Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

11.02.2016
747
A+
A-
Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzde henüz çocuk yaşlarda başlayan sınavlar, iş bulma sıkıntıları, çalışma esnasında her gün yaşanan yoğun tempo sebebi ile depresyon oldukça sık yaşanmaktadır. Kişiyi hayattan soğutan, karamsar ve ilgisiz yapan depresyonun ortaya çıkmasında ise yanlış beslenme, hızlı yaşama ve üst üste gelen aksilikler etkili olur. Yaşam şeklinde bir miktar değişiklik yapmak, beslenme şeklini değiştirmek ve karamsar yaklaşımdan kurtulmak, hayatı çok daha eğlenceli geçirmeyi sağlayacaktır. Beden ve ruhtaki bu değişim ise ilk olarak dış görüntüyü etkiler. Depresyondan kurtulan kişide; cildin parlak ve canlı olması, bedenin daha enerjik görünmesi mümkündür.

Depresyondan Kurtulmak İçin Alınacak Tedbirler

Enerjinizi yükselten besinlerden tüketmek depresyonla mücadelede etkilidir; yağlı, şekerli ve tuzlu besinler, bedenin hareket kapasitesini azaltır. Bu sebeple her gün belli oranda protein içeren besinlere ve sebze meyveye ağırlık verilmelidir. Bol kalsiyum alarak kemiklerinizi güçlendirebilir, protein sayesinde ise sinir hücrelerinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
Sizi mutlu eden sosyal aktivitelere katılın, yanlış düşünce tarzınız yok olacaktır; kendi zevkleriniz doğrultusunda gidebileceğiniz resim veya müzik kursları ve tiyatro gösterileri, yeni arkadaş gurupları edinmenizi sağlar. Değişik çevrelere karışmak ise kendi sorunlarınızı düşünerek yaşamanızı önleyecektir.

Hafta sonlarında arkadaş ve aile ile vakit geçirmek sevildiğinizi hissettirir; kariyer planları ve yoğun yaşanan iş temposu, aile ve dostlara vakit ayırmayı engeller. Oysa kendi ihtiyaçlarınızı daha fazla para kazanmaktan üstün tutmak ise manevi hazzın artmasını sağlayacak, kısaca sizi mutlu edecektir.

Enerjinizin düşmesini önlemek için bitki çaylarından kullanın; bedenin şeker miktarını dengeleyen, ruhsal sorunları önleyen çeşitli bitki çayları vardır. Tarçın, papatya, rezene ve yeşil çay gibi bitkilerden hazırladığınız bu çaylar, gece rahat uyumanızı sağlayarak, enerjinizi yükseltecektir. Gece iyi dinlenen beden ise günlük tempo ile daha kolay mücadele etmenizi sağlar.

Düzenli olarak spor yapmak depresyonu önler; yoga, plates, yüzme, koşu veya yürüyüş gibi sporlar, hem ruhu hem bedeni dinlendirir. Bu spor dallarından birine başlamak ve haftada iki gün düzenli yapmak ise kısa süre içinde depresyondan kurtulmanızı sağlayacaktır.

FOTO GALERİ / Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.