Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri (10 Adımda Sivilce Tedavisi)

01.11.2018
679
A+
A-
Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri (10 Adımda Sivilce Tedavisi)

10 Adımda Sivilcelerden Kurtulun

Sivilcelerinizden kurtulmak için her şeyi denediniz ama hala onlarla başınız dertte mi? Umutsuzluğa kapılmayın! Daha sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek için, muhtemelen bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Aşağıda, sivilceli ciltler için dermatologların tavsiyelerini listeledik. Bu öneriler, sivilceli cilt bakımı ve sivilcelerden kurtulmaya başlamanıza yardımcı olabilir…

1. Sonuçları Görmek İçin En Az 4 Hafta Devam Edin

Sivilceli cilt bakımı için öneriler

Bir ürün aldınız ve birkaç gün sonra etkisini göstermediğini düşünüp kullanmayı bıraktınız ya da ara verdiniz. Bu, pek çoğumuzun yaptığı bir şeydir; ancak bu yaklaşım, sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Akne tedavisinde, uyguladığınız işlemlerin ve kullandığınız ürünlerin işe yaraması için zamana ihtiyaç vardır.

Her birkaç günde bir kullandığınız ürünleri değiştirmek; cildinizi tahriş edebilir ve yeni cilt problemlerine neden olabilir. Yeni bir bakım rutinine geçtiyseniz; 4-6 hafta boyunca bu rutini sürdürmelisiniz ve bu süreçte, bir miktar iyileşme görmeniz gerekir. Büyük sonuçları görmeniz, 2-3 ay arasında sürebilir. 4 haftalık süreçte iyileşme fark ederseniz, o rutini uygulamaya devam edin.

2. Farklı Nedenlerine Yönelik Ürünler Kullanın

Uyguladığınız sivilce bakımında 4-6 hafta içerisinde herhangi bir iyileşme görmezseniz, tedavi planınıza ikinci bir ürün ekleyebilirsiniz. Bu yöntem, aknenize neden olan diğer nedenlere saldırmaya yardımcı olabilir. Bakteriler, tıkanmış gözenekler, yağ ve iltihap; her biri sivilcelere neden olabilir. Dolayısıyla, kullanacağınız ikinci ürünün, bir diğer akne nedenine yönelik olması gerekir. Örneğin, benzoil peroksit içeren bir ürün kullanıyorsanız, kullanacağınız ikinci ürününün, sivilce ile mücadele eden başka bir madde içermesi daha doğru olacaktır.

3. Ürünleri Önerilen Şekilde Kullanın

Sivilce tedavisi

Bir sivilce tedavisi uygulamak, oldukça basit görünebilir. Ancak, ürünleri nasıl kullandığınız, ne kadar kullandığınız ve ne sıklıkla kullandığınız da oldukça önemlidir. Kullandığınız sivilce tedavisi ürünlerini, önerilen şekilde kullandığınızdan emin olun. Tedavi planını bir dermatolog oluşturduysa, doktorunuzun önerilerini takip edin ve size önerilen her şeyi kullanın.

4. Yüzünüzü Günde İki Kez Yıkayın

Sivilceli cilt günlük cilt temizliği

Sivilceye eğilimli ciltler hassastır. Günde iki defadan fazla yıkamak, cildinizi tahriş edebilir ve sivilcelerin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. En iyi sonuçlar için yüzünüzü; sabah uyandığınızda ve de akşam yatağa gitmeden önce yıkayın.

5. Sivilceli Cilde Peeling Uygulamayın

Sivilceli ciltlerde peeling

Sivilceli ya da sivilce oluşumuna eğilimli bir cildiniz varsa, cildinize özellikle de iri taneli peeling’leri uygulamaktan kaçının. Cildinizi yağlı ya da kirli hissettiğinizde, onu temizlemek için peeling uygulamak cazip gibi görünse de, bunu yapmayın. Peeling ürünleri, sivilceleri daha da kötüye götürebilir ve cildi tahriş edebilir.

6. Sivilce Yapmayan Cilt Bakım Ürünleri Kullanın

Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Aynı durum kozmetik ürünlerde de geçerlidir. Bu tip ürünlerin üzerinde, aşağıdakilerden birini görebilirsiniz:

  • Gözenekleri tıkamaz,
  • komedojenik değildir,
  • Sivilceye neden olmaz,
  • Yağsızdır

7. Sivilcelere Dokunmayın, Oynamayın

Sivilcelerle oynamayın!

Sivilceleri patlatmak, onlardan kurtulmanın en hızlı yolu gibi görünebilir; ancak, sivilcelerle oynamak işleri daha da kötüleştirebilir.

8. Sivilce İlacını Tüm Cilde Uygulayın

Sivilceli cilt için tedavi

Sivilce tedavisi için kullandığınız ürünü, yalnızca lekelerin üzerine değil, akne oluşumuna eğilimli tüm cilt yüzeyine uygulayın. Akne eğilimli cildinize ince bir tabaka uygulamak, mevcut aknenin tedavisine yardımcı olur ve yeni sivilce oluşumlarını engeller.

9. Yastık Kılıflarını Sık Sık Değiştirin

Sivilceli cilt bakımı

Sivilceli cildinizin değdiği her şeyi sık sık temizleyin ve değiştirin. Yastık kılıfları bunların başında gelmektedir. Gözenekleri tıkayan ölü deriler ve bakteriler, bu yüzeylerde birikmektedir. Sivilceli cildinize değen şeyleri sık sık temizlemek bunun gerçekleşmesini engelleyebilir.

10. Bir Dermatologdan Yardım Alın

Sivilce tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen sivilce probleminiz hala devam ediyorsa ya da cildinizde kistik akneler varsa, bu durumda bir dermatologdan yardım almanız daha doğru olacaktır. Günümünüzde kullanılan akne tedavisi yöntemleri ve bir dermatoloğun yardımı ile, neredeyse her sivilce problemi ortadan kaldırılabilir. Bir dermatolog, sivilce tedavisi planını sizin kişisel ihtiyaçlarınıza göre oluşturacaktır.

FOTO GALERİ / Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri (10 Adımda Sivilce Tedavisi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.