Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

01.03.2019
245
A+
A-
Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

Hemen herkesin tatlı sevdiği su götürmez bir gerçektir. Kimileri bol şerbetli tatlıları severken kimileri de sütlü tatlıları çok sevmektedir. Türk halkı olarak en sevdiğimiz tatlılar kesinlikle şerbetli tatlılardır. Özellikle baklava ülkemizin milli tatlısıdır denebilir. Tatlı çeşitliliği yönünden zengin bir coğrafyada yaşarken tatlıdan vazgeçmek oldukça zor olabilir.

Biraz daha hafif beslenmek isteyenlerin ilk tercihi olan sütlü tatlılar ilk tercih olabiliyor. Evinde kendi damak tadına uygun bir şeyler yapmak isteyenler için en hafif tatlı tarifleri oldukça ilgi çekici olabilir. Masum bir tatlı yemek kimi mutlu etmez ki…

Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

En Hafif Tatlı Tarifleri

Sağlığını ve formunu koruyanlar için hafif tatlılar iyi bir alternatif olmaktadır. Yemek sitelerini ziyaret ettiğinizde en hafif tatlı tarifleri olarak öneriler bulabilirsiniz. Bu tariflere basit ekleme çıkarmalar yaparak damak tadınıza uygun bir tarif yaratabilirsiniz. Böylece canınız tatlı istediğinde yüklü kaloriler almak yerine masum bir tatlı ile bu arzunuzu bastırabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında hafif tatlılar oldukça fazla tercih edilmektedir. Yaz ayları niçin en masum tatlı dondurma olarak karşınıza çıkabilir. Bu dondurmayı evde kendiniz yapmış iseniz kesinlikle en hafif tatlı tarifleri arasında yer alarak ön plana çıkması gereken bir lezzettir.

Son dönemlerin gözde tatlısı olan deve kuşu yumurtası tatlısı da oldukça hafif olması ile tarif defterlerinde kendisine yer bulmuştur. Bu hafif tatlı için;

Beyaz kısım için;

·         3 su bardağı süt

·         1 çay bardağı şeker

·         1 çay bardağı nişasta

·         1 paket vanilya

İç kısım için;

·         3 su bardağı portakal suyu

·         1 çay bardağı şeker

·         1 çay bardağı nişasta

Bu malzemeleri bir araya getirerek harika bir tatlı yapabilirsiniz. İlk olarak beyaz kısım için gerekli muhallebiyi pişirerek başlamalısınız. Daha sonra portakallı muhallebiyi pişirmelisiniz. Derin bir kâseyi ıslatarak pişirdiğiniz beyaz muhallebiyi kaba dökünüz.

Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

Daha sonra portakallı muhallebiyi beyaz kısmın tam ortasına gelecek şekilde dökünüz. Bu işlemlerin ardından tatlınızı soğuması için dolaba alabilirsiniz. Soğuma işlemi bittikten sonra kâseyi ters çevirerek tatlınızı servis tabağınıza alınız. Tatlınızı üçgen dilimler halinde kestiğinizde ortası sarı dışı beyaz kocaman bir yumurta görüntüsü ve lezzeti ile hayranlık uyandıracaktır. Tatlının ismi zaten büyük bir yumurtaya benzediğinden dolayı deve kuşu yumurtası tatlısıdır.

Bu tarifi en hafif tatlı tarifleri arasına ekleyerek tatlı krizlerinizde kolayca hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

Sütlü Tatlıları Sıkça Tercih Edin

Şerbetlilere göre çok daha hafif olan sütlü tatlıları tercih ederek biraz daha az kalori alabilirsiniz. Gerçi son dönemde sütlü tatlılar içersindeki şekeri de fazla bulan pek çok kişi bilinen tatlı tariflerini çok daha az şekerli olarak uygulamaya çalışmaktadır. Bu tariflere yapılacak olan bir iki küçük dokunuş ile damağınıza çok daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

En Hafif Tatlı Meyve

Her ne kadar toplum olarak şekerli tatlıları sevsek de en hafif tatlı tarifleri denildiğinde aslında akla şöyle mevsim meyveleri ile dolu ve üzerinde bal olan harika bir kâse meyve de gelmelidir. Son zamanlarda çok daha sağlıklı beslenmeye gayret eden bir nesil meydana geldiği için kesinlikle onların ilk tercihi meyvelerden yanadır.

Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

Sırf keyif için yediğiniz tatlıları vücudunuzun yakmak için ne kadar egzersiz yapması gerektiğini bilseniz emin olun zaten tüketmezsiniz.

Tatlıda Kaçarak Asla Yaşanmaz

Hayatın bir gerçeği olarak tatlı kesinlikle insanoğlunun vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle tatlıya olan düşkünlüğün en hafif yolla çözüme kavuşturulması oldukça önemlidir. çünkü gereksizce yenilen tatlılar maalesef kilo olarak sizi bulacağından dolayı masumiyetinden emin olduğunuz tatlıları yiyin veya haftada bir gün hafta içi düzenli ve dikkatli beslenmek şartı ile bir porsiyon tatlı ile kendinizi ödüllendirin.

 

 

FOTO GALERİ / Tatlıdan Vazgeçmek Çok Zor

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.