Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

04.02.2019
330
A+
A-
Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında sorulan cüzzam belirtileri nelerdir sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren semptomlar da mevcuttur. Aynı zamanda bir kişide oluşabilen belirti bir başkasında oluşamamaktadır.

Cüzzam hastalığı toplumsal risk grafiğinde yer alan, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Belirtileri kadar bu hastalığın ne olduğu ve nasıl yayıldığı hakkında bilgilenmek de hastalığa karşı mücadelede önemli rol oynamaktadır.

Cüzzam Hastalığı Nedir?

Bir deri hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Avrupalı bir bilim adamı tarafından 1800’lü yıllarda adı konulmuştur. Son derece yıkıcı olan bu hastalık aynı zamanda bulaşıcıdır. Bu nedenle cüzzam hastalarının ayrı bir yerde barınmaları gerekmektedir. Aksi takdirde son derece hızlı yayılan ve ölüme kadar varan etkileri bulunmaktadır. Aynı kaptan yemek yemek ve aynı havayı solumak bile hastalığın yayılması için yeterli olmaktadır.

Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünya çapında kendisine cüzzam teşhisi konulmuş binlerce kişi bulunmaktadır. Toplumun genel sağlığı açısından bu hastalar tecrit ortamında tedavi edilmektedir. Bu hastalığın halk adında bilinen diğer adı miskin hastalığıdır.

İlk Belirti: Yüz Bölgesine Yayılan Ödem

Öncelikle bilinmesi gereken temel husus şudur; Cüzzam hastalığının belirtileri diğer hastalıklarla karıştırılmayacak kadar büyük ve derinden olmaktadır. Bu nedenle tıp literatüründe ”sinsi hastalıklar” kategorisinde yer almamaktadır.

En önemli ilk belirtileri yüz ve boyun bölgesinde görülmektedir. Aynı zamanda bazı büyük vakalarda ödem yaygınlık kazanarak ense ve sırt bölgesine kadar uzanabilir. Kimi hastalarda ise saçların dökülmesi ve kafa derisinde büyük yaraların oluşması da muhtemeldir.

Yüzdeki ödem sadece birkaç gün içerisinde derinlik ve genişlik kazanabilir. Pul pul dökülen deri giderek daha fazla hassaslaşır. Dokunulamaz duruma gelir. Hastalar, sık sık kaşınma hissi duyar. Ancak kaşınma durumlarında yaradaki ödem daha fazla enfeksiyon kapma riski taşır.

İkinci Belirti: Burun Kanamaları

Burun kanamaları tıp dosyalarına cüzzamın ön belirtisi olarak geçmiştir. En büyük ve kritik semptomların başında gelir. Hastaların günlük olarak burunları sebepsiz yere kanamaya başlar. Hastadan hastaya değişmek üzere kanamanın şiddetinde azalma ya da artış gözlemlenebilir. İlerleyen vakalarda gün içerisinde birden fazla burun kanaması vakası da yaşanmaktadır.

Üçüncü Belirti: El Parmaklarında Baş Gösteren Şekil Bozuklukları

Bu rahatsızlığın çok yönlü belirtileri bulunmaktadır. Ve bu semptomlar aşama aşama kendini gösterir. Orta seviyedeki rahatsızlıklarda el parmaklarında şekil bozuklukları bulunmaktadır.

Özellikle serçe ve işaret parmağında içe doğru çekilme ve kıvrılma emareleri görülür. Kişiler aynı zamanda ellerinde güç kaybına uğrayabilir. Eklemlerde ve parmak uçlarında hissedilen ağrı giderek artar. Hissizlik de bir diğer belirti olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Bir Diğer Belirti: Leke ve Bunun Sonucu Oluşan Kaşıntı

Cüzzam hastalarının tamamında leke oluşumları saptanmaktadır. Bu lekeler irili ufaklı olup genellikle yuvarlak bir şekle sahiptir. Lekelerin vücudun tamamında çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Birkaç haftalık bir periyotta bu lekeler kaşıntı hissi uyandırmaktadır.

Özellikle 1900’lü yıllarındaki cüzzam hastalarında kanamalı kaşıntı belirtileri de gözlemlenmektedir.

İleri Zamanlarda Saptanmış Bir Belirti: Göz Kapakların Kapanmaması

Miskin hastalığının son zamanlarında belirtiler çok daha şiddetli hissedilir. Ellerdeki hissizlik göz kapaklarına sirayet eder. Hastalar ne kadar istese de göz kapakları kapanmaz. Bu belirti aynı zamanda hastaların yaşam standardını da tamamen etkiler.

Uyuma güçlüğü çeken hastalarda güçsüzlük, kronik yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkar. Diğer belirtiler arasında dirsek yaraları ve nodüller sıralanabilir. Nodüller sert uçlu olup genellikle alın ve sırt bölgesinde ortaya çıkar.

Günümüzde cüzzam hastalığının tedavisi mümkündür. İlaçla tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın tüm belirtileri de zaman içerisinde ortadan kalkar.

FOTO GALERİ / Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.