Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

09.01.2019
294
A+
A-
Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide hoş görüntüsüyle en çok tercih edilen çiçeklerden biridir. Ancak bakımı da bir o kadar zordur. Sağlıklı yetiştirmek ve orkideyi çoğaltmak için doğru bakım büyük öneme sahiptir. Daha çok Anadolu’da görülen ve yetişen orkide, günümüzde evlerde ya da seralarda yetiştirilmeye devam ediliyor. Değişik türleri bulunmaktadır ve Kıbrıs’ın 5 parmaklarında yoğun olarak görülür. Özellikle kokusu ve rengi oldukça ilgi çekici bir çiçektir. Evin farklı odalarında hoş bir hava yaratır ve aksesuar açısından bütünlük sağlar. Ancak öncelikle orkide nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır ve kaç günde bir nasıl sulanır öğrenmek gerekir.

Orkide Nasıl Yetiştirilir?

Öncelikle mekan büyük öneme sahiptir. Orkideyi nerede yetiştireceğinizi dikkatli seçmelisiniz. Daha çok aydınlık alanlar seçilmeli ancak doğrudan ışık almamalıdır. Bunun için çiçeği doğu tarafına konumlandırmanız etkili olacaktır. Eğer batı veya güney kısmında orkide yetiştirmek isterseniz, mutlaka bir koruyucu ya da perde kullanmanız gerekir.

Işık konusunda sizlere ipucu verecek durum, yaprakları koyulaşırsa orkide yeterli aydınlık almıyor anlamına gelir. O zaman yer değiştirmesi ve daha aydınlık bir alan yaratılması etkili olacaktır. 10 ile 12 cm arasındaki küçük saksılarda yetiştirilmesi idealdir.

Tabii özellikle kökleri geliştiği zaman ve toprak bozulduğunda toprağı yenileme yapmanız ayrıca önemlidir. Seçim yapılacak olan saksı köklere kesinlikle erişmemelidir. 1 veya 2 yılda bir saksının çiçek için uygun olup olmadığı bu açıdan kontrol edilebilir.

Orkidenin Sulaması Kaç Günde Bir Yapılır?

Orkide her zaman nemli kalmayı seven bir çiçek türü değildir. Belirli aralıklarla kuru kalmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden doğru zamanlarda sulamaya dikkat etmeye özen göstermeniz gerekir. Bu konuda saksının ağırlığına dikkat ederek sulama zamanını belirleyebilirsiniz. Mesela suya doymuş olan saksı ağırlığı ölçülerek not edilebilir. Daha sonra birkaç kez daha bu ağırlığı ölçmeniz gerekecektir.

Ek olarak parmağınızı harç noktasına kadar yerleştirdiğinizde, kuru kısım varsa sulama zamanı gelmiş anlamı taşır. Tam bu durum karşısında belirlenmiş ağırlık not edildiğinde, daha sonra çiçek böyle bir ağırlığa gelince sulama yapılabilir.

Tabii başparmağı kullanmak bu yöntem için etkin bir durumdur. Ancak kirlilik nedeniyle her zaman bunu gerçekleştirmek doğru değil. Özellikle işyerlerinde kurşun kalem kullanma sulama açısından etkin bir rol üstlenir. Örneğin renkli kalemler kullanılabilir. Kalem çiçeğin harç kısmına kadar batırıldığında, eğer kuru görünüyorsa sulama gerçekleştirilir.

Orkide Sulama İşlemi

Orkide için iki farklı yöntem ele alınarak sulama yapılır. Daldırma yönteminde kova içerisine kök boğaz kısmını geçmeyecek seviyede su eklenir.

Orkide saksısı kovaya yerleştirilir ve saksı ıslanana kadar tutulur. Sudan alınan saksı süzdürülme suretiyle yeniden yerine konur. Her ne kadar bu yöntem kullanışlı ve pratik görünse dahi, sürekli aynı kovayla çiçeğe hastalık geçebilir. Bu da zaman içerisinde orkide üzerinden diğer çiçeklere hastalık geçeceği anlamı taşır.

Dökme yöntemi ise klasik olandır. Sulama kabı veya musluğun altına tutularak çiçeğe su verilir. Saksının harç kısmı su alana kadar bu işlem devam eder. O yüzden dökme yönteminde çok fazla suya ihtiyaç duyulur.

Orkide Budaması Nasıl Gerçekleşir?

Orkidenin ölü kısımlarının alınması için bu işlem eylül veya kasım aylarında ele alınmalıdır. Orkideler çok hassas çiçeklerdir. Bu yüzden makas gibi kullanılacak materyaller ve elleriniz steril olmalıdır. Bu konuda sararmış veya kurumuş kısımlar, gövdeye yakın noktadan tutularak kesim işlemi gerçekleşir. Ölü kökler arındırıldıktan sonra kömür tozu veya tarçın serpilebilir. Bu durum bakteri oluşumunu önleyecektir. Ayrıca orkide çiçekleri öldükten sonra, saksıyı biraz daha serin bölgede 2- 3 hafta tutmamız etkili olacaktır. Hafif su serpiştirmenizle beraber çiçek yeniden canlı hale gelecektir.

FOTO GALERİ / Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.