Unutkanlığın Sebepleri ve Unutkanlıktan Kurtulma Yolları

08.05.2013
1.092
A+
A-
Unutkanlığın Sebepleri ve Unutkanlıktan Kurtulma Yolları

Çevremizde veya kendimiz sık sık şikayet ederiz bir şeyleri unuttuğumuzdan. Kimimiz bunun bir hastalık olduğunu veya hastalık belirtisi olduğunu düşünüp telaşa kapılır. Kimisi ise günlük hayatın yoğunlunun getirmesine bağlayıp önemsemez.

Unutkanlık hastalık belirtisi de olabileceği gibi basit yoğunluktan kaynaklanan geçici bir durum da olabilir. Fakat ne olursa olsun unutkanlığın çağımızın önemli problemlerinden birisi olduğu bir gerçektir. Bizde bu yazımızda hepimizin ortak sorunu olduğunu düşündüğümüz unutkanlığın sebepleri ve unutkanlıktan kurtulma yollarına kısaca değindik.

Unutkanlık

Yapılan çalışmalarda unutkanlık sebeplerinden bir tanesinin uykusuz olduğu belirtiliyor. Yeterince uyuyamamak beynin uyarılmasını geciktirdiği için birçok şeyi unutmamıza sebep oluyor.

Hayat karmaşası içerisinde yaşadığımız birçok olay yine unutkanlık sebeplerinden. Örneğin yaşadığımız trafik kazası vs gibi olaylar, depresyon, doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğimiz birçok olay yine unutkanlık sebebi olarak görülüyor.

Yine vücudumuzda B 12 vitamini eksikliği, unutkanlığın sebeplerinden olarak görülüyor. Yine beyin tümörü gibi hastalıklarda unutkanlık bir nevi hastalık belirtisidir. Tabiî ki her unutkanlık hastalık belirtisi değildir.

Peki en azından basit haliyle unutkanlıktan korunma yolları nelerdir? Bu soruya cevap aratacak olursak galiba birinci sırayı düzenli yaşamaya verebiliriz. Yani düzenli ve sağlıklı beslenme, spor diye bu maddeyi genişletebiliriz.

Aslında unutkanlıktan korunma yollarının en başına belki günümüzde en zor olanı stresten kaçınmak diyerek başlamak lazım. Çünkü bizim stres sadece beynimizi değil bütün metabolizmamızı alt üst edecek kadar kuvvetli bir etmen.

Unutkanlığınızın basit olmadığını düşünüyorsanız hemen bir uzmana başvurun. Kan değerlerinizi özellikle belli yaşlardan sonra düzenli kontrol ettirin.

Unutkanlıktan korunmanın yollarından bir tanesine düzenli ve sağlıklı beslenmek demiştik daha önce fakat buna ilaveten besin takviyeleri ile hafızayı güçlendirmek mümkün. İşte unutkanlığa iyi gelen bazı besinler:

  • Ceviz; şekliyle bile adeta beyni anımsatan ceviz, hafızayı güçlendiren omega 3 ve çinko içeriyor.
  • Zeytinyağı: geçmişten günümüze faydaları saymakla bitmeyen zeytin yağı beyin dostu olarak, unutkanlıktan korunmaya yardımcı rol üstleniyor.
  • B 12 vitamini bakımından zengin olan yumurta, kırmızı et ve özellikle balık tüketimini düzenli yapmak gerekiyor.

Bu yazımızda sizlerle sadece kısaca unutkanlığın sebepleri ve unutkanlıktan korunma yollarına değindik. Umarız küçük de olsa bir faydamız olmuştur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.