40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

14.10.2018
298
A+
A-
40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

40’lı yaşlarda cilt bakımı


30’lu yaşların sonlarına ve 40’lı yaşların başlarına geldiğinizde, cilt bakımı da her zamankinden daha önemli hale gelmeye başlar. Bazı kadınlar, gözle görülür yaşlanma belirtilerinden rahatsız olmaya başlarken; diğerleri, sağlıklı bir cilt bakım rutini geliştirip ona bağlı kalmaya, sağlıklı bir şekilde yaşlanmaya ve vücudunuzun en büyük organını mümkün olduğunca sağlıklı tutmaya çalışır. Cildinizi hayatınızın geri kalanında sağlıklı tutmak için, 40’lı yaşlarda başlayabileceğiniz birçok şey vardır. 40’lı yaşlarda cildinize nasıl bakacağınız konusunda daha fazla fikir arıyorsanız, işte bilmeniz gerekenler!

Kolajen ve Elastin Üretimini Arttırın

40 yaş üstü cilt bakımı

40’lı yaşlar ile birlikte, cildiniz elastin ve kollajen üretimini yavaşlatmaya başlatır. Bu nedenle; kolajen üretimini artırabilen antioksidanların yanı sıra kolajen ve elastin üretimini artırmamız gerekiyor. Bu yaşlarda, cilt hücresi döngüsü de azalır. Bu da; donukluk, kuruluk, ince çizgiler ve kırışıklıklar ile sonuçlanır. Bu nedenle retinoller; süreci yavaşlatmaya ve cildi aydınlatmaya yardımcı olmak için kritik bir öneme sahiptir. Ölü cilt hücreleri nedeniyle, cildimizin nemini kaybederiz. Bu nedenle; cildi nemlendirmek ve cildinize uygun nemlendiriciyi kullanmak çok önemlidir.

Peeling Yapın

Peeling ürünleri

40’lı yaşlarda cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için; muhtemelen 20’li ve 30’lu yaşlarınızda olduğundan daha düzenli bir şekilde peeling yapmanız gerekecektir. Çünkü, cilt hücresi yenilenmesi, önceki yıllarda olduğundan daha yavaştır. Düzenli bir soyma ve peeling ürünleri kullanımı, Retin-A peptitler ve C vitamini içerikleri önemlidir. Evde kullanabileceğiniz peeling ürünlerinin yanı sıra, profesyonel soyma ve temizleme işlemleri de yardımcı olabilir.

Bol Bol Su İçin

40’lı yaşlarda cilt bakımı


Her gün bolca su içmek genel sağlığınız için son derece önemlidir. Organlarınız, enerji seviyeniz ve de tahmin edeceğiniz gibi, cildiniz için çok önemlidir. Bolca su içmek önemlidir; çünkü, içten gelen nem,  cildinizin neme tutunmasına yardımcı olabilir. Artık, cildiniz önceki yıllarda olduğu gibi otomatik olarak nemi korumadığından; su tüketimi, yaş aldıkça daha önemli hale gelir.

Boynunuza Dikkat Edin

Cilt ve boyun bakımı

40’lı yaşlarda nasıl bir cilt bakımı rutini geliştireceğinizi düşünürken, yalnızca yüzünüze odaklanmayın. Boynunuzu gözden kaçırmayın. Güneş koruyucunuzu, boynunuza da uygulayın ve boynunuzu da nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bununla birlikte; gece serumunuzu, nemlendiricinizi ve yüzünüze uygulayacağınız diğer ürünleri boynunuza da uygulayın.

Lazer Tedavilerden Yardım Alın

40’lı yaşlarda lazer tedavisi

Yaşlanmanın gözle görülebilir belirtilerini önlemek ya da yaşlandıkça cildinize daha fazla özen göstermek için lazer tedavileri düşünebilirsiniz. 40’lı yaşlara geldiğinizde; IPL ve Fraksiyonel lazer tedavileri uygulayabilirsiniz. IPL yoğun darbeli ışık terapisi anlamına gelir ve güneş hasarı, kılcal damar hasarları ve ciltte renk eşitsizliğine neden olan herhangi bir şeyden kurtulmanızı sağlar. Fraksiyonel lazer; ince çizgileri ve kırışıklıkları, genişlemiş gözenekleri, akne izlerini geçirir ve kolajen üretimi arttırır. Bu lazer tedavilerinin kombinasyonu cildinizi yıllar boyu sürecek şekilde yaşlanmayı daha fazla önleyecektir.

Güneş Koruyucular Önemli

40’lı yaşlarda güneş koruyucular

Cilt bakımı rutininizi oluştururken ilk hedefiniz, sürekli olarak güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olmak olmalıdır. Güneş ışınlarından ne kadar iyi korunursanız, cildinizi o kadar korursunuz. 10 ya da 20 yıldır var olan güneş lekeleri için bir şey yapamasak da, en azından önünüzdeki 5 ya da 10 yıl boyunca daha da kötüye gitmesini engelleyebilirsiniz.

Antioksidanlar ve Nemlendiriciler Hayati Bir Önem Taşıyor

40’lı yaşlarda nemlendiriciler

Kullandığınız nemlendiricilerin; antioksidan içeren, serbest radikallerle savaşan, cildinizi daha sağlıklı kılan ürünler olduğundan emin olmalısınız. Antioksidanlar ve nemlendiriciler, her yaş için, sağlıklı bir ışıltıyı koruduğunda ve kolajen üreten cilt hücrelerinde oksidatif stresi önledikleri için bir zorunluluktur. Kolajen üretimi 40’lı yaşlarda gerçekten azalmaya başladığından, siz ve cildinizin mümkün olan her yardımı alması gerekir.


FOTO GALERİ / 40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.