Portakalın Faydaları Nelerdir?

10.03.2013
1.036
A+
A-
Portakalın Faydaları Nelerdir?

Sizlere portakaldan bahsedeceğiz. Portakalın faydaları nelerdir? Portakal içerisinde hangi vitaminleri barındırıyor? Portakal hangi hastalıklara iyi geliyor? Neden portakal yemeliyiz veya neden portakal suyu içmeliyiz?

Portakal soğuk algınlığından, kansere karşı önleyici etkisinden, karaciğere faydasından, kandaki kirliliği gidermesi ve cilt güzelliği gibi birçok hastalığa faydası olması ya da önleyici özelliği olması açısından çok kıymetli bir meyvedir.

Turunçgiller familyasından gelen bir ağaç olan portakal ağacı yaklaşık 2 metre ile 10 metre arasında değişmektedir. Yaprakları dayanıklı olmakla birlikte sert ve düz kenarlıdır. Birçok alanda portakalın her bölümünün kullanılıyor olması portakalı daha da önemli bir meyve haline getiriyor.

En çok kullanıldığı alanlar gıda sektörü ve eczacılıkta görülüyor. Portakalın çiçekleri de esans yapılarak, kabuklarından da reçel yapılarak ayrıca değerlendiriliyor. Portakal çekirdekli ve çekirdeksiz olarak iki çeşit’e ayırmamız mümkündür. Finike ve Washington portakalı çekirdeksiz, Dörtyol portakalı ise çekirdeklidir.

Portakal halk arasında C vitamini deposu olarak bilinmekle beraber eksik biliniyor. Portakal içerisinde yirmiden fazla mineral içermesi dolayısı ile tam bir ilaç kaynağı ve tedavi iksiridir. Portakalın besleyiciliğinin yanı sıra koruyucu ve hastalıklara karşı tedavi edici yanının olması mucizevî bir meyve olduğunun kanıtıdır.

Portakalın içindeki mineraller nelerdir?

Portakal da en fazla C vitamini vardır. C vitaminin yanı sıra B vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum, organik asitler ve bolca şeker içermesi portakalı daha da kıymetli bir meyve haline getirmekte.

Portakalın faydaları nelerdir?

  • Enerji ve hareketlilik verir
  • Soğuk algınlığına birebirdir.
  • Kanser önleyici etkisi var
  • Karaciğerin çalışmasına etkisi var
  • Damarı yumuşatır ve damar tıkanıklıklarına iyi gelir
  • Kanın temizlenmesine yardımcı olur
  • Cildi güzelleştirir
  • Tansiyonun dengelenmesine etkisi vardır
  • Hazmı kolaylaştırır

Hamile kadınları özellikle ilk aylarında bolca tüketmeleri gereken bir meyvedir.  Çocukların gelişimi ve hastalıklardan korunması açısından kesinlikle bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.