğun eğitimine müdahil olmaması gerekir. Birinin evet dediğine diğer hayır dediğinde çocuğun sınırları ve ölçüleri karışır. Ülkemiz toplumu geçiş döneminde olan bir toplumdur. Geçiş dönemindeki aileler için ideal çocuk sayısı kaç olmalı sorusunun cevabı bakabileceği ve yetiştirebileceği kadar çocuktur. Aslında çocukların maddi ihtiyaçlarının karşılanmasından çok yetiştirilmesi konusu daha çok dikkate alınmalıdır.

ideal çocuk sayısı kaç olmalı

Bir tane çocuğu vardı fakat çok mükemmel yetiştirmiştir. 10 çocuğu vardır fakat her birinin ayrı sorunları vardır. Örneklere bakarak az çocuk iyi veya çok çocuk kötüdür denemez. İdeal çocuk sayısı kaç olmalı cevabını her anne baba kendisi vermelidir. Çocuklarını topluma faydalı bireyler olarak yetiştirebileceğine güvenen aileler 10 çocuk yapabilir. Fakat biz ancak birini yetiştirebiliriz diyenler için ideal olan birdir. Sayıdansa önemli olan yetiştirip topluma kazandırabilmektir.

ideal çocuk sayısı kaç olmalı

İdeal Çocuk Sayısı Diye Bir Şey Yok

Toplumun genç ve dinamik olması ülkemiz için çok önemlidir. Genç nüfus, bedenen ve ruhen sağlıklı olmalıdır.  Psikolojisi bozuk topluma faydasından çok zararı dokunan gençlerin yoğunlukta olması ülkeye faydadan çok zarar verecektir. İdeal çocuk sayısı kaç olmalı hususunda en önemli etken psikolojisi sağlıklı bireylerin yetiştirilebilmesidir. Çocukların psikolojisi için kardeş şart mı veya kardeşler arasında kaç yaş olması gerektiği konusu ise uzun yıllar tartışılmıştır. Çocuklar arasında kaç yaşın olması gerektiği konusunda 2, 3 veya 4 yaş diyenler vardır. Bu konuda esas olan annenin çocuğunun psikolojisini ve kendini hazır hissettiğinde ikinci çocuğu düşünmelidir.

ideal çocuk sayısı kaç olmalı

Tek çocuk olmanın çok kardeşli olmanın çocuk psikolojisindeki etkisi de düşünülmelidir. İdeal çocuk sayısı kaç olmalı konusunda çocuk psikolojisinin nasıl etkileneceğine dikkat edilmelidir. Buna göre;

·         Tek çocuk el bebek gül bebek şeklinde, paylaşmayı bilmeden benlik duygusu yüksek olarak yetişir.

·         Çok kardeşli çocuklar, paylaşmayı ve bu dünyada benden başka insanlar da var algısı gelişir. Çocuğun bir veya 10 kardeşi olması fark etmez. Önemli olan kardeşle paylaşmayı öğrenmesidir.

 

FOTO GALERİ / İdeal Çocuk Sayısı Kaç Olmalı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.