Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

07.03.2019
148
A+
A-
Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Büyüleyici bir yer olan Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken 7 yer bulunur. Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Üçgüzeller Peribacaları Kapadokya’da gezilecek yedi yer arasındadır. Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi ve Derinkuyu Yeraltı Şehri bölgenin tarihi yerleridir. Narlıgöl Krater Gölü ve Tuz Gölü ise, harika görüntüsüyle insanı kendisine hayran bırakır.  

 1- Ihlara Vadisi  

 Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın batı noktasında bulunan Aksaray’a bağlıdır. Melendiz Çayı’nın yıllar içerisinde oluşturduğu aşındırmalar sonucu meydana gelmiştir. Vadiyi gezmek için 400 basamak inmeniz gerekir. Aşağıya indiğinizde su kenarlarında yer alan banklarda dinlenebilirsiniz. Vadi manzarasını seyredebilirsiniz. 4. yüzyılda yapılmış olan Ağaçaltı Kilisesi ile Yılanlı Kilise’yi gezebilirsiniz. Hz. İsa’nın göğe yükselişi, müjde sahnesi ve doğum sahnesi gibi İncil’den sahneleri duvarlarda görebilirsiniz. Vadinin son noktasında, elle oyulmuş ilk kaya oyma mekanlarına rastlayabilirsiniz.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 2- Göreme Açık Hava Müzesi

 Göreme Açık Hava Müzesi’nde ilk Hristiyan eserlerini görebilirsiniz. Müze, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 4. yüzyıldan beri manastır hayatına ev sahipliği yapar. Ulaşım yerlerine uzaklığı bakımından dini inzivaya çekilmek isteyenlere uygun bir korunma yeri olarak görülebilir. Müze alanın biraz dışında Elmalı, Tokalı, Çarıklı Kilise yer alır. Birçok yapıya ev sahipliği yapar.

 3- Üçgüzeller Peribacaları

  Üçgüzeller Peribacaları, iki büyük bir küçük peribacasından oluşur. Ürgüp karayolunun üzerinde ve ilçe merkezine yaklaşık beş dakikalık mesafede yer alır. Görüntüsüyle insanı büyüleyen peribacaları, grimsi-beyaz ile kızıl renk görünümündedir. Gezi için pek çok şehirden bölgeye otobüs seferleri bulunur. Ürgüp merkezine 5 dakikalık mesafede yer alır.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 4- Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

 Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi içerisinde; Üçler Çeşmesi, Meydan Evi, Aslanlı Çeşme ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin Türbesi’ni görebilirsiniz. Yemekhaneyi, Nadar Avlusu’nu, Mihman Evi’ni ve Balım Sultan Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Müzede Hacı Bektaş-ı Veli’nin söylediği sözler ile İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi birlikte sergilenir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesini anlatan cümlelere rastlanabilir.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 5- Derinkuyu Yeraltı Şehri

 Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’da gezmeye açık olan yedi yeraltı şehri arasında en büyüğüdür. Tarihte ilk kez Hititler tarafından savunma amacıyla inşa edildiği bilinir. Zamanla el değiştirerek genişletilmiştir. Korunma ve savunma amaçlı yapıldığından, şehirde düşmandan kaçmak için tüneller yer alır. Y şeklinde inşa edildiği için girişi ve çıkışı farklıdır. Kaybolmamak için mavi ve kırmızı okları takip edebilirsiniz.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 6- Narlıgöl Krater Gölü

 Narlıgöl Krater Gölü ismini Nar Köyü’nden alır. Yaklaşık olarak 3 bin metrekare alanı kaplar. Rakımı ise 1371 metre uzunluğundadır. Derinliği 70 ve 80 metreyi bulur. Uzaktan bakıldığında kalp şeklinde görülmesi gölü farklı kılar.

 Kıyısında durulduğu zaman anlaşılmayabilir. Fotoğraf çekenlerin fark ettiği bir görüntüdür. Göle ilgi artınca Aksaray’dan tırmanarak çıkılan tepeye yol yapılmıştır. Ayrıca gökyüzünde balondan seyredildiğinde de tam olarak görülebilmesi mümkündür. Kükürtlü termal sulardan beslenen göl, suyun acı olmasından dolayı Acı Göl adıyla da bilinir. Yemyeşil görüntüsüyle harika bir manzaraya sahiptir.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 7- Tuz Gölü

 Türkiye’nin en sığ gölü, Tuz Gölü’dür. Ülkemizin tuz ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Kapadokya’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Göl renk olarak, hafif kiremit rengi ile kırık beyazın karışımıdır.

Kapadokya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 Gölün etrafında kilden bir yapı bulunur. Üzeri tamamen tuz ile kaplıdır. Gölün oluşumunda etraftaki kayaçların etkisi oldukça büyüktür. Gölün girişinde çeşitli kozmetik dükkanları yer alır. Ziyaret sırasında gölün sağlık ürünlerinden satın alabilirsiniz. Çıplak ayakla göl yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

 Gölde uzun yürüyüş sonunda ayağınız suya değebilir. Su, ayak bileğinize kadar gelebilir. Kapadokya’ya gittiğiniz zaman gezmek ve görmek amacıyla Tuz Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.


FOTO GALERİ / Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.