Damar Seğirmesi Neden Olur?

09.02.2019
331
A+
A-
Damar Seğirmesi Neden Olur?

Damar seğirmesi neden olur sorusunun cevapları birden fazladır. Buna göre damar seğirmesi, damar tıkanıklığı gibi ciddi bir problemin işaretçisi olabilir. Ancak bununla beraber damar seğirmesi olarak algılanan his, bölgedeki kasların yorulmasına bağlı olabilir. Bu durum uzun süre devam ederse, tıbbi bir kontrole başvurulması, uzmanların görüşüdür.

  Damar Tıkanıklığı Ve Damar Seğirmesi

 

Damar tıkanıklığı, çağımızda görülen ciddi bir sorundur. Sağlıksız beslenme alışkanları, hareketten uzak kalmak, bu hastalığı giderek yaygınlaştırmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde görünen damar seğirmesi, damar tıkanıklığına bağlı olabilir. Bu bölgedeki damarın tıkanması, kan akışının rahat gerçekleşmesine engeldir. Bu durumda damarın kasılması ve seğirmesi sorunları yaşanabilir. Bu durum, özellikle bacak damarlarında meydana gelmektedir.

Bacakta kalbe ve akciğerlere giden ana damarlar yer almaktadır. Bu damarlarda oluşan bir tıkanıklık, hayati tehlike demektir. Seğirme hissinin sıklıkla meydana gelmesi, kontrole gitmeyi gerektirebilir. Özellikle seğirme sırasında ağrı oluşuyor ise, damar tıkanıklığı ihtimali ortaya çıkmaktadır. Damar tıkanıklığı nedeniyle oluşan seğirme hissi, özellikle geceleri artmaktadır. Uzmanlar bunu, vücudun geceleri dinlenme halinde olduğuna bağlamaktadır. Dinlenme halindeki vücutta, her türlü değişim ve ağrılar daha güçlü hissedilmektedir. Bu nedenle seğirme hissinin geceleri daha sık hissedilmesi doğal bir durumdur.

Doktorlar damarlardaki seğirmenin şiddetli, sık ve 1 aydan fazla devam etmesi halinde kontrole başvurmayı önermektedir. Günümüzde damar tıkanıklığı, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Erken teşhis ise, her hastalıkta olduğu gibi önemlidir.

  Sinir Sistemine Bağlı Sorunlar

 

Damar seğirmesi bazen sinir sistemine bağlı sorunlarla da oluşmaktadır. Vücudun birtakım bölgelerinde oluşan sinir sıkışması bu durumda etkilidir. Ayrıca çeşitli hastalıklara bağlı sinir hasarları da seğirme hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi problemler seğirmeye neden olabilir. Boyun fıtığında kollarda seğirme hissi oluşur. Bel fıtığında ise, bacaklarda ağrılı bir seğirme meydana gelebilir. Sinir sıkışmaları, sinirlerin bağlı olduğu kas ve damarları olumsuz etkilemektedir.

Sinir sistemine bağlı olan bazı hastalıklar Parkinson, MS ve ALS gibi hastalıklardır. Bu hastalıkları yaşayan kimselerde vücudun çeşitli bölümlerinde damar seğirmesi oluşabilir. Bu hastalıklar geç fark edilen, ağır ilerleyen bir yapıdadır. Damar seğirmesi, bu tür sinir sistemi hastalıklarının önemli bir belirtisi olabilir. Bu nedenle uzun süre devam eden seğirmelerde, bir uzman kontrolüne başvurmak şarttır.

 Kaslardan Kaynaklanan Seğirme Hissi

 

Damarların seğirmesi kaslara da bağlı olabilir. Çeşitli kas hastalıkları, damar seğirmesi olarak kendisini hissettirmektedir. Kasların bu hastalıklara bağlı biçimde hasar alması, seğirme biçiminde belirtiler vermektedir. Kas erimesi gibi sorunlarda bu şikayetler sıklıkla görülmektedir. Kaslar, bazen aşırı yorgunlukla gerilebilir.

Özellikle sporla ilgilenen kimselerde bu durum sıkça yaşanır. Veya gününü bedensel faaliyetlerle çalışarak geçiren kimselerde de kaslar gerginleşebilir. Bu durum, gerilen kasların bulunduğu bölgelerdeki damarları da olumsuz etkiler. Bu durumda damar üzerinde ve çevresinde seğirme hissi meydana gelir. Bu tür durumlarda kasların dinlendirilmesi faydalı olmaktadır. Ancak sorun uzun süre devam ediyorsa, yine bir kontrole başvurmak uzmanların tavsiyesidir.

  Yanlış Beslenme Ve Düzensiz Yaşam Koşulları

 

Yanlış beslenme ve düzensiz yaşam da damarlarda seğirme hissi üzerinde etkilidir. Özellikle aşırı kafein içeren içecekler, alkol ve sigara tüketimi olumsuz sonuçlar doğurur. Bu tür maddeler, vücudun aşırı uyarılmasına sebeptir. Aşırı uyarılan vücutta, gerginlik ve seğirme oluşması doğaldır. Vücudun ihtiyacı kadar dinlenmemesi, damar seğirmesinin altında yatan bir nedendir. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, vücudun dinç ve zinde olmasına yardım eder. Bu kurallara dikkat etmek, damar seğirmesinin üstesinden gelmek için etkili bir yöntemdir.

FOTO GALERİ / Damar Seğirmesi Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.