Sık Tuvalete Çıkma Nedenleri

16.04.2016
845
A+
A-
Sık Tuvalete Çıkma Nedenleri

Sık tuvalete çıkma nedenleri ile ilgili hazırladığımız yazımızda, bu durum hakkında detaylı bilgiler de vereceğiz.


Tuvalete sık çıkma konusu, çoğu insan tarafından şikayet edilen bir sorun. Bu nedenle de sizler için konunun detaylarına inmek ve faydalı bilgiler vermeye çalışmak istedik.

Sık tuvalete çıkmak bazen geceleri bazen ise gündüzleri sık yaşanabilir. Bazı durumlarda ise hem gece hem de gündüz bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Gündüz yaşanan sorun sosyal olarak da sorunlara neden olabilir. Yaşama kalitesini düşüren bu durum, ciddi rahatsızlık verebilir.

Prostat bezinin büyümesi erkeklerde ve özellikle de 60 yaş sonrasında ciddi bir sorun olmaktadır. Bu durum zaten genel olarak bilinmektedir. Erkek ve kadınlarda aynı anda sorun olan ve sık sık tuvalete çıkmaya neden olan durumlardan birisi ise mesane kanseri. Mesane kanserinin sebep olduğu bu durum, tuvalete çıkma konusunda zorlayıcı olabilmektedir. Yine aynı şekilde erkek ve kadınlarda görülmekte olan rahatsızlıklardan birisi de şeker hastalığıdır. Şeker hastaları için  de bu durum sıklıkla yaşanmaktadır.

İdrar yolları ile birlikte mesanede yaşanan iltihaplanmalar, (sistit ve nefrit gibi) tuvalete sık gidilmesi sonucunu doğurabiliyor. Nörolojik sorunların da bu olaya sebebiyet verdiği bilinmektedir. Mesela, Parkinson Hastalığı.

MS hastalığı olarak da bilinen multiple skleroz rahatsızlığı tuvalet ihtiyacını tetikleyen bir başka hastalıktır. Mesanede veya böbreklerde taş olması da sizin daha fazla tuvalete gitmenize neden olacaktır.

Görüldüğü gibi çok fazla hastalık, sık sık tuvalete gitmek konusunda tetikleyici olabilir. Sebepleri konusunda sayılan çok sayıda rahatsızlığın belirlenmesi için doktor kontrolü gerekmektedir. Yaşanan bu durumu ciddiye alarak, doktorunuza başvurmalısınız.


 


FOTO GALERİ / Sık Tuvalete Çıkma NedenleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.