Hastalığım 2 Gün Gecikti Hamile Miyim?

11.01.2019
261
A+
A-
Hastalığım 2 Gün Gecikti Hamile Miyim?

Adet gecikmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanır. Hamilelik, adet gecikmesinde akıllara gelen ilk konulardan biridir. Eğer planlanmış bir gebelik beklenmiyorsa, gecikme endişe verici olabilir. Uzmanlar bu konuda bazı bilgilere sahip olunması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü her adet gecikmesi, hamileliğin habercisi değildir. Bazı durumlarda gecikme, vücuttaki başka rahatsızlıkların ifadesi olabilir. Bazen de yalnızca stres gibi nedenlerle gecikme olmaktadır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin birçok sebebi vardır. Bunların başında, yaşanan psikolojik sıkıntılar ve stres bulunmaktadır. Normalinden daha stresli geçen dönemlerde, adet gecikmesi olağandır. Ayrıca yaşanılan psikolojik travmalar da bunun nedenleri içindedir. Adet gecikmesinde tiroit hastalıkları etkilidir. Tiroit hormonunun gerektiğinden fazla veya az salgılanması adet döngüsünü bozar.

Adet düzensizliği kilo problemlerine de bağlıdır. Kilonun normal sınırların altında olması olumsuzluk yaratır. Tam aksine obezite problemi olanlar da adet gecikmesi yaşamaktadır. Çeşitli ilaçların kullanımı, adet döngüsünü bozan etkenler içindedir.

-Depresyon ilaçları,

-Doğum kontrol hapları

-Kemoterapi ilaçları

-Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, adet gecikmesine neden olabilir.

Kadınlarda sıkça rastlanan polikistik over sendromu adet gecikmesine nedenleri arasındadır. Yumurtalıklarda oluşan kistler, adet döngüsünü değiştirir. Rahimdeki miyomlar da bunda etkili olabilmektedir. Tüm bu sorunlar, adetin gecikmesinde gündeme gelebilir.

 Adet Gecikmesi Ve Hamilelik

Adet gecikmesi diğer nedenlere bağlı değilse, hamilelik söz konusu olabilir. Ancak hamilelik varsa, başka belirtilerle birlikte kendisini gösterecektir. Öncelikle 2 günlük bir gecikmenin henüz erken olduğu bilinmelidir. Adetin yaklaşık 1 haftalık bir gecikmeye uğraması, hamilelik belirtisi olabilir.

Bununla beraber göğüslerde ağrı, karıncalanma hissi oluşacaktır. Bu durumda anne adayı, kendisini yorgun hisseder. Sürekli uyuma isteği içinde olabilir. Bu sırada vajinal salgılarda da artış görülecektir. Bel, sırt ve kasıklarda oluşan ağrılar hissedilebilir. Bu dönemde kabızlık, en sık şikayet edilen rahatsızlıktır.

Sık idrara çıkma hissi meydana gelebilir. Tüm bunlara ek olarak mide bulantısı hissedilmesi muhtemeldir. Bulantı özellikle sabah saatlerinde hissedilir. Adet gecikmesine bu belirtiler eşlik ediyorsa, hamilelik şüphesinden söz edilebilir. Bu aşamada hamilelik testlerine başvurulabilir. Veya bir kadın doğum uzmanının muayenesiyle hamilelik tespit edilecektir.

 Her Hamilelikte Adet Gecikir Mi?

Adet gecikmesi, hamileliğin önemli belirtilerinden biridir. Çünkü hamile kadınlar HCG hormonu salgılamaya başlamaktadır. Bu hormon, adet kanamasının kesilmesine neden olmaktadır. Ancak bunun kesin bir kanıt olduğundan söz edilemez.

Hatta bazı kadınlar hamile olduğu halde adet görmeye devam edebilir. Bu durum tıp dilinde implantasyon kanaması olarak adlandırılır. Ve aslında adet kanaması değildir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu, bebeğin rahme tutunmasıyla ilgilidir. Yerleşme kanaması olarak da bilinmektedir. Bu, hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelmektedir. Yerleşme kanamasını kadınlar genellikle, adet görmeye devam etme olarak tanımlarlar. Ancak konunun detayı farklıdır.

Yumurta hücresinin döllenmesi farklı evrelere sahiptir. Hücre döllenince fallop tüplerinden geçer ve rahime yerleşir. Tüplerden geçme sırasında bir kanama oluşabilir. Veya döllenen hücrenin rahime yerleşmesi, kanama oluşturmaktadır. Bu kanamayı gören kadın, adet gördüğünü zanneder. Ve hamile olduğunu fark etmeyebilir.

 Adet Gecikmesinde Hamilelik Nasıl Tespit Edilir?

Adet gecikmesinde ilk başvurulacak yol, hamilelik testleridir. Eczanelerde satılan testler, bu konuda başarılıdır. Genellikle doğru sonuçlar sunarlar. Ancak şüpheler bu testlerle giderilmemiş ile kan testine başvurulabilir. Bu test hastanelerde yapılmaktadır. Ve daha kesin sonuçlara sahiptir.

Bununla birlikte bir kadın doğum uzmanının muayenesiyle hamilelik tespit edilebilir. Bunun için vajinal ultrason en kesin yoldur. Hamileliğin ilk günlerinde abdominal ultrasonla bebeğin kesesini görmek mümkün olmaz. Bu dönemde ancak vajinal ultrasonla kese görülebilir.

FOTO GALERİ / Hastalığım 2 Gün Gecikti Hamile Miyim?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.