Hol Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

11.01.2019
802
A+
A-
Hol Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Hol, bir evin bütün odalarının bağlantısı olan kısımdır. Özellikle bir evin görsel olarak hissettirdiği etki hol bölümünde başlar. Kişisel olarak mekanlara yansıtılmak istenen tarz ve stil ilk olarak bu bölümlerde kendini belli eder.

Bu yüzden eğer evinizin şık bir görünüm kazanmasını istiyorsanız, mutlaka hol için etkili bir dekorasyon sağlamanız gerekir. Genelde daha büyük ve geniş evler için iç mimar bu konuda devreye girer. Estetik kaygıdan uzak yenilikçi bir tasarımla hayat veren iç mimarlar, tam da istenilen estetiği hol bölümüne yansıtmaktadır.

Ancak daha küçük ve dar olan apartman daireleri için kişisel olarak bunu gerçekleştirmek mümkün. Özellikle dekoratif açıdan hol adına ışıklandırma büyük önem taşır. Nitekim bu bölüm evin en az doğal ışık alan kısmıdır. Bu yüzden doğru bir ışıklandırma ölçeğiyle, çok daha ferah bir atmosfer yaratma imkanı elde edilebilir.

Hol Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Her şeyden önce ışık hol kısmı için büyük öneme sahiptir. Özellikle doğal bir ışık alan odalarla ilişkisi etkin ise, mutlaka bu durum göz önüne alınmalıdır. Böylece estetik unsurlarla işlevsel, göze hitap edecek bir dizayn ortaya çıkarılabilir. Örneğin atmosferi daha etkili hale getirmek adına, doğal ışık elde ediliyorsa farklı saksı bitkileri ve çiçekler hol bölümüne yerleştirilebilir.

Diğer taraftan eğer dar bir hole sahipseniz duvar dekorlarına daha fazla yönelmeniz etkili sonuçlar getirecektir. Farklı aksesuarlarla alanı kaplamak yerine, duvarlar üzerinde tablolar veya değişik süslemeler değerlendirilebilir.

Böylece dar hol alanlarında daha geniş bir alan elde edilebilir. Mutlaka hol ne kadar geniş ya da dar olursa olsun, rahat bir kullanım sağlayacak vestiyer ya da dolap çözümlerini ön plana çıkarmalısınız.

Mekanın ölçeğine bağlı olarak, kendi stil ve tarzınızı yansıtacağınız ürünleri yerleştirebilirsiniz. Örneğin askılık seçenekleri, gömme dolap modelleri, dekoratif aynalar ve fonksiyonellik sağlayan birçok farklı mobilya grubunu kullanmanız mümkün. Ek olarak kendi kişisel istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak aksesuar seçenekleriyle de küçük dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Hol İle Birlikte Evin Diğer Alanlarının Bağlantısı

Dekorasyon ve bütünlük dendiği zaman bir evin her kısmı ele alınır. Bu yüzden özellikle hol bölümü için duvar kaplamasından zemine, döşemelerden mobilya gruplarına kadar evin diğer tüm alanları ile uyum sağlanması gerekir. Bu yüzden eve giriş yapıldığı andan itibaren tarzınızı ve stilinizi yansıtacak olan kısım, hol bölümüdür.

Bu noktada elde edilecek tasarım diğer tüm alanlarla ilişkili olmalıdır. Doğru renk paletleri tercih etmek suretiyle, evde oluşturmak istediğiniz atmosferin sıcaklık ve samimi görünümü adına doğru etmenler ele alınmalıdır. Siz veya misafiriniz olsun eve girildiği andan itibaren genel olarak nasıl bir etki yaratılması düşünülüyorsa, tamamen hole bağlıdır.

Özellikle kasvetli bir hava yaratacak koyu renklerden uzak durulmalıdır. Daha davetkâr ve ferah bir giriş elde etmek, göz alıcı tasarımınızı gözler önüne serer. Dar bir koridorda etkileyici, doğru renk paletleri sayesinde, geniş görünen bir etki ortaya çıkarabilirsiniz.

Hol Alanını Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Genel olarak geniş ya da dar olsun tüm hol alanları ince ve uzun bir yapıda tasarlanır. Bu yüzden daha ferah ve iç açıcı bir alan yaratmak adına mobilya ile aksesuarlar, döşemeler, duvar kaplamaları göz yormayan renklerle tasarlanmalıdır. Özellikle dar olan hol alanları için açık renkler mutlaka tercih edilmelidir.

Dingin bir atmosfer arzu edenler içinse pastel renklerle mobilya ve aksesuar seçeneklerini bir araya getirebilir. Dolaplar mutlaka zemin alandan avantaj sağlayabilecek bir yapı ile temin edilmelidir. Hol alanının uzun kısmı göz önüne alınmalı ve dolaplar için bu bölümler kullanılmalıdır. Bütün bu etmenlerle hol çok daha verimli, şık, tarz ve etkili bir atmosfer yakalayabilir.

FOTO GALERİ / Hol Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.