Aşırı Terleme Sebepleri ve Yapılması Gerekenler

13.05.2016
874
A+
A-
Aşırı Terleme Sebepleri ve Yapılması Gerekenler

Aşırı terleme sebepleri ve yapılması gerekenler hakkında, faydalı bir yazı sunmayı amaçladık. Siz de aşırı terleyen ve bundan rahatsız olan biriyseniz, yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Aşırı terleme nedenleri; normalin üzerinde, olağan sebepler dışındaki etkilerle ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren bir konudur. Terleme insan vücudunda önemli bir görevi üstlenmektedir. Vücut ısısını dengede tutmak veya toksinlerin atılması gibi görevleri, terlemeyi insan fizyolojisinde önemli bir hale getirmektedir. Terleme otomatik davranışlardan sayılabilir. Vücudumuz çeşitli sebeplere göre, bu tepkiyi ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumun aşırı bir şekilde kendisini göstermesi ise farklı nedenlere bağlı olabilir.Şimdi bu nedenleri sayalım.

Şeker hastalığı, aşırı terlemeyi tetikleyen hastalıklardan bir tanesidir. Kan şekeri düşmesi sonucunda, terleme durumu artış göstermektedir.

Kanser hastalıklarında aşırı terleme rahatsızlığı görülmektedir. Özellikle karaciğer ve böbrek kanseri türleri, bu etkinin artmasına neden olmaktadır.

Kadınlardaki menopoz dönemi içerisinde, terleme sorunları görülebiliyor. Ayrıca menopoza girmeden bir kaç sene önceden de bu durum yaşanabilir. Bazen menopoz dönemi sona ermiş olsa da uzun süre bu şekilde terleme sorunları gözlemlenebilmektedir.

Nefes darlığı olan hastaların buna bağlı olarak terlemeleri ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkla beraber kilolu bir bünyeye sahip olmak da ciddi bir terleme unsuru meydana getiriyor.

Kalp hastalıkları da bu terlemeyi arttıran sebeplerdendir. Özellikle de kalp yetmezliği, bu konuda başı çekmektedir.

Alkol alımı sonrasında da aşırı terleme meydana gelebilmektedir.

Terlemenin Ciddiye Alınması Gereken Durumlar

Aşırı terleme sorunu için en iyi karar doktorunuza görünmenizdir. Yukarıda saymış olduğumuz üzere, çok değişik sorunlar, bu olumsuz etkiyi ortaya çıkarabilir. Peki, hangi durumlar çok daha ciddiye alınması gereken işaretlerdendir.

Uyku sorunları ile birlikte terleme yaşanıyor ve ellerde titremeler meydana geliyorsa, durum çok daha ciddidir, denebilir. Uykuyu bölecek derecede terlemek ise yine çok önemli bir göstergedir. Ek olarak çarpıntı da derhal bir doktora görünmesini gerektirir.

Terleme ile birlikte; nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı meydana geliyorsa, buna bir de ateş eşlik ediyorsa, durum oldukça ciddidir.

İştah kesilmesi yaşanması ve kilo kaybı, yorgun hissetmek ve tende solukluk da önemli durumları işaret etmektedir.

FOTO GALERİ / Aşırı Terleme Sebepleri ve Yapılması Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.