İleri Yaşlarda Hamilelik Riski Artıyor Mu?

20.02.2019
198
A+
A-
İleri Yaşlarda Hamilelik Riski Artıyor Mu?

Ülkemizde son zamanlarda önce kariyer sonra çocuk diyen annelerin sayısı giderek artıyor. Sevindiren durum 35-40 yaş ve üzeri gebeliklerin çoğunlukla sağlıklı olması. Yapılan bilimsel araştırmalara göre ileri anne yaşının kromozomal bozukluklar hariç tutulduğunda bebekte doğumsal anormallik riskini arttırdığı görülmemiş. Diğer bir tarafta ise 35 ve üzeri yaşlardaki kadınların gebeliklerinde anneye ait bazı risklerin arttığına ilişkin çeşitli bulgular var.

İleri yaşlarda hamilelik riski artıyor mu?

İleri yaşlarda hamilelik durumunda anne adayında yüksek tansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları gibi önemli sağlık problemlerine daha fazla rastlanıyor. Ayrıca bu yaşlardaki gebeliklerde yüksek tansiyon, gebelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme ihtimalinde de artış oluyor. Tüm bunlar da erken doğum, büyüme geriliği, düşük, down sendromlu bebek doğurma ihtimalini artırıyor.

İleri yaşlarda hamilelik riski artıyor mu?

En sık görülen düşük problemi

İleri yaşlarda hamilelik halinde en sık rastlanan problem düşüktür. Yapılan araştırmalara göre 20li yaşlardaki kadınlarda düşük ihtimali % 10-15 iken bu risk 40-44 yaş arasındaki kadınlarda ise % 35e hatta 45 yaş ve sonrasında ise % 50ye kadar artıyor. Yaşla birlikte düşük ihtimalindeki bu artış kısmen embriyolarda daha çok kromozom bozukluklarının oluşmasından kaynaklanıyor. İleriki yaşlardaki anne adaylarında özellikle ilk 2.5 ayda düşük olasılığı daha yüksek.

İleri yaşlarda hamilelik riski artıyor mu?

Maalesef bu erken kayıpların büyük bir bölümünü önlemek pek olası değil. Fakat kayıpların % 60-70inde fetüs/embriyoda önemli genetik ya da yapısal problemler olabildiği düşünüldüğünde aslında bu erken kayıplar diğer bir taraftan da faydalı. Özellikle ileri yaşlarda hamilelik durumunda düzenli takipler ve gerekli testler zamanında yaptırılırsa telaşlanmaya gerek yoktur.

İleri yaşlarda hamilelik riski artıyor mu?

Testler zamanında yaptırılırsa Down Sendromu’ndan endişelenmeye gerek yok

İleri yaşlarda hamilelik Down Sendromu gibi kromozom anomalisi oluşma ihtimalini artırıyor. 40 yaşında bu ihtimal 70’de 1 iken 45 yaşında 20’de 1dir. Yani 40 yaş üzeri gebeliklere 11-14 haftalar arasında koryonvillüs örneklemesi (ceninin eşinden örnek alınması) veya 15-20. Hafta arasında amniyo sentez yapıldığında sonuç %90 ve üzeri ihtimalle normal çıkacak ve sonrasında gebeliğe güven içerisinde devam edilebilecek.

İleri yaşlarda hamilelik riski artıyor mu?

İleri yaş gebeliğindeki önemli riskler

İleri yaşlarda hamilelik erken doğum, premetüre bebek, büyüme geriliği, hamilelik şekeri, ölü doğum ve plasenta sorunları gibi riskler taşıyor.

FOTO GALERİ / İleri Yaşlarda Hamilelik Riski Artıyor Mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.