Önden Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

10.02.2019
396
A+
A-
Önden Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Önden balıksırtı örgü nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için önce saçların düzleştirilmesi gerekmektedir. Düzleştirilen saç, daha kolay örgü yapılmasına imkan verecektir. Bu örgüyü yapabilmek, genellikle profesyonel kuaförlerin işi olarak algılanmaktadır. Fakat tekniği öğrendikten sonra siz de evinizde önden balıksırtı örgü yapabilirsiniz.

 

Önden Balıksırtı Örgü Yapma Yöntemi

 

İşleme başlarken önce saçlar taranmalıdır. Karmaşık saçlarda bu işlemi uygulamak mümkün

değildir. İyice taranan saçlar fön suyu ile ıslatılabilir. Fön suyu, saçların daha kolay taranmasına yardımcı olmaktadır. Ardından da bir saç düzleştirici kullanarak saçlar iyice düzleştirilir.

 

Saçlar tamamen düzelttikten sonra saçı, ön kısımlardan minik tutamlara ayırmak, örgünün daha hızlı yapılmasını sağlar. Aynı şekilde saçın arka ve yan kısımlarından da minin saç tutamları oluşturulmalıdır. Bunlar küçük birer tel toka ile sabitlenebilir. Sırası geldikçe tel tokalar açılarak, tutamlar örgüye dahil edilecektir.

 

Önden balıksırtı örgü yapılırken, yapılacak örgünün yönüne göre başlanmalıdır. İstenilirse saç, başın orta kısmında bir taç gibi örülebilir veya tamamen ön kısımda oluşan balık sırtı örgülerle gösterişli bir topuz elde edilebilir. Taç görünümü için başın yan kısımlarından örgüye başlanır. Öndeki tutamlar ile arkadaki tutamlar, dikkatlice birleştirilerek, örülür. Önde kalın bir örgü için yine başın sağ veya sol yanından örgüye başlanır. Örgü tamamlandıktan sonra, arkada kalan saçlarla birleştirilip, topuz yapılır.

 

Önden Balıksırtı Örgü Yapmanın Püf Noktaları

 

Bu modelin başarıyla yapılması için bazı püf noktaları mevcuttur. Buna göre saçlar iyice düzleştirildikten sonra hafifçe kabartılmalıdır. Kabartılan saçta örgü daha kolay tutacaktır. Krepe tarağı ile hafifçe kabartma işlemi uygulanabilir. Ayrıca bazı saç şekillendirme ürünleri, örgünün daha sağlam olmasına yardım eder. Saçları ağırlaştırmadan şekillendiren saç şekillendirme ürünleri kullanılabilir. Hafif saç köpükleri bunun için idealdir. Saç şekillendirme işlemi bittikten sonra saç spreyi uygulanarak, şekil kalıcı hale getirilebilir. Fazla yoğun olmamak kaydıyla hafif bir saç spreyi uygulaması yeterli olacaktır.

 

Önden Balıksırtı Örgü Modelini Kimler Yaptırabilir?

 

Bu tür saç örgüleri, genellikle kalın telli saçlar için uygundur. Saçın gür olması da önemli bir detaydır. Çünkü saç örgüsü, saçlar çekildikçe aralarda boşluk bırakabilen bir modeldir. İnce telli ve seyrek saçlar, bu modele uygun değildir.

 

Önden balıksırtı örgü modeli için saçların belli bir uzunlukta olması gerekmektedir. Buna göre en az omuz hizasındaki saçlar, önden balıksırtı modeline uygundur. Kısa saçlarda bu modeli uygulamak mümkün olmaz. Kısa saçlarda, postiş ve kaynak saç kullanımıyla bu tür örgü yapılabilir.

 

Aşırı yıpranmış ve kuru saç telleri de bu modele çok uygun değildir. Yıpranmış saçların bu tarz sıkı örgülerle şekillendirilmesi, saçın daha çok yıpranması demektir. Kuru saç telleri ise, örgü esnasında kopabilir ve örgünün başarıyla şekil almasına engel olabilir.

 

Önden Balıksırtı Modeli Nerelerde Kullanılabilir?

 

Bu saç modeli, birden çok şekilde hazırlanabilir. Dolayısıyla gerek günlük kullanımda gerekse özel günlerde tercih edilebilir. Günlük kullanımda başın ön kısmında ince bir örgü idealdir. Tercihe göre bu örgü başın tepe kısmından aşağı doğru indirilebilir veya sadece ön saçlar kullanılarak saçtan oluşan bir taç görünümü verilebilir.

 

Özel günlerde ise bu tip örgü gösterişli modellerde kullanılabilir. Başın iki yanında birleştirilen örgüler, arkada bir topuz halinde birleştirilebilir. Hatta saçın uzunluğuna göre topuz da kalınca bir örgüyle hazırlanabilir.

 

Bu modeller, şık ve dayanıklı olması ile sıkça tercih edilmektedir. Saçın çabuk bozulmaması, gün boyu kolay kullanım sağlamaktadır. Şık ve rahatlık için sizler de önden balıksırtı topuz modellerini tercih edebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Önden Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.