Kadınlar Neden Saçlarını Kestirir?

29.01.2019
402
A+
A-
Kadınlar Neden Saçlarını Kestirir?

Genellikle erkekler tarafından merak edilen bir konu kadınlar neden saçlarını kestirir olmaktadır. Kadınlar hem psikolojik hem de kişisel bakım amaçlı saçlarını kestirmektedirler. Saçlarından kurtulmak isteyen kadınlar psikolojik açıdan kendilerini de kurtarmak istemektedirler.

Saçlarını çok seven ve sürekli bakım yapanlar için vazgeçmek zordur. Fakat hayatın belirli dönemlerinde yaşadıkları zor zamanlarda kendilerini soyutlamak için bu yönteme başvururlar. Üzgün, öfkeli ve agresif hissederken saçlarını kestirdiklerinde saç tellerinde hepsinden kurtulduklarını düşünürler.

Yeni bir görünüm ve yeni bir saç stili yeniden hayata dönmelerini sağlayacaktır. Özellikle uzun saçlı kadınlar omuzlarına kadar veya daha kısa kestirebilmektedir. Bu durumda ciddi bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bir an önce kendisini yenileme ihtiyacı hisseder.

Eski Saçlara Elveda

Saçları için onlarca maske, krem, şampuan ve bakım ürünleri kullanan kadınlar için vazgeçmek zordur. Kimisinin saç dökülme kimisinin ise sürekli kırılan saçlara sahip olması üzücüdür. Bu nedenle sürekli kuaföre giderek saçlarını kestirmek zorunda kalırlar. Halbuki saç kestirme dönemlerini bilerek kestirmek gerekmektedir.

Bahar aylarında kesinlikle saç kestirmek doğru değildir. Halk arasında da dendiği gibi saçlar küser, eskisi kadar sağlıklı uzamaz. Kış aylarında kestirmek daha doğru olacaktır. Havaların soğuması saçları olumsuz etkileyeceğinden, kısa saç daha rahat bakım yapılmasını sağlayacaktır. En fazla dört ayda bir saç kesimi yapılmalıdır. Kadınlar çoğu zaman aşırı kepek oluşumu ve saç dökülmesinin artmasından dolayı saç kestirmektedir.

Saçların yeniden canlanması ve kuvvetlenmesinin ardından bakım süreci başlamaktadır. Saç tipine uygun şampuan, saç kremi ve saç maskesi ilk adımdır. Düzenli kullanım sonrası aylık saç bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Boya işlemi çok sık tekrarlanan saçlar mat görünüme sahip olmaktadır. Saç uçlarında kırılmalar ve yıpranmalar da gözlemlenmektedir. Kısa bir saç kesim modeli ile daha canlı görünen saçlarla mutlu olabilirsiniz.

Gür Saçların Fazla Görüntüsüne Son

Kadınlar her ne kadar saçlarının gür olmasını istese de bu da pek çok probleme yol açmaktadır. Gür saçlar kalın tellidir ve istediğiniz her saç modelini yapamazsınız. Bu yüzden gereğinden fazla saç spreyi kullanılmasına yol açar. Gür saçlardan kurtulmak için sık saç kestirmek ve ara makas yaptırmak gerekir.

Saç diplerinin yeterince hava almaması kepeğe sebep olacaktır. Mevsim değişikliğinden kaynaklı gür saçlar daha kolay yıpranmaktadır. Özellikle yazın tatile gittiğinizde deniz tuzu saçların sertleşmesine neden olur. Güneş ise bu sertleşmeye destek olarak saç yapısını bozar. Aynı şekilde havuzda bulunan klor da saçların koparak dökülmesine sebep olur. Yaz bitiminde saçların yenilenmesi için kestirmek gerekir.

Stilini ve Kendini Değiştirmekten Korkma

Değişim kadınlar için her zaman stilden başlar. Kıyafet tarzını değiştirmek kolaydır fakat saç stilini değiştirmek zor bir karardır. Değişim için biraz araştırma yapılması gerekir. Son trend olan saç kesim modellerine bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

Modaya ayak uydurmak mutlu edecektir. Belki de hayatınızda hep yapsam nasıl olur acaba dediğiniz saç modeli için saçlarınızı kestirebilirsiniz.

Yeni bir saç kesimi ve yeni bir renk hayatınıza neşe katacaktır. Yeni bir işe başlarken, evlendikten sonra, üniversiteye başlamadan önce saçlarınızı kestirerek milat yapabilirsiniz. Özel günlerde saçlarınızı kestirerek etrafınızdaki insanları şaşırtabilirsiniz. Düğün veya doğum günü gibi kalabalık ortamlarda farklı bir enerjiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ünlü birinin saç kesimini beğenerek kuaförde yaptırabilirsiniz. Yıllardır kullandığı kaynak saçlardan sıkılan ve doğal bir görüntü özlemi çekenlerde saçlarını kısa kestirmektedir. Birdenbire gelen özgüvenle marjinal bir saç kesimi isteyerek hayatınızı renklendirebilirsiniz. Kısacası kadınların saçlarını kestirmesi tamamen psikolojik ve bakım amaçlıdır.

FOTO GALERİ / Kadınlar Neden Saçlarını Kestirir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.