Şişle Saç Örgü Nasıl Kolay Örülür?

15.02.2019
324
A+
A-
Şişle Saç Örgü Nasıl Kolay Örülür?

 

Şişle Saç Örgü işlemi düşündüğünüzden çok daha kolay, makaleyi okuduktan sonra en yakın oyacıya siparişleri vereceksiniz, buyrun içeriye..

 

Kadınların en çok zorlandığı saç örgüsü modelinin nasıl yapıldığı anlaşılamamaktadır. Saç örgüsü örmenin en kolay yolu aşamaları izlemek olmaktadır. Genellikle kazak, hırka ve yelek modellerinde kullanılan saç örgüsü daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Farklı renk ipler kullanılarak yapılacak model de ön plana çıkarılmaktadır.

Saatlerce uğraşmalarına rağmen kadınlar saç örgüsünde başarısız olmaktadır. Modeli çıkartmanın en pratik yolu saç örgüsü yapmaya yardımcı olan tığı kullanmaktır. Şişlerin 4 veya 5 numara olması uygun olacaktır. Bebek yeleklerine eklenen bu model kolaylıkla ortaya çıkmaktadır. Bebek ipleri veya yumuşak iplerle daha kolay örnek çıkarılmaktadır.

Saç Örgüsüne Başlıyoruz

 

İlk olarak kişinin beden ölçüsüne uygun ilmek çekilmektedir. Modelin kendini göstermesi için düz örgü yapılması gerekir. Bir taraf düz diğer taraf ters olarak örülmeye başlanmaktadır. Mantık olarak eşit olacak şekilde ilmeklerin soldan sağa ve sağdan sola kayması gerekir. Model bu şekilde düzenli olarak ilerler ve ortaya çıkar.

 

Bebek yeleklerinde daha çok tercih edilen üçlü saç örgüsü için 3’er tane sağdan 3’er tane soldan ilmek yer değiştirmektedir. Bu aşamada saç örgüsü tığı devreye girecektir. Saç örgüsünü koyacağımız yeri ortalamak önemlidir. Bunun için ilmekleri sağdan sola sayıp ortasını bulmalısınız. Ortadan sağa 3 ilmek ve sola 3 ilmek olacak şekilde ayrılır. İlk 3 ilmek örülmeden saç örgüsü şişine geçirilmektedir. Bu aşamada en önemli nokta ise ilmeklerin fazla genişletilmemesidir. Genişlemiş ilmekler saç örgüsünü de bozmaktadır. İlmekleri sıkı tutmalı ve sıkı örmelisiniz.

 

Saç örgüsü tığının ortasına 3 ilmeği ilerletin ve tığdan çıkmasını engelleyin. Tığın zikzaklı yapısı sayesinde ilmekler kaçmayacaktır. Asıl şişlerinizi tutarken tığı da örgünüzün arka tarafına alın. Bu daha kolay bir tutuş şekli olacaktır. Diğer taraftan ayırmış olduğunuz 3 ilmeği de düz şekilde örün.

 

Tığ üzerindeki ilmekleri de şişe aktarın ve düz örmek için ipinizi ayarlayın. Aktardığınız ilmekleri de düz örmelisiniz. Bu şekilde tekrarlayarak saç örgüsünü oluşturmaya başlayacaksınız. Saç örgüsünün büküldüğü noktalarda ilmekleri düzgün almaya ve doğru aktarmaya özen gösterin. Sola doğru saç örgüsü bükümü oluşturmak için tığdan bekleyen 3 ilmek olacaktır. Bu ilmekleri örgünün ön yüzünde bekletip aktarırsanız istediğiniz görünümü elde edersiniz. Sıradaki ilmekleri düz olarak örmeye devam edeceksiniz. Yalnızca ön yüzde yani örgünün gidiş yönünde model koymaya devam etmelisiniz.

 

Salaş Hırkalarda Saç Örgüsü Modeli

 

Günümüzde sonbaharın en kullanışlı parçaları olan uzun ve salaş hırkalar bulunmaktadır. Sıcak tonların tercih edildiği örgü hırkalarda saç örgüsü modeline sıkça rastlamaktayız. Kadınlar dışarıda gördükleri güzel saç örgüsü modellerini evlerinde kendileri örebilmektedir. Aynı zaman da bebekler için hediye satın almak yerine şirin bir bebek yeleği örerken saç örgüsü kullanabilirsiniz.

 

Şimdiler de boğazlı kazakların kol kısımlarında sıkça saç örgüsü görmekteyiz. Hem şık hem de havalı duran bu kazaklar farklı kombinleri oluşturmaktadır. Hırka örmeyi tercih eden kadınlar genellikle ön parçaların tam ortasında büyük ve kalın saç örgülerine yer vermektedirler. Üçlü saç örgüsünü, beşli veya yedili olarak çoğalmaktadırlar.

 

Ters Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

 

Klasik saç örgüsünü oluşturduktan sonra parçaları ters olarak birleştirip farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Asi bir tavrı olan bu örgü modelinde ipin kalın olmasına ve kullanılan şiş numaralarının da 5’den aşağı olmamasına özen göstermelisiniz.

 

Dörtlü olarak bunu ikişer ilmeğe bölerek saç örgüsü oluşturabilirsiniz. Daha büyük görünmesini isterseniz aynı mantığı takip ederek sekizli dörder ilmek bölerek de modeli tamamlayabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Şişle Saç Örgü Nasıl Kolay Örülür?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.