Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

07.03.2019
904
A+
A-
Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

İnsanlar yapılan resimler konusunda sanat tabloları nasıl yorumlanır diye merak eder ve bunun cevabıysa, farklı kriterlerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkar. Antik çağ döneminden günümüze kadar ulaşmış birçok ölümsüz ressam dünyaya farklı eserler bırakmıştır. Bu eserlerin bazılarını gerçek manada anlayabilmek için on yıllar, hatta yüzyıllar geçmesi gerektiği bile olmuştur. Zira gerçekten içerisinde sır barındıran, manevi açıdan farklı anlamları olan resimler, ressamların detaylandırması ile ortaya çıkar.

Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

 Şüphesiz bunların arasında Mona Lisa önde gelir. Aynı zamanda son akşam yemeği gibi daha birçok farklı tablonun anlaşılması uzun yıllar almıştır. Üstelik bu tür resimler zaman içerisinde ressamın şöhretini de aşarak çok daha ünlü hale gelebilmektedir.

 Sana Tablolarının Kazandığı Kişilik

 Ressamın elinden çıktığı andan itibaren sanat tabloları apayrı bir kişilik elde eder. Yukarıda da söylendiği gibi Mona Lisa gibi önemli tabloların, zaman içerisinde ayrı bir kişiliği oluşur ve ressam yerine sadece kendisi üzerinden tanınır. Bu yüzden tablolara yaklaşım gösterirken farklı kriterler el ele ele alınmalıdır.

Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

 Tabloların kendilerine ait ruhlarının ve kişilik yapılarının olması yetenekli, usta ressamların içinde yaşadığı çatışmaları ya da hayatla ilgili görüşlerini muhteşem şekilde tabloya yansıtmasından ötürüdür.

 Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanabilir?

 Sanat başlı başına yılların getirdiği büyük bir tecrübe ve entelektüellikle ilişkilendirilir. Bu yüzden herhangi bir sana tablosunu yorumlayabilmek için mutlaka bazı kriterleri edinmiş olmak gerekir.

 – Öncelikle alınacak olan eğitimin büyük öneme sahip olduğunu söylemek gerekir.

 – Zaman içerisinde ve tecrübeyle elde edilecek entelektüel yapı, eğitim ile beraber birleştirilmelidir.

 – Mutlaka belli birtakım birikimler gerektirir.

Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

 – Resmin teması ve temaya yaklaşım biçimi zaman içerisinde oturacak bir etmendir.

 – Tabii yapıldığı dönem, dönemin getirdiği etmenler ve yenilikler, resmin yorumlanmasında büyük önem taşır.

 – Tablo içerisindeki yaratıcılık, ışık, renk, kompozisyon ve ritim ile denge yorumlarken büyük öneme sahiptir. Mutlaka bunlar ele alınmalı ve doğru şekilde yorumlar gerçekleştirilmelidir.

 Genel anlamda bu kriterlere bakıldığında sanat tablosunun yorumlanması için, mutlaka bu işin içerisinde olmak gerekmektedir. Eğitim alınmamış olsa dahi uzun yıllar boyunca kazanılmış olan tecrübe ve entelektüellik büyük önem taşır.

 Sanat Tablolarını Yorumlamak Değişkenlik Gösterir

 Sanat tablosu yorumlama yapılırken, bunu gerçekleştirecek olan kişiye bağlı olarak yorumlar değişkenlik gösterebilmektedir.

 – Kültüre ve sanat anlayışına göre uzmanlar sanat tablolarını farklı yorumlayabilmektedir.

 – Ayrıca kişinin bulunduğu ve yaşadığı yöreye göre elde ettiği kazanımlar tablo üzerinde yoruma yansır.

 – O günkü ruh yapısına bağlı olarak sanat eleştirmeni psikolojisine göre yorum değişebilir.

Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

 Resmi hayata geçiren bir ressamın ruh yapısı karmaşık olabilmektedir. Bu da sanat tablosu içerisindeki anlamların birden fazla bir şekilde ortaya çıkacağını gösterir. Bu yüzden resim üzerinde yorum gerçekleştirirken birçok etmen ele alınmakta ve değişkenlik ortaya çıkarmaktadır.

 Zaman İçerisinde Sanat Tablo Yorumu için Tecrübe Elde Edilebilir

  Şüphesiz bir tabloyu yorumlamak için belli bir birikim ve eğitim büyük öneme sahiptir. Tablo üzerinde ne tür etmenlerin kullanıldığı bakıldığı andan itibaren bilinmesi gerekir. Ancak eğitim alınmadığı dönemlerde zamanla elde edilecek tecrübe, sanat tablosu yorumunda etkili olur. Yani entelektüellik kazanmak doğrusu sanat tablosu yorumunu yanında getirir. Bunun için birçok farklı sergi dolaşmak, resimleri farklı kişilerle yorumlamaya çalışmak etkili olabilir. Ayrıca sanat tablosunu hayata geçirmiş ve hala hayatta olan kişilerle beraber bunları yorumlamak da etkilidir.

Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?

 Bütün bu etmenler tablo yorumu gerçekleştirirken bir araya getirilmeli ve bütünlük yakalanmalıdır. Aksi takdirde eski dönem sanattan ya da modern sanattan gerçek anlamda anlamak mümkün değildir.


FOTO GALERİ / Sanat Tabloları Nasıl Yorumlanır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.