Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

09.01.2019
279
A+
A-
Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde topuk çatlaması veya bu gibi problemler oldukça rahatsız edicidir. Hem fiziksel açıdan canın yanması hem de görsel noktada istenmeyen etkiler yaratır. Zaman içerisinde topuk kısmında çatlaklar oluşur ve üstelik her basıldığında acı verebilir. Daha çok günün büyük bir çoğunluğunda ayakta olan kişilerde topuk çatlaması meydana gelir.

Uzun süre ayakta kalındığı zaman topuk bölgesi çok fazla zedelenir ve zamanla küçük yarıklar ortaya çıkar. Bu da zamanla büyüyerek daha büyük oluşumlar yaratır. Böylece hem görsel açıdan kötü bir görünüm ortaya çıkar hem de can acıtır. Nitekim topuk gün içerisinde en çok üzerine basılan ve güçlü bir basınca maruz kalan kısımdır. Bu da yaşanan sürekli durumla beraber bazı istenmeyen etmenleri ortaya çıkarır.

Topuk Çatlaklarını Gidermek İçin Uygulanması Gereken Bazı Yöntemler

Topuklar gün içerisinde yoğun olarak baskı altında kaldığından dolayı, zamanla rahatsız edici durumlar ortaya çıkar. Bu yüzden evde gerçekleştirebilecek 3 farklı yöntemle topuk bölümünde meydana gelen çatlaklardan kurtulma şansı elde edilebilir.

– Gece yatmadan önce topuk bölümüne ezilmiş olan bir aspirin vazelinle karıştırıp sürmeniz iyi gelecektir. Bu işlemi uyguladıktan sonra bir çorap giyerek yatmayı unutmayın. Bu işlemin haftada 2 kez uygulanması yeterlidir. Zira çok sık gerçekleştirilmesi topuklarda sararma meydana getirebilir.

– Bir kabın içerisine soğuk suyu doldurun. Daha sonra suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar sirke suyu ekleyin. Su ile karışım tamamlandıktan sonra ayağınızı kovanın içerisine yerleştirin. Bu şekilde yarım saat kadar ayağınızı su içerisinde bekletmelisiniz. Bu işlemi periyodik gerçekleştirmeniz ayağınızdaki çatlakların giderilmesinde etkili olacaktır.

– Duş aldıktan sonra topuk bölümü için gül suyu masajı da etkili yöntemler arasındadır. Gerçekleştirecek olan bu düzenli mesajın ardından topuk bölümü yumuşayacak, taze hale gelecek ve hücreler yenilenecektir.

Topuk Bakımı İçin Yapılması Gereken Farklı Unsurlar

Topuk bölümünde meydana gelen bazı istemeyen rahatsızlıklar farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri uzmanlara göre çok fazla ayakta kalmaktır. Topuk bölümü aşırı baskı ile beraber yoğun su kaybı yaşar ve hücreler ölür. Bu yüzden zamanla topuk bölümünde çatlaklar meydana gelir. Ayrıca yanlış ayakkabı seçimi de bu tür sebepleri ortaya çıkarabilmektedir.

Gün içerisinde ayaklar çok fazla hava almadığından dolayı, yanlış ayakkabıyla topuk bölümünde kötü etkiler kendisini gösterir. Bu yüzden böylesi önlemlere dikkat etmek, topuklar için doğru bakım adına etkili olacaktır. Dikkat edilecek olan bu hususlar topuklarda herhangi bir sorun yaşanmasına engel teşkil eder. Topuk bölümünde meydana gelen etmenler ayrıca yaşın getirdiği durumda beraber de ortaya çıkabilir.

Böyle durumlarda uygulanması gereken bazı iyileştirme süreçleri söz konusudur. İyi bir ponza taşı bakım için düzenli olarak kullanılabilir. Ayrıca etkili olacak doğru krem kullanımı, topukların her daim genç görünmesine olanak tanıyacaktır. Tabi bu yöntemler mutlaka gece gerçekleştirilmelidir. Çorap kullanılması önemlidir.

Topuk Kısmında Meydana Gelen Sorunlar

Topuk bakımı açısından bertaraf edilmesi gereken iki farklı etmen söz konusudur. Bunlardan biri sertleşme veya nasırlaşma sorunudur. Diğeri ise kurumadır. Kuruma adına yapılacak olan yöntem oldukça basittir. Bir nemlendirici kullanmak suretiyle çorap veya streç kullanarak uyumak yeterli gelir. Asıl önemli olan kısım sertleşme yaşandığı zamanlarda dikkat edilecek hususlardır.

Her ne kadar bakım yapılsa bile zaman içerisinde yoğun baskı topuk bölümünde aynı sorunları yeniden ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden üreli ve asitli ürünler kullanmak etkili yöntemler arasında gelir. Örneğin eczanelerden temin edecek olan üresal merhemler birkaç hafta içerisinde sorunun giderilmesinde etkili olabilir. Önemli olan yaşanabilecek problemler karşısında, bütün bu etmenlere düzenli olarak dikkat etmektir.

FOTO GALERİ / Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.