2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

0
0

Lise matematik müfredatındaki değişiklikler 9, 10, 11 ve 12. sınıfların tümünü kapsıyor. Bu değişiklikler öğrencilerin girecekleri sınavları da ilgilendirmektedir. Müfredattan çıkarılan bazı konular, sınavlarda da sorulmayacak. Öğretmen ve öğrencileri ilgilendiren bu değişiklikler, konuların daha pratik hale getirilmesi amacını taşıyor. Bu sayede öğrencilere daha kalıcı bilgilerin kazandırılması sağlanacak.

  9. Sınıf Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

  9. sınıf lise matematik müfredatındaki değişiklikler, bazı konuların eklenmesi ve çıkarılmasına dayalı. Buna göre 9. sınıf matematiğinin ilk konusu olan Mantık ünitesine bazı kazanımlar eklendi. Buna göre öğrenci, üniteyi öğrendikten sonra bazı kavramları daha geniş biçimde açıklayabilecek. Bu kavramlar tanım, aksiyom, teorem ve ispat kavramlarıdır.

 Öğrencinin ünite öğrenimi sonrasında bu kazanıma sahip olması gerekecek.  9.sınıfın 2. ünitesi olan kümeler konusunda herhangi bir değişiklik yapılmadı. 3. konu olan denklem ve eşitsizlikler, bazı değişiklikleri içeriyor. Bir önceki müfredatta yer alan bölünebilme konusu, denklem eşitsizlik konusuna eklendi. Bu sayede öğrencilerin matematik ünite sayısı 6’dan 5’e düşmüş oldu.

2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

 9. sınıf dördüncü ünite olan üçgenler konusunda da bazı değişiklikler yapıldı. Konuda yer alan üçgende eşlik ve benzerlik, üçgende yardımcı ve doğrular kısmıyla yerlerini değiştirdi. Trigonometri ve dik üçgen kısmına bazı konular eklendi. 0 ve 180 derecelik açıların trigonometrik oranlarının eklenmesi söz konusu. 9.sınıf müfredatındaki veri, sayma, olasılık konusunda ise, hiçbir değişiklik yapılmadı.

 10. Sınıf Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

 10. sınıf müfredatında da birtakım değişikliklere gidildi. 10. sınıf matematik konularının ilki olan, sayma ve olasılık konusunda tekrarlı permütasyon, olasılık konuları eklendi. Bunlar daha önce bir alt sınıfta işlenen konulardı. Bundan böyle 10. sınıfta işlenecek. Koşullu olasılık konusu ise, 11. sınıf konusu olarak belirlendi. Yani 10. sınıf müfredatından çıkarıldı. 10. sınıfın 2. konusu olan Fonksiyonlarda, fonksiyon türleri, fonksiyon tanımı ve işlemler eklendi. Bu konu daha önce 9. sınıfta işleniyordu. Öteleme, artan ve azalan fonksiyonlar konuları ise, müfredattan çıkarıldı.

 10. sınıfın matematik konularından biri olan analitik geometri 11. sınıfa aktarıldı. Diğer bir konu olan çokgenler konusunda alan bölümü kaldırıldı. Ayrıca dörtgenler konusu, özel dörtgenlerde alan hariç tamamen müfredattan çıkarıldı.

  11. Sınıf Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

 11. sınıfın ilk konusu olan mantık, bütünü ile 9. sınıfa aktarıldı. Yine bu sınıfın konularından olan modüler aritmetik, tamamen kaldırıldı. Trigonometri konusuna sinüs ve kosinüs konuları eklendi. Bu konuda yer alan dönüşüm formülleri başlığı kaldırıldı.

Bu senenin konularından önemli biri olan fonksiyonlarda bazı değişiklikler uygulandı. Buna göre 10. sınıftan alınan birçok konu mevcut. Artan azalan fonksiyonlar, değişim hızı, maksimum ve minimum noktalar konuları eklendi. 11. sınıf denklem ve eşitsizlik sistemleri konusunda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Buna karşın, çember ve daire konunun bütünü 10. sınıftan alınarak, müfredata eklendi.

 12. Sınıf Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

 12. sınıf matematik müfredatında da bazı değişimleri görmek mümkün. Üstel ve logaritmik fonksiyonlar konusu müfredata eklendi. Bu konu daha önce 10. sınıfta yer alıyordu. 12. sınıf konularından bir diğeri olan diziler konusu 11. sınıftan alındı. 12. sınıf müfredatına eklendi. Konuda geometrik seri başlığı çıkarıldı.

2018-2019 Lise Matematik Müfredatındaki Değişiklikler

 Bu sınıfın önemli bir diğer konusu olan trigonometri de bazı değişimlerle karşılaştı. Konuya sinüs ve kosinüs teoremleri eklendi. Trigomometrik denklemler ve toplam fark formülleri de konuya dahil edildi. Ayrıca analitik geometri konusunda parabol, elips, hiperbol konuları müfredattan çıkarıldı. Bu yılın konularından olan katı cisimler, 10. ve 11 sınıflarda işlenecek. Uzayda doğru ve düzlem ise, müfredattan çıkarıldı.

Önceki İçerikYeni Trend Dantel Modelleri
Sonraki İçerikTırnak Modası ve Oje Modelleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz