Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Yapılabilecekler

25.05.2016
950
A+
A-
Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Alzheimer hastalığı günlük yaşamı aksatacak ve yaşam kalitesini düşürecek derecede unutkanlık sorunu yaşamak şeklinde özetlenebilecek bir rahatsızlık. Peki, bu hastalığı önlemek için yapılabilecekler neler?

Alzheimer genelde yaşlı insanlarda görülen ve ciddi sonuçları olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa önlem olarak yapılması gerekenleri sizler için sıralamak istedik. Her ne kadar, sadece bunları yaparak bu rahatsızlığa yakalanmamak kesin olmasa da en azından olumlu bir etki oluşturacağını söyleyebiliriz.

Uyku genel olarak sağlığımız için her açıdan çok önemli. Bu hastalık için de aynı şekilde yüksek bir önem seviyesine sahip. Alzheimer hastalığı, düzensiz ve az uyku ile tetiklenmektedir. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor.

Kandaki şeker oranınızın düşük olması çok önemli. Çünkü Alzheimer hastalığında, yapılan araştırmalara göre gizli şeker rahatsızlığı genel olarak beraber seyredebilmektedir. Arasındaki ilişki her ne kadar çok net ortaya çıkarılmamış olsa da buna dikkat etmeniz gerekir.

Mutlaka hareketli olun. Yine genel sağlığınız açısından da faydalı olan etkin bir hayat tarzı, bu hastalık için de olumlu etkileri ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden de en azından her gün yürümeye çalışın ve hareketsiz yaşamdan uzak durun.

D vitamini dengesini korumak ve sık tükenen rezervleri tekrar doldurmak çok önemli. Bilindiği gibi D vitamini güneşlenmekle beraber vücut tarafından alınabilmektedir. Bunun yanı sıra yine ilaç olarak takviyeler de mümkündür. D vitamini Alzheimer’a yakalanma konusunda önleyici olabilmektedir.

İyi ve düzenli beslenmek de yine diğer saydıklarımız gibi es geçilmemelidir. Omega 3’ün bu konudaki olumlu etkisi de genel olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Folik Asit açısından zengin besinler de tavsiye edilmektedir. B12 ile beraber protein tercihi de sizleri çok daha sağlıklı hale getirecektir.

Öğrenmek ve öğrenilenlerin tekrarı gibi konular Alzheimer hastalığının önlenmesinde ciddi anlamda tavsiye edilmektedir. Dil öğrenmek, öğrenilen dilin tekrar edilmesi, satranç ve benzeri zeka oyunlarının oynanması, bulmaca çözülmesi katkı sağlayacaktır. Beynin çalışması, aktif olması Alzheimer hastalığını önleyici olabilmektedir.

FOTO GALERİ / Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Yapılabilecekler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.