Ders Nasıl Çalışılır?

23.03.2013
824
A+
A-
Ders Nasıl Çalışılır?

Birçok öğrencinin ders çalışma konusunda sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Ders çalışma yöntemlerini bilmediğimiz içinde sınavlarda düşük notlar alarak var olan öz güvenimizi de yitiriyoruz. Bu yazımızda sizlere ders nasıl çalışılır? Verimli ders çalışmak için hangi şartlar sağlanmalıdır? Ve ders çalışma planı nasıl hazırlanır? Konuları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Ders çalışma planı hazırlanmalı

Ders çalışmak için ilk önce kendinize verimli ders çalışacağınız saatlere uygun çalışma planı hazırlayın. Bu çalışma planında dinlenmek için ders araları verin ve ders çalışma saatleriniz 50 dakika ile 1 saat arasında olmalıdır.

Ders planının en önemli yanı süreklilik içermesidir. Derslere günlük çalışarak sınav zamanlarına onlarca ders bırakmayın. Az ama öz çalışmanız yani günlük birkaç saatlik çalışmanız sınavdan önceki akşam sabaha kadar çalışmanızdan daha etkili ve kalıcıdır.

Ders çalışma ortamı sağlanmalı

Etkili ve kalıcı bir ders çalışma kesinlikle ders çalışacağınız mekânın düzenli ve tertipli olmasından geçer. Ders kesinlikle bir çalışma masasında yapılmalıdır.

Yere oturarak der çalışmak sağlık açısından vücudunuza zarar verebilir. Yatakta ders çalışmak ise uykunuzu getirerek ders çalışma verimliliğinizi en az seviyeye indirir. Ders çalışma masanızdaki en önemli şey ışığın yeterli olmasıdır.

Birde bulunduğunuz ortamın havasız kalmaması gerekmektedir. Bu şartları sağladığınızda verimli ders çalışmak için gerekli olan birkaç temel gerekliliği yerine getirmiş olursunuz.

Etkili ders çalışma yöntemleri geliştirilmeli

Ders çalışırken sözel ya da sayısal hiç fark etmez kendinize göre kodlama sistemi geliştirerek konuların akılda kalıcılığını sağlayabilirsiniz. En etkili ders çalışma yöntemi ise kesinlikle yazarak ders çalışmaktır.

Sözel derslerde sanki karşınızda biri varmış ve ona konuyu anlatıyormuş gibi hareket ederek çalışırsanız konunun kalıcılığını daha net görürsünüz.

Sayısal dersleri için bunu söyleyemeyiz. Sayısal dersler kesinlikle yazılarak çalışılmalı, problemlerinin çözülmesi ve üzerinde değişik yöntemler ile sonuca gidileceği görüldüğü zaman zaten konuyu anlamışsınız demektir.

NOT: Hiçbir ders uğraşılmadan kafa ağrıtılmadan öğrenilemez.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.