Baş Ağrısı Zonklama Neden Olur?

10.02.2019
220
A+
A-
Baş Ağrısı Zonklama Neden Olur?

 

Sıklıkla yöneltilen baş ağrısı zonklama neden olur sorusunun onlarca cevabı bulunmaktadır. Çocuklarda ayrı erkek ve kadınlarda ayrı nedenler sıralanabilir. Bu nedenlerin bilinmesi, ağrının azaltılması ya da giderilmesi açısından da önem taşımaktadır.

 

Birinci Neden: Sinüzit Rahatsızlığı

 

Sinüzit hastalığı hem baş ağrısına hem de zonklamalara neden olmaktadır. Özellikle ıslak saçlar kafanın içerisinde yer alan bağlantıların tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu da zonklama şeklinde tezahür eden baş ağrısının birincil dereceden nedenidir.

 

Sinüzit hastalığındaki kişiler duştan sonra mutlaka başlarını kuru ve sıcak tutmalıdır. Islak saçla dışarı çıkmak da bu zonklamaların artışında önemli rol oynamaktadır. Bunun için saçlar önce havlu ile kurutulmalıdır. Daha sonrasında ise saç kurutma makinesi ile hem baş hem ense bölgesi kurutulmalıdır.

 

Özellikle ense bölgesinin ıslak kalması da istenmeyen ağrıların şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

 

İkinci Neden: Migren

 

Migren, şiddetli kasılmaların baş ağrısına dönüştüğü son derece riskli bir hastalıktır. Henüz tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Çeşitli ilaçlarla hastalığın tahribatı azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

Migren rahatsızlığından muzdarip kişilerde zonklama şeklinde tezahür eden baş ağrıları fazlasıyla görülmektedir. Tamamen genetik ya da fizyolojik nedenlerden dolayı migren oluşabilmektedir.

 

Yüksek parlaklıkta ve Watt derecesi yüksek ışıklarda kalan hastalarda da baş ağrısının nedeni migren olarak gösterilmektedir.

 

Regl Sancılarının Yan Etkisi Olarak Baş Ağrısı

 

Kimi kadınların muayyen günlerinde şiddetli zonklamalar ve baş ağrılar gösterebilir. Regl sancılarının bir yan etkisi olarak şiddetli ağrılar baş ve ense bölgesinde kendini gösterebilir. Bu dönemde bitki özlü çaylar içilmeli ve bol bol su tüketilmelidir.

 

Halihazırda günde iki litreden fazla su tüketmek baş ağrısına kesin ve doğal bir çözüm olarak sunulmaktadır. Kimi kadınlarda ise regl öncesi ve sonrası dönemlerde regl sancılarının ön belirtisi ya da devamı olarak baş ağrısı görülebilir.

 

Çeşitli Uyku Bozuklukları

 

Kronik olarak baş gösteren ağrıların ve zonklamaların bir diğer nedeni olarak uyku bozuklukları gösterilmektedir. Kaliteli ve düzenli bir uyku vücut fonksiyonlarını düzenleyici ve belirleyici bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Öncelikli olarak saat 23:00 ile 03:00 saatleri arasında mutlaka uykuda olmak gerekmektedir. Bu saatler beynin dinlenme evresine geçmesi gereken kritik saatlerdir. Bu saatlerde uyumak yerine ayakta kalan kişilerde çeşitli seviyelerde baş ağrıları kendini gösterebilir. Aynı zamanda çok uyumak ya da az uyumak da zonklamalı baş ağrılarının doğrudan sebepleri olarak tanımlanmaktadır.

 

Günde ortalama uyuma süresi 6 – 8 saat arası olmalıdır. Bunların dışında ”İnsomnia” hastalığı şiddetli baş ağrılarıyla kendini gösterir. Kişiler fizyolojik ve psikolojik nedenlerden ötürü günler ve geceler boyunca uyuyamaz.

 

Vücudun tahribatı kaçınılmaz seviyelere geldiğinde birçok farklı bölge gibi baş bölgesinde de ağrılar görülebilir. Mutlaka bir hastaneye gidilmeli ve uzman kontrolünden geçilmelidir.

 

Yüksek Seste Müzik Dinlemek

 

Baş ağrısı ve zonklama özellikle yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığında olan insanlarda da görülmektedir. Kulaklık ile dinlenen bu müzikler beynin loblarını ve gözlerini dolaylı olarak etkilemektedir. Kulakların içerisinde yer alan sinir uçlarının aşırı etkilenmesi sonucu baş ağrısı kronik olarak bu kişilerde görülebilir.

 

Belli Bir Nedeni Olmayan Kronik Baş Ağrıları

 

Belli başlı kişilerde görülen kronik baş ağrıları tıp literatüründe küme baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Birdenbire saplanan ve zonklama şeklinde kendini gösteren baş ağrılarının nedeni henüz bilinmemektedir. Bu ağrılar birdenbire geldiği gibi birdenbire gitmektedir.

 

Kişiden kişiye farklılık göstererek kimilerinde haftalarca kimilerinde ise aylarca saplanıp kalabilir. Daha sonrasında ise yine belli başlı dönemlerde ağrının izleri tamamen ortadan kalkar.

 

FOTO GALERİ / Baş Ağrısı Zonklama Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.